Ryby w diecie psa — dlaczego są tak ważne?

Ryby w diecie psa — dlaczego są tak ważne

Bez wątpienia jednym z kluczowych elementów troski o zdrowie i dobrostan futrzanego przyjaciela jest zachowanie zbilansowanej, pełnowartościowej diety. Dlatego też oprócz mięsa drobiowego czy wieprzowiny warto do codziennej miseczki dorzucić… ryby, które są cennym źródłem wielu niezbędnych składników odżywczych. Jakich?

Co kryje w sobie ryba?

Ryby są skarbnicą wielu witamin i minerałów. To w nich znajdują się znaczne ilości witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu, a co za tym idzie — dla zdrowia kości i zębów. Witamina D jest szczególnie ważna dla szczeniąt w okresie wzrostu oraz dla starszych psów, zapobiegając w ten sposób osteoporozie. 

Ryby są również bogatym źródłem witamin z grupy B, w tym B12 i niacyny (B3), która odgrywa istotną rolę w metabolizmie energetycznym i pomaga w utrzymaniu zdrowia skóry, sierści oraz prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Witamina B12 wspiera natomiast produkcję czerwonych krwinek i może przeciwdziałać anemii.

Ryby dostarczają także znaczących ilości selenu, który jest potężnym przeciwutleniaczem. Selenium pomaga chronić komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki oraz wspiera układ odpornościowy i funkcjonowanie tarczycy. Podobnie jak jod, który dodatkowo wpływa na metabolizm.

Obecne w rybach kwasy tłuszczowe omega-3 nie tylko dbają o lśniącą sierść PSIjaciela, ale również mają pozytywny wpływ na jego ogólny stan zdrowia. Pomagają m.in. regulować procesy zapalne w organizmie, zmniejszając objawów alergii i innych stanów zapalnych (w tym zapalenie stawów). 

Dlaczego producenci karmy często ograniczają zawartość ryb?

Jednym z głównych powodów, dla których w karmach komercyjnych nie znajdziesz ryb, jest ich koszt. Ryby, zwłaszcza te bogate w kwasy omega-3, takie jak łosoś czy sardynki, często są droższe od innych źródeł białka. Dlatego też odsetek ryb w karmach jest bardzo niewielki – tj. zwykle nie przekracza 10%. 

Kolejnym czynnikiem jest przydatność do spożycia. Ryby są mniej trwałe niż inne składniki białkowe, co oznacza, że karmy z wysoką zawartością ryb mogą mieć krótszy termin przydatności do spożycia i zdecydowanie szybciej psują się po otwarciu. To wymaga od producentów zastosowania dodatkowych środków konserwujących lub inwestycji w wyjątkowe technologie (np. system mrożenia).

Jak bezpiecznie wprowadzać ryby do diety psa?

  1. Wprowadzanie ryb do diety naszego psa powinno odbywać się stopniowo i z rozwagą.
  2. Wybieraj ryby, które są odpowiednie dla psów. Unikaj gatunków z wysokim poziomem rtęci, takich jak makrela królewska czy miecznik. Dużo bezpieczniejszą opcją będzie: łosoś, sardynki czy dorsz.
  3. Unikaj podawania surowych ryb. Gotowanie nie tylko jest dobrym sposobem na eliminację potencjalnych patogenów, ale także jest znacznie bezpieczniejsze dla układu pokarmowego (zwłaszcza dla trzustki) niż smażenie czy grillowanie. 
  4. Jeśli psiak nie jadł wcześniej ryb i bywa wybredny – wymieszaj ją z odrobiną mięsa drobiowego. Pozwól mu „zapoznać” się z nowymi smakami. 

Świeża rybka od Piesotto!

Zdrowa dieta to jedna z najważniejszych form miłości, jaką możemy okazać naszym psom. Poprzez dostarczanie im pełnowartościowych posiłków, nie tylko dbamy o ich fizyczne zdrowie, ale również o ich szczęście. A szczęśliwy, zdrowy pies to najlepszy towarzysz naszych codziennych przygód. Z myślą o tym polska marka Piesotto, specjalizująca się w pełnowartościowych i świeżych posiłkach dla psiaków, zaproponowała… Świeżą Rybkę!

W każdej, rybnej saszetce opiekun psiaka znajdzie 74% prawdziwego mięsa z dodatkiem warzyw i owoców – bez zbóż, sztucznych barwników, konserwantów, glutenu, nabiału, soi i jajek, które powszechnie noszą miano alergenów. 

  • Gotowa karma z rybą zawiera: świeże ryby 74% (88% dorsz czarny, 7% łosoś, bulion rybny 5%), purée z batata, dynia, szpinak, pasternak, cukinia, olej z łososia, olej rzepakowy, dodatek mineralno-witaminowy, siemię lniane, drożdże browarnicze suszone.

W miseczce znajdzie się więc ogrom składników jakości Human Grade! Cała receptura tworzona jest przez doświadczonych lekarzy weterynarii, którzy wiedzą, czego potrzebuje kudłaty przyjaciel. Wszystko to uzupełnia dobrany pod psie potrzeby dodatek mineralno-witaminowy, który dba o piękną sierść, zdrowy brzuszek i energię do codziennych harców w parku!

[Materiał partnera]