Twój pies jest nadpobudliwy? Wypróbuj terapię gryzakami

Twój pies jest nadpobudliwy Wypróbuj terapię gryzakami

Psy, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na różnego rodzaju zaburzenia emocjonalne, takie jak nadpobudliwość czy lękliwość. Pomocne są wówczas terapie behawioralne, ale warto wiedzieć, że wsparcie czeka też w sklepach zoologicznych. Mowa o specjalnych gryzakach dla psów, które pomagają w rozładowaniu negatywnych emocji, a przy okazji przynoszą szereg innych korzyści. Jakich?

Gryzaki dla psów – dlaczego są ważne?

Wiele osób kojarzy gryzaki dla psów z zabawkami przeznaczonymi dla szczeniaków, które zmieniają zęby mleczne na stałe. Istotnie, akcesoria te wspomagają wówczas proces wyżynania uzębienia i pomagają zniwelować niepohamowaną chęć gryzienia różnych przedmiotów,ednak naturalne instynkty żucia i gryzienia towarzyszą psu także na późniejszych etapach życia (choć ich nasilenie nie jest już tak duże). Z tego powodu poleca się podawać gryzaki również dorosłym psom oraz psim seniorom.

Podawanie gryzaków starszym psom ma także szereg zalet. To akcesoria, które w dużej mierze przyczyniają się do wzmacniania mięśni żuciowych i usuwania płytki nazębnej, ale również odgrywają ważną rolę na płaszczyźnie emocjonalnej. Jeżeli nasz czworonóg często się nudzi lub stresuje, albo boryka się z problemem nadpobudliwości czy lękliwości, gryzaki dla psów mogą być pomocne w niwelowaniu tych stanów i często bywają uzupełnieniem terapii behawioralnych.

Jak dobrać odpowiedni gryzak dla psa?

Wiemy już, że gryzaki dla psów to akcesoria, które warto zapewnić pupilowi w każdym wieku, jednak, aby skutecznie spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio dobrane – inne produkty będą bowiem odpowiedniejsze dla małych psów, a inne dla ras typu labrador czy owczarek niemiecki. Oto główne czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę podczas wybierania gryzaka:

  • rodzaj – wyróżniamy gryzaki sztuczne i naturalne. Te drugie są wykonane z surowców takich jak kości, mięso czy skóra różnego rodzaju zwierząt. Naturalne gryzaki są jednocześnie przekąską bogatą w witaminy, które wpływają pozytywnie między innymi na kondycję sierści i układ odpornościowy zwierzaka;
  • smak – każdy pupil ma inne upodobania, dlatego na początek warto wypróbować kilka produktów i sprawdzić, które najbardziej przypadają do gustu naszemu psu. W sklepach znajdziemy gryzaki rybne, drobiowe, wieprzowe, wołowe, ale i szereg produktów z dodatkami roślinnymi, które działają łagodząco na żołądek i pomagają zachować świeży oddech;
  • twardość – to parametr, w którym musimy pójść na kompromis między dobrą zabawą a bezpieczeństwem. Dla szczeniąt i seniorów odpowiedniejsze będą miękkie gryzaki (z racji delikatnego uzębienia), natomiast twarde rodzaje są dedykowane dla dorosłych psów większych ras, gdyż będą stanowiły dla nich wyzwanie. Pamiętajmy, że tego typu przekąski nie powinny być pochłaniane przez psa w kilka chwil, lecz angażować go na kilkadziesiąt minut;
  • rozmiar – todrugi podstawowy parametr oprócz stopnia twardości. Gryzak dla psa nie może być za duży, gdyż ma stanowić jedynie przekąskę, a nie posiłek. Nie może być też za mały, ponieważ pies mógłby próbować połknąć go w całości, co groziłoby zadławieniem. W sklepach zwykle mamy do wyboru gryzaki w rozmiarach S, M, L, XL i XXL;
  • alergie – jeżeli pupil ma wrażliwy układ pokarmowy, najlepiej podawać mu gryzaki monobiałkowe. To produkty powstałe z niealergizujących rodzajów mięsa, np. koniny, baraniny, królika, dziczyzny czy osła.

Polecane gryzaki dla psów nadpobudliwych

Nadpobudliwe psy zwykle bardzo chętnie korzystają z gryzaków. – w ten sposób wyładowują swoją energię i stają się grzeczniejsze dla właścicieli. Jeżeli tylko pozwala na to uzębienie psa, warto postawić na twardsze gryzaki, np. z poroży jelenia. To zapewni pupilowi dłuższą zabawę.

Najlepsze gryzaki dla psów znajdziesz w ofercie sklepu Uniszki. Są tam dostępne produkty z wysokiej jakości mięsa, które nie zawierają sztucznych dodatków i konserwantów. Dzięki odpowiedniej obróbce zachowują jednak świeżość i nie stwarzają niebezpieczeństwa zarażenia pasożytami. Nie wymagają też dodatkowej obróbki – można podawać je psu bezpośrednio po wyjęciu z opakowania.

Gryzaki dla psów firmy Uniszki pozwalają na urozmaicenie i uzupełnienie diety czworonogów. Tak wartościowa przekąska dostarcza wielu potrzebnych składników odżywczych, a do tego wspomaga oczyszczanie układu trawiennego z toksyn i resztek metabolicznych, zapobiega zarobaczeniu i poprawia perystaltykę jelit. Zwalczaj problem nadpobudliwości psa w prosty i przyjemny sposób.