Zabawki dla kota – 10 najlepszych propozycji dla mruczków

Różnorodne zabawki i codzienny dostęp do nich to gwarancja wypełnienia cyklu łowieckiego. Aktywność, która imituje polowanie spełnia jedną z najważniejszych potrzeb behawioralnych zwierzęcia tego gatunku. Na rynku zoologicznym znajduje się wiele propozycji: od statycznych pluszowych myszy po interaktywne zabawki działające na baterie. Które wybrać? Co najlepiej sprawdzi się w przypadku małego kota, a jakie są idealne zabawki dla seniorów? Koniecznie sprawdź naszą listę! 

Kocie zabawki – różnorodność i bezpieczeństwo 

Bezpieczne i różnorodne rodzaje zabawek pozwalają naszym kotom na rozwijanie swoich zdolności fizycznych i intelektualnych. Jednocześnie dostarczając im wiele radości i satysfakcji. Dlatego warto inwestować w wysokiej jakości produkty, które będą nie tylko atrakcyjne dla kota, ale także zapewnią mu zdrową i bezpieczną formę zabawy, której potrzebuje. 

Obok funkcjonalności to właśnie bezpieczeństwo zabawek dla kotów jest kluczowe. Ważne jest, aby wybierać wyłącznie wykonane z nietoksycznych materiałów i bez ostrych, małych elementów, które mogą zostać połknięte lub zranić kota. Unikaj także wszelkich zabawek, które mogą się łatwo uszkodzić. Połamane akcesoria mają ostre krawędzie i fragmenty, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia zwierzęcia. 

10 najlepszych zabawek dla kota 

 1. Wędki

  Absolutny must have każdego kociarza. Świetnie sprawdzą się zarówno u małych kotów, jak i całkowicie dorosłych osobników. W sklepach zoologicznych znajdziesz różne warianty kocich wędek. Długie, krótkie, wyposażone w żyłki, sznurki, zakończone kolorowymi piórkami… Wybór jest niemal nieskończony. Postaraj się wybrać kilka różnych rodzajów i sprawdź, która najbardziej odpowiada twojemu przyjacielowi. 
 2. Maty węchowe

  Tego typu zabawki kojarzą się przede wszystkim z psami. Tymczasem koty uwielbiają węszenie, szczególnie jeżeli w zakamarkach zabawki czeka na nie pyszny smakołyk. Korzystanie z zabawek węchowych relaksuje i w dobry sposób męczy koci umysł. Oczywiście maty to tylko przykład. Świetnie sprawdzą się też wszystkie zabawki, przy których trzeba trochę pomyśleć przed wyciągnięciem smaczka. 
 3. Kopacze

  Chwytanie zabawki przednimi łapami i intensywne kopanie jej tylnymi to sposób, w jaki kot odtwarza walkę i polowanie. Wybieraj kopacze, które są uszyte z delikatnego, ale jednocześnie bardzo trwałego materiału. Najchętniej używane są te z kocimiętką lub walerianą. 
 4. Bezpieczne dla kotów zabawki z piłeczkami

  Tunel, w którym znajduje się przesuwna piłeczka to świetna zabawka dla kotów w różnym wieku! Pchnięta łapą piłka turla się w różnym kierunku a kociaki potrafią spędzić przy takiej zabawce długie godziny. Pamiętaj, żeby wybierać wyłącznie produkty z solidnych materiałów, dostosowane do wielkości zwierzaka. 
 5. Wibrujące owady

  Te niewielkie zabawki dla kota często stają się w domu prawdziwym hitem. Są wykonane z tworzywa sztucznego i działają na baterię lub kabel USB. Plastikowe owady wibrują a mechanizm sprawia, że przesuwają się po podłodze. Z takich zabawek koty powinny korzystać wyłącznie pod okiem opiekuna. 
 6. Tunele

  Szeleszczący tunel z kilkoma wejściami wyposażony w wiszące pluszowe zabawki to podobnie jak domek z kartonu dla kota świetny element wyposażenia kociego placu zabaw. Możesz zdecydować się na model wykonany z różnych materiałów – mniej lub bardziej trwałych. 
 7. Pluszowe myszy

  Niewielkie pluszowe myszki z ogonkami to uniwersalne zabawki, które pobudzają wyobraźnię. Kojarzą się z naturalną ofiarą, dlatego lubią nosić je w zębach, podrzucać czy nawet żuć. Staraj się wybierać zabawki w kolorach zbliżonych do naturalnych. 
 8. Idealne dla małego kota zabawki interaktywne

  Odchowywanie kociąt wiąże się z zapewnieniem im atrakcyjnych zabawek interaktywnych, które pobudzają wyobraźnie i rozwijają sensorycznie. W tej roli świetnie sprawdzą się… maty edukacyjne dla niemowląt! Mają znacznie więcej elementów i są trwalsze od swoich ekwiwalentów przeznaczonych dla zwierząt. 
 9. Poidło automatyczne

  Fontanna dla kota to bardzo praktyczna zabawka. Zwierzaki często mają dużo radości podczas korzystania z niej, a jednocześnie chętniej piją bieżącą wodę. Na rynku zoologicznym dostępne są różne modele tego typu urządzeń, dlatego z pewnością znajdziesz wśród nich coś dla siebie. 
 10. Drapaki

  Drapak, podobnie jak transporter dla kota jest podstawowym elementem wyprawki. Stanowi również świetną zabawkę! Drapanie jest naturalną potrzebą kota a piętrowe konstrukcje wyposażone w dodatkowe rekwizyty, czy budki to istny plac zabaw dla mruczków. 

Żadne ruchome zabawki nie zastąpią człowieka!

Prawidłowy rozwój kota zależy od tego, czy jego potrzeby zostaną zaspokojone. Warto pamiętać, że nawet najdroższe i najbardziej wymyślne zabawki interaktywne nie zastąpią człowieka, który animuje wędkę lub inny rodzaj zabawki. Tylko my jesteśmy w stanie sprawić, że przedmioty martwe odtworzą, chociaż w najmniejszym stopniu, zachowanie kociej ofiary. Wspólna zabawa rozwija zwierzaka i pomaga wzmacniać waszą więź! 

Wyprawka dla kota powinna zawierać różnorodne i bezpieczne zabawki, które będą stymulować rozwój fizyczny i intelektualny zwierzęcia. Pamiętaj, że bawią się nie tylko młode koty, ale również dorosłe mruczki a nawet seniorzy. Koniecznie wybierz zabawki, które pobudzą kocie zmysły i zapewnią wam wiele godzin wspólnej zabawy.

Artykuł Partnera