Jak schłodzić kota? Jak koty znoszą upały?

Jak schłodzić kota Jak koty znoszą upały (1)

Upały są trudnym okresem dla wszystkich żyjących istot, ponieważ w tym czasie ciężko jest sobie poradzić oraz uciec przed temperaturą. Schładzanie się wodą oraz napojami pomaga na chwilę, ponieważ przez cały dzień nikt nie może siedzieć w basenie. 

Zwierzęta tak samo, jak my odczuwają gorąc, dla kotów to bardzo trudny czas, ponieważ one mają na swoim ciele futro, które może zwiększać odczuwalną temperaturę. Właściciele czasami próbują pomóc swoim kotom podczas upalnych dni, ale nie wszystkie pomysły są dobre, dlatego postaramy się rzetelnie opisać, jak koty znoszą upały, dzięki temu będziecie mieli większą świadomość. Zdradzamy także jak schłodzić kota oraz jak ochłodzić kota. Poruszamy często pojawiający się wątek, czy w upał można moczyć kota?

W podsumowaniu odpowiemy, jak dbać o kota w upał. 

Jak koty znoszą upały?

Wysokie temperatury za oknem są radością tylko dla osób, które kochają taką aurę, choć i dla nich czasami bywa już za ciepło. Zwierzęta często są w gorszej sytuacji, ponieważ mają futro lub sierść tj. kot. Nie jesteśmy w stanie sobie realnie wyobrazić, jak koty znoszą upały, ponieważ nigdy nie mieliśmy na swojej skórze takiego futerka. 

To, jak koty znoszą upały, zależy oczywiście od maksymalnej temperatury, ponieważ wartości do 30 stopni są dla nich akceptowalne, koty uwielbiają się wygrzewać oraz spać w cieplutkim miejscu. Wakacyjny skwar jednak nawet im może dokuczyć, wtedy koty próbują sobie jakoś poradzić, aby schłodzić swoje ciało. 

Futrzaki w takich momentach najczęściej muszą sobie poradzić same, do wody nie wskoczą, ponieważ jej nie lubią, dlatego próbują sobie znaleźć jakieś chłodne, zacienione miejsce do odpoczynku. Najczęściej podczas upałów koty śpią, wychodzą ze swoich kryjówek dopiero wieczorem. 

Jak schłodzić kota?

Właściciele kotów bardzo często chcą pomóc swojemu pupilowi, dlatego sprawdzają, w jaki sposób mogą schłodzić swojego kota, oczywiście tak, aby mu nie zaszkodzić. Kotu nie podacie zmrożonych napojów, ponieważ mogłoby to doprowadzić do choroby kota. 

W upalne dni kot także nie wejdzie do basenu, np. psy chętnie korzystają z wody podczas upałów, ale koty nie znoszą kąpieli, dlatego w taki sposób możecie doprowadzić do ogromnego stresu u kota. 

W takim razie pojawiają się pytania, jak schłodzić kota w bezpieczny sposób, aby nie wyrządzić mu krzywdy. Ludzie kierują się dobrymi chęciami w gorące dni, dlatego możecie wykorzystać małe kostki lodu, które umieścicie w wodzie dla kota. Wtedy temperatura wody zostanie obniżona, ale nie do drastycznych poziomów. 

Możecie także zastosować kompres chłodzący w posłaniu dla kota. Sprawdzi się nawet domowy termofor, do którego wlejecie zimą wodę i włożycie pod posłanie kota. 

Sprawdź również – Nawilżacz ultradźwiękowy a koty – jaki nawilżacz wybrać?

Jak ochłodzić kota?

Wysokie temperatury bywają niebezpieczne, suchość powietrza połączona z wysoką temperaturą może doprowadzić do osłabienia organizmu czy zasłabnięcia i nie ma znaczenia, czy to człowiek, czy kot. Ważne jest, aby w tym czasie nawadniać organizm. Koty są zwierzętami, które mało piją, ponieważ czerpią wilgoć z karmy. 

Sprawdzając, jak ochłodzić kota możecie pokusić się o podawanie kotu zimniejszej karmy, wystarczy ja na chwilę włożyć do lodówki. Temperatura pokarmu obniży się, przez co kot chętniej zje podany posiłek.

Kolejnym sposobem, jak ochłodzić kota jest zastosowanie maty chłodzącej. To rozwiązanie sprawdza się w wielu domach. Tutaj pamiętajcie tylko o podcięciu kotu pazurków, ponieważ zbyt ostre mogą podziurawić matę, co w konsekwencji odbije się na poprawności funkcjonowania maty. 

W sieci czasami trafiamy na pomysły, jak schłodzić kota, które wskazują na okrywanie pupila zimną, mokrą ściereczką. Takie okłady mogą znacznie ochłodzić kota, jednak tutaj jest jeden minus, koty nie lubią, kiedy coś zakłóca ich przestrzeń, dlatego, jeżeli macie kota indywidualistę, to takie rozwiązanie się nie sprawdzi. 

Sprawdź również – Jak ukryć i gdzie umieścić kuwetę dla kota? Sprawdź ciekawe pomysły

Czy w upał można moczyć kota? 

Pytacie coraz częściej, czy w upał można moczyć kota? Tutaj od razu odpowiadamy, że nie jest wskazane moczenie kota poprzez zanurzanie go w wodzie, zwłaszcza w czasie upału, kiedy jego organizm jest rozgrzany. Takim zachowaniem możecie doprowadzić do wstrząsu, który może zakończyć się nawet śmiercią kota. 

Za każdym razem, jeżeli będziecie chcieli pomóc swojemu pupilowi, dwa razy się zastanówcie oraz sprawdźcie, czy rozwiązanie jest bezpieczne oraz sprawdzone. 

Koty podobnie jak inne zwierzęta potrafią sobie same poradzić podczas upałów, dlatego pytanie, czy w upał można moczyć kota, powinno dać Wam do myślenia. 

Kot chłodzi się samodzielnie podczas pielęgnacji swojego futerka. 

Jeżeli dobrze podejdziecie do tego tematu, to jest jeden sposób oraz rozwiązanie, jak delikatnie zmoczyć kota podczas upału. Będziecie potrzebowali mokry ręcznik, którym przetrzecie kota. Wtedy zachęcicie także pupila do umycia futerka, co wzmocni efekt chłodzenia. 

Jak dbać o kota w upał?

Podsumowując, jeżeli zastanawiacie się, jak dbać o kota w upał to najważniejszy jest spokój dla futrzaka, nie bierzcie go na ręce, nie angażujcie w żadne zabawy. 

Dodatkowo to jak dbać o kota w upał to zapewnienie mu dużej ilości świeżej wody oraz lekkostrawnej karmy. 

Jeżeli będziecie się stosować do powyższych podpowiedzi, zadbanie o kota w upał nie będzie trudne oraz czasochłonne.