Nawilżacz ultradźwiękowy a koty – jaki nawilżacz wybrać?

Nawilżacz ultradźwiękowy a koty - jaki nawilżacz wybrać (1)

Osoby, które szukają sposobu na pozbycie się suchości powietrza w ich domach, sprawdzają kilka możliwości, jednak nie wszystkie metody są dla nich zalecane, ponieważ mieszkają z nimi zwierzęta. Miłośnicy kotów coraz częściej sprawdzają, czy nawilżacz ultradźwiękowy może być stosowany w pomieszczeniach, gdzie mieszka kot. 

Te zwierzęta są wyczulone na wiele urządzeń, dlatego przed uruchomieniem niektórych przedmiotów dobrze jest sprawdzić, czy kot nie będzie się bał rzeczy, którą umieściliśmy w pokoju. Jednym z elementów, które uruchamiamy na oknie lub stoliku nocnym, jest nawilżacz powietrza, te urządzenia czasami mogą sprawiać wrażenie, że irytują koty. Stąd pytania, jak to wygląda w stosunku do nawilżacza ultradźwiękowego? 

Czy takie urządzenie będziecie mogli zastosować w domu, w którym mieszka kot? To wszystko prezentujemy w poniższym artykule, dodatkowo wytłumaczymy Wam, co to jest nawilżacz ultradźwiękowy, zdradzimy, jaki nawilżacz przy kocie w naszym domu będzie najlepszym rozwiązaniem. Dla osób, które posiadają w domu także psa, wyjaśniamy, czy ultradźwięki są szkodliwe dla psa. 

Nawilżacz ultradźwiękowy – co to jest?

Suche powietrze jest niekomfortowe dla wszystkich osób, w takich warunkach ciężko jest nam oddychać, dlatego ludzie kupują nawilżacze powietrza. Popularnym oraz często wybieranym urządzeniem jest nawilżacz powietrza ultradźwiękowy, ale rozumiemy, że nie każdy wie, co to jest, dlatego poniżej prezentujemy, co to jest nawilżacz ultradźwiękowy. 

Nawilżacz ultradźwiękowy jest urządzeniem, które za pomocą fal dźwiękowych w wysokiej częstotliwości nawilża Wasze powietrze. Oczywiście cały proces jest bardziej złożony, lecz niewidoczny dla naszego oka. 

Fale dźwiękowe w nawilżaczu powietrza wykorzystują cząsteczki wody z pojemnika dozującego, które w dalszym procesie ulegają rozbiciu i przeobrażeniu się w mikroskopijną powłokę. Używając nawilżacza ultradźwiękowego, trzeba pamiętać, że do dozownika stosuje się tylko wodę destylowaną, ponieważ jest oczyszczona ze wszystkich minerałów. 

Dla ludzi nawilżacz ultradźwiękowy jest nieinwazyjny, poprawia jakość powietrza oraz oddychanie, jednak, jak nawilżacz ultradźwiękowy działa na koty? 

Sprawdź również – Perfect Fit karma dla kota – opinie na forum, Junior, skład, cena, czy warto?

Nawilżacz ultradźwiękowy a koty

Na forum pojawia się coraz więcej pytań o nawilżacz ultradźwiękowy w domu i na czy oddziałuje ono na kota. Właściciele tych futrzanych pupili wiele elementów w domu dopasowują do zwierząt, ponieważ nie chcą, aby kot był zaniepokojony lub odczuwał dyskomfort, co w przypadku nawilżacza ultradźwiękowego może wpłynąć na samopoczucie kota. 

Jak udało się nam ustalić, niektóre koty boją się nawilżacza ultradźwiękowego. Działanie fal dźwiękowych wpływa na nie niekorzystnie, odczuwają wtedy lęk oraz zaniepokojenie. W takich sytuacjach należy zaprzestać korzystania z urządzenia. Z kolei jest grupa osób, która potwierdza, że nawilżacz ultradźwiękowy wzbudził zainteresowanie u kota, z ogromnym zaciekawieniem przyglądał się urządzeniu. 

Jeszcze inne opinie wskazują, że nawilżacz ultradźwiękowy u kota nie wzbudza żadnych emocji. 

Działanie nawilżacza ultradźwiękowego wpływa na kota w zależności od jego indywidualnych cech oraz preferencji do otoczenia, jednak jest jeden aspekt, którego każdy właściciel kota musi pilne przestrzegać. Do nawilżacza powietrza nie możecie stosować żadnych olejków eterycznych, ponieważ unoszące się drobinki produktu osadzają się na futerku kota. W takiej sytuacji nieświadomie zaczniecie podtruwać pupila. 

Jaki nawilżacz przy kocie?

Jeżeli zastanawiacie się jaki nawilżacz przy kocie będzie najlepszym rozwiązaniem, postaramy się zaprezentować rozwiązania, które nie będą wpływały niekorzystnie na Waszego pupila. 

Urządzenie emitujące mgiełkę wodną nie zawsze będą bezpieczne dla naszego kota, ponieważ nawilżacze parowe mogą stanowić zagrożenie przez wysoką temperaturę, koty to ciekawskie stworzenia, jeżeli podejdą za blisko, mogą się poparzyć. Parowy nawilżacz powietrza zabezpieczony przed kotem nie będzie stanowił dla niego żadnego zagrożenia. 

Opisywany wcześniej nawilżacz ultradźwiękowy w domu kota może nieść zagrożenie dla pupila, który będzie się bał ultradźwięków. Jednak fale dźwiękowe to nie jedyne zagrożenie, nawilżacze powietrza ultradźwiękowe podczas pracy wychwytują drobinki wszystkich zanieczyszczeń oraz chemii, która może się unosić w powietrzu. W konsekwencji te substancje mogą się osadzać na futerku kota, co niesie ryzyko chorób. 

W związku z tym pojawia się pytanie, jaki nawilżacz powietrza wybrać przy kocie? Urządzenie musi być w 100% bezpieczne oraz wydajne, dlatego naszym zdaniem najlepiej będzie się sprawdzał nawilżacz powietrza ewaporacyjny. To urządzenie wykorzystuje metodę parowania na chłodno, przez co nie występuje ryzyko poparzenia, a przez fakt, że jego działanie jest oparte o mokry filtr, nie ma ryzyka zaciągnięcia szkodliwych substancji. 

Sprawdź również – Jak ukryć i gdzie umieścić kuwetę dla kota? Sprawdź ciekawe pomysły

Czy ultradźwięki są szkodliwe dla psa?

Właściciele psów podobnie jak osoby mające koty pytają, czy ultradźwięki są szkodliwe dla psa? Te zwierzęta tak samo, jak koty reagują różnie na docierające do nich bodźce. Działanie ultradźwięków dla psa nie jest szkodliwe, jeśli Wasz pupil nie boi się tego procesu. Wszystko zależy od usposobienia oraz charakteru Waszego psa, jednak u większości osób nie było problemów, ultradźwięki nie są szkodliwe dla psa. 

Niektóre rodzaje ultradźwięków mogą być szkodliwe dla psa, ale w większości przypadków są one bezpieczne. Ultradźwięki są falami dźwiękowymi o częstotliwości wyższej niż te, które są w stanie wychwycić ludzie. Psy i inne zwierzęta domowe posiadają zdolność słyszenia fal o wyższej częstotliwości, dlatego mogą one być wrażliwe na tego rodzaju dźwięki.

Jednak większość urządzeń emitujących ultradźwięki, takich jak niektóre rodzaje odstraszaczy dzikich zwierząt, są zaprojektowane tak, aby emitować dźwięki na poziomie, który jest bezpieczny dla psów i innych zwierząt domowych w tym m.in. kotów. Warto jednak uważać na to, aby nie narażać psa na długotrwałe ekspozycje na silne dźwięki ultradźwiękowe, ponieważ mogą one powodować uszkodzenia słuchu lub inne negatywne skutki.