Książeczka zdrowia kota – jak wypełnić i wpisać płeć, jak założyć, ile kosztuje książeczka?

Książeczka zdrowia kota - jak wypełnić i wpisać płeć, jak założyć, ile kosztuje książeczka (2)

Koty tak samo, jak psy oraz ludzie potrzebują mieć dokument potwierdzający ich tożsamość. To może na początku brzmieć śmiesznie, jednak mając kota w domu, każdy właściciel wie jak ważne jest posiadanie książeczki dla kota. Osoby planujące przyjęcie kota do domu, na forum pytają, czy kot musi mieć książeczkę zdrowia, ponieważ nie wiedzą, jak przebiega zwykła kontrolna wizyta u weterynarza. 

Postanowiliśmy Wam pomóc i w poniższym artykule odpowiadamy na Wasze pytanie, czy kot musi mieć książeczkę zdrowia? Ponadto w dalszej części naszego wpisu podpowiadamy, jak założyć książeczkę zdrowia kota oraz jak wypełnić książeczkę zdrowia kota. Zdradzamy nurtujący Was wątek, jak wpisać płeć kota do książeczki oraz ile kosztuje książeczka zdrowia dla kota. W podsumowaniu naszego artykułu odpowiadamy, czy można iść do lekarza bez książeczki? Zapraszamy do dalszej części wpisu.

Czy kot musi mieć książeczkę zdrowia? 

W takim razie, czy kot musi mieć książeczkę zdrowia? Nowi właściciele kotów nie zawsze wiedzą, jak postępować ze swoim pupilem, ponieważ jest to dla nowe doświadczenie w ich życiu. Zadają masę pytań na forach dyskusyjnych, ponieważ w taki sposób, mogą zdobyć wiedzę od właścicieli futrzanych pupili. 

Pojawiającym się pytaniem jest to, czy kot musi mieć książeczkę zdrowia? Ta kwestia dla ludzi mających koty jest bezdyskusyjnym wątkiem, ponieważ każdy kot musi mieć książeczkę zdrowia. Bez tego dokumentu nie będziecie mogli udać się do weterynarza na kontrolę oraz szczepienia, które są obowiązkowe raz w roku, zresztą podobnie, jak u psa, który musi zostać zaszczepiony na wściekliznę. Kocia szczepionka chroni przed tą chorobą oraz kilkoma innymi kocimi schorzeniami. 

Dodatkowo kot bez książeczki zdrowia nie będzie wpisany do weterynaryjnego systemu, dlatego nie poddacie go żadnemu zabiegowi tj. kastracja, co jest problematyczne dla właścicieli. 

Podsumowując, czy kot musi mieć książeczkę zdrowia, ponownie odpowiadamy, że tak, ten dokument potwierdza pochodzenie pupila oraz zawiera wszystkie ważne informacje o przebytych chorobach, oraz terminach szczepień. 

Sprawdź również – Jak ukryć i gdzie umieścić kuwetę dla kota? Sprawdź ciekawe pomysły

Jak założyć książeczkę zdrowia dla kota?

Jak już wiecie, każdy kot musi mieć książeczkę zdrowia, dlatego w tym miejscu pojawiają się kolejne pytania. Oczywiście najczęściej pytacie, jak założyć książeczkę zdrowia dla kota. Nie zawsze otrzymacie takie dokumenty z hodowli, ponieważ wiele osób bierze koty od znajomych oraz przygarnia te, które samotnie błąkają się po ulicach. 

Kwestia założenia książeczki zdrowia dla kota nie jest trudna, w tym przypadku możecie się udać do dobrze wyposażonego sklepu zoologicznego lub weterynarza. Książeczki zdrowia dla kota, kupione u weterynarza są na miejscu wypełniane przez lekarza, który dodatkowo wpisuje ważne informacje dotyczące zdrowia naszego pupila. W przypadku książeczki ze sklepu dane kota musicie wpisać samodzielnie, dlatego w dalszej części podpowiadamy, jak poprawnie wypełnić książeczkę zdrowia dla kota oraz jak wpisać płeć kota. 

Książeczka zdrowia kota – jak wypełnić?

Mając w domu pustą książeczkę zdrowia dla kota, zastanawiacie się, jak wypełnić dokument, żeby nie popełnić żadnego błędu. W takich kwestiach należy wpisywać dane zgodnie z prawdą, co może powodować zakłopotanie, ponieważ nie każdy wie, jaka jest historia jego kota. 

Z tego względu na początku uspokajamy Was, to jak wypełnić książeczkę zdrowia kota nie jest aż tak skomplikowane, najważniejsze dane, jakie musicie wpisać to imię kota, rasę, jeżeli znacie, kolor oraz Wasze dane. W tym przypadku każdy wie, jak się nazywa, gdzie mieszka oraz jaki jest Wasz numer kontaktowy. 

Resztę informacji systematycznie wpisuje lekarz opiekujący się Waszym kotem, uzupełni także dane dotyczące wykrytych znamion oraz przebytych chorób, ponieważ jest w stanie to wykryć, dlatego tak jak mówiliśmy obawy przed tym, jak wypełnić książeczkę zdrowia dla kota są zbędne. 

Sprawdź również – Nawilżacz ultradźwiękowy a koty – jaki nawilżacz wybrać?

Jak wpisać płeć kota do książeczki?

Jak zatem wpisać płeć kota do książeczki? Istotną informacją w książeczce zdrowia kota jest wpisanie jego płci, co jest niezwykle proste, ponieważ wiecie, czy Wasz kot to samiec, czy samica, ale w praktyce nie jest to takie oczywiste. 

Osoby, które nigdy nie wypełniały książeczki zdrowia kota, nie wiedzą, jak wpisać płeć kota do książeczki, ponieważ zastanawiają się, czy wpisać samica, czy kotka, czy może zastosować znak płci?

Metod na wpisanie do książeczki płci kota jest kilka, dlatego każda z nich jest poprawna, to, jak wpiszecie płeć kota, jeżeli jest zgodne z prawdą, będzie poprawną formą. 

Ile kosztuje książeczka zdrowia dla kota?

Koszt związany z założeniem książeczki zdrowia dla kota zależy od miejsca, gdzie kupicie dokument. Sprawdzając, ile kosztuje książeczka zdrowia dla kota w sklepie, widzimy, że książeczka kosztuje około 6 złotych. 

U weterynarza cena książeczki zdrowia dla kota to około 10 złotych, możecie także spotkać się z sytuacją, że otrzymacie książeczkę zdrowia dla kota w gratisie do wizyty. Jak widzicie, to ile kosztuje książeczka zdrowia dla kota, nie jest ujednolicone. 

Czy można iść do weterynarza bez książeczki? 

Zdarza się, że pytacie, czy można iść do weterynarza bez książeczki? Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie każdy kot ma taki dokument, dlatego tak, możecie iść do weterynarza bez książeczki, ponieważ na miejscu lekarz z pewnością Wam ją założy. 

W większości przypadków można udać się do weterynarza bez książeczki zdrowia zwierzęcia. Jednak posiadanie książeczki zdrowia zwierzęcia może być bardzo pomocne dla weterynarza podczas diagnozowania i leczenia. Książeczka zdrowia zawiera ważne informacje o zwierzęciu, takie jak jego historia medyczna, szczepienia i inne ważne informacje dotyczące jego zdrowia. Posiadanie książeczki zdrowia zwierzęcia pomoże weterynarzowi w postawieniu właściwej diagnozy i zapewni zwierzęciu najlepszą możliwą opiekę.