Żółw grecki – informacje, ile żyje, hodowla, co je, gdzie kupić, cena

Żółw grecki - informacje, ile żyje, hodowla, co je, gdzie kupić, cena (1)

Żółwie są znane oraz podziwiane na całym świecie. Ilość gatunków może zaskoczyć niejedną osobę, która nie zna się na tych gadach. Wiele osób ma świadomość, że istnieje podział na żółwie lądowe, wodne lub wodno-lądowe, ale dokładnych ras nie znają. 

Do rodziny żółwi lądowych należy żółw grecki, który jest interesującą odmianą żółwia skrytoszyjnego. Osobnik jest atrakcyjnym gadem, zwłaszcza dla osób, które badają żółwie. Dosyć często spotykany w naszym kraju żółw grecki jest atrakcją dla osób, które zobaczą go w terrarium. 

Dla zaprezentowania Wam tego żółwia w poniższym artykule zamieszczamy informacje o żółwiu greckim, zdradzamy, ile żyje żółw grecki oraz jak wygląda hodowla żółwia greckiego. Pozostając przy temacie hodowli żółwia greckiego, podpowiadamy, co je żółw grecki. 

W podsumowaniu umieszczamy informacje gdzie kupić żółwia greckiego oraz jaka jest cena żółwia greckiego. 

Żółw grecki – informacje 

Osoby interesujące się życiem żółwi doskonale znają żółwia greckiego. Ten osobnik pochodzi z Półwyspu Apenińskiego oraz Bałkańskiego. W naturalnych warunkach możecie go spotkać także na Sardynii, Sycylii, Korsyce, w południowych regionach Francji oraz na wschodzie Hiszpanii. 

Żółw grecki nie lubi zmiennych warunków oraz spadków temperatury, dlatego jego środowisko musi być ciepłe, w przypadku spadków temperatur żółw grecki zapada w hibernację. 

Ten gatunek gada jest wyłącznie lądowym stworzeniem, żółw grecki nie przepada za wilgocią, z tego także powodu preferuje środowisko suche, nasłonecznione, gdzie będzie mógł wygrzewać się w ciągu dnia. Żółwie greckie prowadzą dzienny tryb życia, dlatego odpowiednia temperatura jest dla nich ważna. 

W przypadku, kiedy upały podczas wakacji zaczynają przeszkadzać żółwiowi greckiemu, gad chowa się do podziemnej nory, którą sobie kopie na takie dni. 

W tej norze samica także składa raz w roku jaja, dzięki czemu młode żółwie greckie oraz jaja są bezpieczne. 

Żółw grecki charakteryzuje się owalnym, wypukłym kształtem skorupy w kolorze oliwkowym. Na całym pancerzu żółwia greckiego widnieje piękny wzór, który u każdego osobnika jest inny, ponieważ stanowi jego linie papilarne. 

Sprawdź również – Żółw zawiasowy – informacje, żywienie, hodowla,  ile żyje, sprzedam, ile kosztuje?

Żółw grecki – ile żyje?

Sprawdzając wszystkie dostępne informacje o żółwiu greckim, zamieszczamy oczywiście, ile żyje żółw grecki, ponieważ te dane mogą być ogromnym zaskoczeniem dla co niektórych. 

Długość życia żółwia greckiego jest zależna od warunków, w jakich przebywa, w naturalnym środowisku długość życia żółwia greckiego może być krótsza, ponieważ tam gad jest narażony na różne niebezpieczeństwa. 

W hodowli żółw grecki, jeśli ma dostosowane terrarium oraz otrzymuje zbilansowane jedzenie, bez problemu przeżyje wolno żyjące osobniki. 

Podsumowując, ile żyje żółw grecki, to gady wolnożyjące średnio przetrwają około 80-90 lat. Z kolei żółw grecki w hodowli może żyć nawet 100 lat. 

Sprawdź również – Żółw wodno-lądowy – opis, ile żyje, gatunki, co jedzą, co potrzebuje, ile kosztuje?

Żółw grecki – hodowla

W sieci trafiamy na liczne pytania, jak powinna wyglądać hodowla żółwia greckiego. Ludzie, którzy decydują się na posiadanie tego gada, pragną zapewnić mu jak najlepsze warunki do spokojnego życia. 

Hodowla żółwia greckiego jest dosyć prosta, jeśli zapoznacie się wcześniej z wymaganiami tego gada. Nie ma ich wiele, dlatego nie będziecie musieli studiować książek. Podczas hodowli żółwia greckiego życie gada dzieli się na dwa etapy, okresy, które się od siebie różnią. Żółw grecki od wiosny do wczesnej jesieni może przebywać na zewnątrz, ponieważ temperatury nie wpływają na niego negatywnie. W okresie jesiennym oraz zimowym zapada w letarg i musi przebywać w pomieszczeniu, jeżeli żyje w kraju, gdzie występują znaczne spadki temperatury. 

Poprzez aktywność w ciągu dnia żółw grecki na swoim wybiegu musi mieć zapewniony dostęp do pokarmu, który będzie mógł samodzielnie zdobywać. Hodowla żółwia greckiego jest możliwa w terrarium oraz na wybiegu na świeżym powietrzu. 

Terrarium dla żółwia greckiego koniecznie musicie wyposażyć w lampę grzewczą oraz świetlówkę UVB. 

W tym przypadku ważna jest długość terrarium, ponieważ wysokość nie będzie istotna. Normą długości terrarium dla żółwia greckiego jest wielkość jego ciała, ponieważ powinniście przeliczyć je na siedmiokrotność wielkości żółwia. 

W hodowli żółwia greckiego w terrarium ważne jest także podłoże, które musi się składać z kory drzewa, siana oraz płaskich kamieni. 

Żółw grecki – co je? 

Pewnie zastanawiacie się co je żółw grecki. Ten gad w przeciwieństwie do swoich kuzynów nie je mięsa, żółw grecki jest roślinożernym stworzeniem, dlatego nie ruszy żadnych larw, owadów oraz robaków. To, co je żółw grecki to głównie rośliny: młode liście pokrzyw, mniszek lekarski, cykoria, koniczyna, powój polny, liście jabłoni, brzozy, opuncji oraz klonu. Dodatkiem oraz smakołykiem, który żółw grecki je chętnie są liście poziomek, truskawek, malin, czarnej porzeczki oraz jeżyny. 

Żółw grecki – gdzie kupić?

Wyszukania żółw grecki gdzie kupić, są powszechne w internecie. Ludzie, którzy chętnie podejmą opiekę nad gadem, sprawdzają takie dane. To, gdzie kupić żółwia greckiego nie jest tajemnicą, ponieważ gada możecie kupić w wielu sklepach zoologicznych oraz w prywatnych hodowlach żółwia greckiego. 

Żółw grecki – cena 

Cena żółwia greckiego jest przystępna, na szczęście te osobniki nie są nadwyraz drogie, dlatego możecie się pokusić o zakup dwóch osobników. Obowiązująca cena żółwia greckiego to około 300 złotych.