Studia behawiorystyczne to doskonała propozycja dla każdego, kto interesuje się zwierzętami, a w szczególności ich zachowaniem i psychiką. Dlaczego niektóre z nich są agresywne i szczekają, podczas gdy inne szukają kontaktu z człowiekiem i dają się głaskać nawet obcym ludziom? Jak wychowanie wpływa na charakter pupila? Możesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania, zapisując się na studia podyplomowe z behawiorystyki zwierząt.
Studia podyplomowe z behawiorystyki zwierząt – kto może się na nie zapisać?
Jedynym wymogiem, który należy spełnić, aby móc zapisać się na studia behawiorystyczne, jest wykształcenie wyższe, czyli tytuł licencjata, inżyniera lub magistra na dowolnym kierunku. Kierunek ten jest w szczególności polecany:
- właścicielom zwierząt,
- osobom interesującym się behawiorystyką zwierząt,
- lekarzom i technikom weterynarii,
- groomerom,
- wolontariuszom w fundacjach zwierzęcych i schroniskach,
- osobom prowadzącym dom tymczasowy,
- pracownikom schronisk i lecznic weterynaryjnych.
Czego uczą studia behawiorystyczne?
Studia podyplomowe z zakresu behawiorystyki zwierząt trwają 278 godzin i skupiają się wyłącznie na teorii, którą będziesz w stanie wykorzystać później w praktyce. Ich program jest zgodny z przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Na liście tematów poruszanych w trakcie 2 semestrów znajdują się następujące zagadnienia:
- wprowadzenie do psychologii zwierząt,
- anatomia, fizjologia i intelekt zwierząt,
- behawiorystyka kotów i psów,
- inne zwierzęta – konie, ptaki, małe gryzonie,
- weterynaria,
- zwierzęta w schroniskach,
- szkolenie psów,
- animaloterapia (nazywana również zooterapią, czyli terapia z udziałem zwierząt).
Absolwent studiów podyplomowych z zakresu behawiorystyki zwierząt zna różne mechanizmy zachowań zwierząt (nie tylko psów i kotów) oraz umie radzić sobie w różnych, często wymagających sytuacjach dzięki znajomości mowy ciała zwierząt.
Behawiorystyka zwierząt – gdzie studiować?
Z uwagi na to, że studia behawiorystyczne to kierunek podyplomowy, większość słuchaczy ma już wystarczająco napięty grafik – weterynarze pracują w lecznicach, wolontariusze spędzają wolne chwile w schroniskach i fundacjach, a groomerzy prowadzą własną działalność, starając się przyjąć jak najwięcej czworonożnych klientów. Jak pogodzić rozwój pasji i edukację z obowiązkami zawodowymi i prywatnymi? Odpowiedź jest prosta: behawiorystyka zwierząt na studiach online.
Studia behawiorystyczne prowadzi m.in. Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. WSKZ oferuje 2-semestralny kierunek podyplomowy, realizowany w formie e-learningu, czyli z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Słuchacze otrzymują dostęp do intuicyjnej platformy, na której zapoznają się z materiałami dydaktycznymi i rozwiązują testy. Mogą robić to w dowolnym czasie i miejscu, nawet przy użyciu smartfona. Behawiorystyka zwierząt na studiach online to wygodny sposób na zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu pasjonującej cię dziedziny.