Żółw jest gatunkiem gada, który wyróżnia się wielo gatunkowością, ponieważ na obecną chwilę zostało odnotowanych prawie 365 gatunków żółwi. Poprzez tak wielką rodzinę, na żółwia możecie trafić w wielu krajach. Każdy z nich wygląda inaczej oraz wyróżnia się innymi cechami. Z tego względu żółwie są bezustannie badane i kontrolowane przez naukowców, niestety wiele odmian żółwia jest zagrożonych wyginięciem, co jest powodem obejmowania ich ścisłą ochroną.
W naszym kraju bardzo popularnym gatunkiem żółwia jest gatunek wodno-lądowy. Te gady znakomicie się odnajdują w naszych domach, oczywiście nie nawiązują bliskich relacji z domownikami, ale dobrze się czują w domowych terrariach. Przygotowanie domku dla żółwia nie jest trudne, co zwiększa popularność trzymania tego gada w domu.
Dla osób, które zastanawiają się nad zakupem żółwia, w poniższym artykule szczegółowo opisujemy żółwia wodno-lądowego, zdradzamy Wam, jakie są gatunki żółwia wodno-lądowego. Odpowiadamy na Wasze pytanie, ile żyje żółw wodno-lądowy, co jedzą żółwie wodno-lądowe. Podpowiadamy oraz doradzamy, co potrzebuje żółw wodno-lądowy oraz dla podsumowania naszego wpisu zdradzamy, ile kosztuje żółw wodno-lądowy, jaka jest jego cena.
Spis treści
Żółw wodno-lądowy – opis
Żółwie są dosyć często spotykane w naszych domach oraz w różnych hotelach czy firmach. Te zwierzęta należą do grupy gadów, którymi nie trzeba się szczególnie zajmować, nawet jest wskazane dla zdrowia psychicznego żółwia, żeby nie traktować go jako domowego pupila. W sytuacji, kiedy będziecie go nosić oraz próbować zajmować się nim, żółw zestresuje się i może załatwić się na waszych rękach, w związku z tym należy unikać takich sytuacji.
Żółwie wodno-lądowe w Polsce są najpopularniejsze, ponieważ możecie je bez skomplikowanych i złożonych czynności wprowadzić do terrarium. Żółw wodno-lądowy swoim wyglądem także przyciąga ludzi, ponieważ jego specyficzny pyszczek sprawia wrażenie, jakby żółw nawiązywał z Wami kontakt.
Zewnętrzny pancerz żółwia wodno-lądowego jest interesującym wzorem, który składa się kilkunastu sześcianów połączonych ze sobą. Ciemno zielony lub brązowy kolor żółwia w połączeniu z żółtymi pasami przebiegającymi przez całe ciało komponuje się świetnie, dodatkowo głowa żółwia wodno-lądowego jest ozdobiona czerwonymi plamami.
Specyficzne usposobienie pozwala na trzymanie żółwia wodno-lądowego w wodzie oraz na lądzie. Gad oczywiście chętniej wybiera wodę, ale wygrzewanie się na lądzie także sprawia mu przyjemność.
Żółw wodno-lądowy to gatunek żółwia, który jest w stanie zarówno pływać, jak i poruszać się po lądzie. Żyją one w głównej mierze w Ameryce Północnej choć spotkać go można również w Azji i Europie, a ich naturalnym siedliskiem są rzeki, jeziora i stawy z miękkim dnem oraz lasy liściaste. Są to żółwie o średniej wielkości, dorosłe osobniki mogą mieć od 22 do 38 cm długości i ważyć od 1,5 do 3.5 kg. Mają grubą, okrągłą skorupę o ciemnobrązowym lub czarnym kolorze, a ich nogi są krótkie i szerokie, co umożliwia im pływanie i poruszanie się po lądzie.
Sprawdź również – Czy żółwie słyszą, mają zęby, przywiązują się do właściciela i lubią głaskanie?
Żółw wodno-lądowy – jakie występują gatunki?
Tak jak wspominaliśmy na początku naszego wpisu, żółw ma wiele gatunków, dlatego wiele osób przeszukuje internet, aby sprawdzić wszystkie gatunki żółwia wodno-lądowego. Tutaj mamy kilka ciekawych propozycji, które z pewnością Was zainteresują.
Gatunki żółwia wodno-lądowego przedstawiamy poniżej:
- Żółw chiński- jeden z agresywniejszych, żywi się mięsem, rozmiar żółwia chińskiego to ok. 35 cm. Na posiadanie tego gatunku potrzebujesz pozwolenie.
- Żółw żółtouchy- charakterystyczną cechą tego żółwia jest żółty kolor na jego ciele. Posiadanie tego żółwia jest możliwe po uzyskaniu pozwolenia.
- Żółw czerwonolicy- kiedyś spotykany w naszym kraju, obecnie jest uznany za szkodliwy, hodowla tego żółwia jest możliwa po otrzymaniu zgody od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
- Żółw ostrogrzbiety- charakterystyczne ostre garby na pancerzu wyróżniają ten gatunek.
Co jedzą żółwie wodno-lądowe?
Planując wprowadzenie żółwia wodno-lądowego do domu z pewnością będziecie sprawdzali, co jedzą żółwie wodno-lądowe, ponieważ taka wiedza jest kluczowa do poprawnego hodowania tego gada. To, co je żółw wodno-lądowy jest określone zasadami żywienia opartymi o dostarczanie minerałów i witamin do jego pancerza oraz całego ciała.
Dieta żółwi nie jest wyszukana, co więcej, to co jedzą żółwie wodno-lądowe z pewnością znajdzie się w Waszej lodówce. Te gatunki żywią się surowym mięsem najlepiej rybami, małżami, krewetkami i kurczakiem, dodatkowo możecie podawać żółwiowi wodno-lądowemu dżdżownice, larwy, rosówki oraz małe rybki akwariowe.
Możecie także podać żółwiowi sałatę oraz suchy pokarm kupowany w sklepie zoologicznym.
Co potrzebuje żółw wodno-lądowy?
Pewnie zastanawiacie się, co potrzebuje żółw wodno-lądowy. Ten gatunek gada domowego wbrew pozorom nie ma wygórowanych oczekiwań, to co potrzebuje żółw wodno-lądowy to akwarium o pojemności minimum 60 l, wyposażone w wyspę lub podest wysypany piaskiem, gdzie żółw wodno-lądowy będzie mógł wyjść.
Dodatkowo na wyposażeniu akwarium dla żółwia wodno-lądowego musicie mieć filtr wody dla napowietrzania zbiornika. Dla urozmaicenia w akwarium możecie umieścić jakieś dekoracje, aby gad miał się gdzie chować.
Żółw wodno-lądowy – ile żyje?
Pytania o długość życia żółwia wodno-lądowego powielają się na forum. To, ile żyje żółw wodno-lądowy będzie zależne od warunków życia, dlatego zawsze dbajcie o swojego wodnego gada.
Jeżeli zapewnicie mu odpowiednią dietę oraz wzorowe środowisko żółw wodno-lądowy będzie żył w Waszym akwarium kilkanaście lat, ponieważ wiek żółwia wodno-lądowego jest oceniany na 40 lat. Oczywiście zależy to także od gatunku, ale odpowiadając na Wasze pytanie, ile żyje żółw wodno-lądowy spokojnie możemy Was zapewnić, że 30 lat.
Ile kosztuje żółw wodno-lądowy? Cena
Decydując się na żółwia wodno-lądowego sprawdźcie, ile kosztuje ten żółw wodno-lądowy w kilku źródłach. Cena żółwia wodno-lądowego w zależności od gatunku będzie inna, dlatego upewnijcie się jaki gatunek kupujecie.
Cena za żółwia wodno-lądowego zaczyna się od 20 złotych, jednak to, ile kosztuje żółw wodno-lądowy może was zaskoczyć, ponieważ cena kończy się na 200 złotych.