Żółw wodno-lądowy – opis, ile żyje, gatunki, co jedzą, co potrzebuje, ile kosztuje?

Żółw wodno lądowy - opis, ile żyje, gatunki, co jedzą, co potrzebuje, ile kosztuje (1)

Żółw jest gatunkiem gada, który wyróżnia się wielo gatunkowością, ponieważ na obecną chwilę zostało odnotowanych prawie 365 gatunków żółwi. Poprzez tak wielką rodzinę, na żółwia możecie trafić w wielu krajach. Każdy z nich wygląda inaczej oraz wyróżnia się innymi cechami. Z tego względu żółwie są bezustannie badane i kontrolowane przez naukowców, niestety wiele odmian żółwia jest zagrożonych wyginięciem, co jest powodem obejmowania ich ścisłą ochroną. 

W naszym kraju bardzo popularnym gatunkiem żółwia jest gatunek wodno-lądowy. Te gady znakomicie się odnajdują w naszych domach, oczywiście nie nawiązują bliskich relacji z domownikami, ale dobrze się czują w domowych terrariach. Przygotowanie domku dla żółwia nie jest trudne, co zwiększa popularność trzymania tego gada w domu. 

Dla osób, które zastanawiają się nad zakupem żółwia, w poniższym artykule szczegółowo opisujemy żółwia wodno-lądowego, zdradzamy Wam, jakie są gatunki żółwia wodno-lądowego. Odpowiadamy na Wasze pytanie, ile żyje żółw wodno-lądowy, co jedzą żółwie wodno-lądowe. Podpowiadamy oraz doradzamy, co potrzebuje żółw wodno-lądowy oraz dla podsumowania naszego wpisu zdradzamy, ile kosztuje żółw wodno-lądowy, jaka jest jego cena. 

Żółw wodno-lądowy – opis

Żółwie są dosyć często spotykane w naszych domach oraz w różnych hotelach czy firmach. Te zwierzęta należą do grupy gadów, którymi nie trzeba się szczególnie zajmować, nawet jest wskazane dla zdrowia psychicznego żółwia, żeby nie traktować go jako domowego pupila. W sytuacji, kiedy będziecie go nosić oraz próbować zajmować się nim, żółw zestresuje się i może załatwić się na waszych rękach, w związku z tym należy unikać takich sytuacji. 

Żółwie wodno-lądowe w Polsce są najpopularniejsze, ponieważ możecie je bez skomplikowanych i złożonych czynności wprowadzić do terrarium. Żółw wodno-lądowy swoim wyglądem także przyciąga ludzi, ponieważ jego specyficzny pyszczek sprawia wrażenie, jakby żółw nawiązywał z Wami kontakt. 

Zewnętrzny pancerz żółwia wodno-lądowego jest interesującym wzorem, który składa się kilkunastu sześcianów połączonych ze sobą. Ciemno zielony lub brązowy kolor żółwia w połączeniu z żółtymi pasami przebiegającymi przez całe ciało komponuje się świetnie, dodatkowo głowa żółwia wodno-lądowego jest ozdobiona czerwonymi plamami. 

Specyficzne usposobienie pozwala na trzymanie żółwia wodno-lądowego w wodzie oraz na lądzie. Gad oczywiście chętniej wybiera wodę, ale wygrzewanie się na lądzie także sprawia mu przyjemność. 

Żółw wodno-lądowy to gatunek żółwia, który jest w stanie zarówno pływać, jak i poruszać się po lądzie. Żyją one w głównej mierze w Ameryce Północnej choć spotkać go można również w Azji i Europie, a ich naturalnym siedliskiem są rzeki, jeziora i stawy z miękkim dnem oraz lasy liściaste. Są to żółwie o średniej wielkości, dorosłe osobniki mogą mieć od 22 do 38 cm długości i ważyć od 1,5 do 3.5 kg. Mają grubą, okrągłą skorupę o ciemnobrązowym lub czarnym kolorze, a ich nogi są krótkie i szerokie, co umożliwia im pływanie i poruszanie się po lądzie.

Sprawdź również – Czy żółwie słyszą, mają zęby, przywiązują się do właściciela i lubią głaskanie?

Żółw wodno-lądowy – jakie występują gatunki?

Tak jak wspominaliśmy na początku naszego wpisu, żółw ma wiele gatunków, dlatego wiele osób przeszukuje internet, aby sprawdzić wszystkie gatunki żółwia wodno-lądowego. Tutaj mamy kilka ciekawych propozycji, które z pewnością Was zainteresują. 

Gatunki żółwia wodno-lądowego przedstawiamy poniżej:

  1. Żółw chiński- jeden z agresywniejszych, żywi się mięsem, rozmiar żółwia chińskiego to ok. 35 cm. Na posiadanie tego gatunku potrzebujesz pozwolenie.
  1. Żółw żółtouchy- charakterystyczną cechą tego żółwia jest żółty kolor na jego ciele. Posiadanie tego żółwia jest możliwe po uzyskaniu pozwolenia.
  1. Żółw czerwonolicy- kiedyś spotykany w naszym kraju, obecnie jest uznany za szkodliwy, hodowla tego żółwia jest możliwa po otrzymaniu zgody od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. 
  1. Żółw ostrogrzbiety- charakterystyczne ostre garby na pancerzu wyróżniają ten gatunek. 

Co jedzą żółwie wodno-lądowe?

Planując wprowadzenie żółwia wodno-lądowego do domu z pewnością będziecie sprawdzali, co jedzą żółwie wodno-lądowe, ponieważ taka wiedza jest kluczowa do poprawnego hodowania tego gada. To, co je żółw wodno-lądowy jest określone zasadami żywienia opartymi o dostarczanie minerałów i witamin do jego pancerza oraz całego ciała. 

Dieta żółwi nie jest wyszukana, co więcej, to co jedzą żółwie wodno-lądowe z pewnością znajdzie się w Waszej lodówce. Te gatunki żywią się surowym mięsem najlepiej rybami, małżami, krewetkami i kurczakiem, dodatkowo możecie podawać żółwiowi wodno-lądowemu dżdżownice, larwy, rosówki oraz małe rybki akwariowe. 

Możecie także podać żółwiowi sałatę oraz suchy pokarm kupowany w sklepie zoologicznym. 

Co potrzebuje żółw wodno-lądowy?

Pewnie zastanawiacie się, co potrzebuje żółw wodno-lądowy. Ten gatunek gada domowego wbrew pozorom nie ma wygórowanych oczekiwań, to co potrzebuje żółw wodno-lądowy to akwarium o pojemności minimum 60 l, wyposażone w wyspę lub podest wysypany piaskiem, gdzie żółw wodno-lądowy będzie mógł wyjść. 

Dodatkowo na wyposażeniu akwarium dla żółwia wodno-lądowego musicie mieć filtr wody dla napowietrzania zbiornika. Dla urozmaicenia w akwarium możecie umieścić jakieś dekoracje, aby gad miał się gdzie chować. 

Żółw wodno-lądowy – ile żyje?

Pytania o długość życia żółwia wodno-lądowego powielają się na forum. To, ile żyje żółw wodno-lądowy będzie zależne od warunków życia, dlatego zawsze dbajcie o swojego wodnego gada. 

Jeżeli zapewnicie mu odpowiednią dietę oraz wzorowe środowisko żółw wodno-lądowy będzie żył w Waszym akwarium kilkanaście lat, ponieważ wiek żółwia wodno-lądowego jest oceniany na 40 lat. Oczywiście zależy to także od gatunku, ale odpowiadając na Wasze pytanie, ile żyje żółw wodno-lądowy spokojnie możemy Was zapewnić, że 30 lat. 

Ile kosztuje żółw wodno-lądowy? Cena

Decydując się na żółwia wodno-lądowego sprawdźcie, ile kosztuje ten żółw wodno-lądowy w kilku źródłach. Cena żółwia wodno-lądowego w zależności od gatunku będzie inna, dlatego upewnijcie się jaki gatunek kupujecie. 

Cena za żółwia wodno-lądowego zaczyna się od 20 złotych, jednak to, ile kosztuje żółw wodno-lądowy może was zaskoczyć, ponieważ cena kończy się na 200 złotych.