Żółw zawiasowy – informacje, żywienie, hodowla,  ile żyje, sprzedam, ile kosztuje?

Żółw zawiasowy - informacje, żywienie, hodowla,  ile żyje, sprzedam, ile kosztuje (1)

Żółwie są znane na całym świecie, ilość gatunków jest ogromna, dlatego możecie spotkać różne dziwne odmiany a łącznie na świecie występuje 365 gatunków żółwi. Niewątpliwie bardzo duże zainteresowanie wzbudzają żółwie olbrzymy, które dziko żyją na Seszelach oraz Zanzibarze. Nie tylko ta populacja jest sławna oraz fotografowana. W ostatnim czasie coraz głośniej robi się wokół żółwia zawiasowego, ten gatunek jest coraz częściej wybierany do domowej hodowli w terrariach. 

Poprzez takie zachowanie, ilość pytań o żółwia zawiasowego jest zrozumiała, dlatego, abyście mogli się dowiedzieć więcej o tym gadzie, w poniższym artykule zamieszczamy wszystkie ważne informacje o żółwiu zawiasowym, prezentujemy żywienie żółwia zawiasowego, jak wygląda hodowla żółwia zawiasowego. Dodatkowo zdradzamy, ile żyje żółw zawiasowy. 

Sprawdzamy autentyczność ogłoszeń, sprzedam żółwia zawiasowego, zamieszczamy jeszcze cenę za żółwia zawiasowego. Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w poniższej części wpisu.

Żółw zawiasowy – informacje 

Kinixys erosa, czyli potocznie nazywany żółw zawiasowy to gatunek pochodzący z terenów zachodniej Afryki. Ten gatunek cechuje się brązowym lub czarnym pancerzem ze wklęsłymi tarczkami rogowymi. Ciało żółwia zawiasowego jest pokryte żółtymi plamkami, które znajdują się po bokach oraz na środku odwłoku. Duże, klarowne oczy oraz stosunkowo długie nogi i szyja pozwala na rozpoznanie tego gatunku. 

Ciekawostką o żółwiu zawiasowym jest umiejętność zamknięcia tylnego odcinka jego pancerza, chroni to przed atakiem. Jeżeli będziecie chcieli kupić konkretną płeć, problem z odróżnieniem samca od samicy nie będzie występował, ponieważ samica ma krótszy ogon oraz bardziej wypukły plastron. 

Żółw zawiasowy nie będzie wchodził w interakcje z człowiekiem, za każdym razem, kiedy poczuje się nieswojo, gdy coś wzbudzi w nim strach, schowa się do swojej skorupki. Jeżeli Wasz żółw zawiasowy zostanie zestresowany, jego tylne nóżki oraz główka zaczną drgać, dlatego podchodźcie do tego gatunku z ostrożnością. 

Żółw zawiasowy to gatunek żółwia, który zamieszkuje poza Afryką również południowo-wschodnią Azję, w tym Chiny, Wietnam, Kambodżę i Laos. Te żółwie są nazywane “zawiasowymi” ze względu na ich charakterystyczne skorupy, które przypominają wyglądem zawiasy, dzięki którym skorupa jest elastyczna i może się otwierać i zamykać.

Żółwie zawiasowe są dość duże, osiągając długość około 40-70 cm i wagę do nawet 30 kg. Kolorystyka żółwia zawiasowego to ciemnozielone lub brązowe skorupy z ciemnymi plamkami i smugami, a ich szyje, nogi i ogony są pokryte brązowymi lub szarymi łuskami. Te żółwie są bardzo spokojne i spędzają dużo czasu na lądzie, ale potrafią też pływać.

Żółwie zawiasowe są gatunkiem zagrożonym, a ich liczba spadła z powodu degradacji siedlisk i nielegalnego handlu zwierzętami. Są one również często hodowane jako zwierzęta domowe, ale wymagają specjalnego odżywiania i warunków życia, aby mogły rozwijać się prawidłowo. Jeśli chcesz mieć żółwia zawiasowego jako zwierzaka w swoim terrarium, ważne jest, abyś dokładnie zrozumiał jego wymagania i zapewnił mu odpowiednie warunki w trakcie domowej hodowli.

Sprawdź również – Czy żółwie słyszą, mają zęby, przywiązują się do właściciela i lubią głaskanie?

Żółw zawiasowy – hodowla

W takim razie, jak powinna wyglądać hodowla żółwia zawiasowego? Zastanawiając się nad hodowlą żółwia zawiasowego, nie musicie się stresować, ponieważ ten gatunek żółwia bardzo dobrze odnajduje się w naszych domach choć należy przyznać, że ma pewne wymagania, jakim trzeba sprostać. Terrarium dla żółwia zawiasowego musicie odpowiednio przygotować, co stanowi połowę sukcesu. Ważne jest, abyście zadbali o strefę suchą oraz mokrą, ale nie wodną, ponieważ żółw zawiasowy mimo, że potrafi to nie jest idealnym pływakiem. 

Wybierając rozmiar terrarium, zawsze pamiętajcie o przyjętej zasadzie, gdzie długość pomieszczenia dla żółwia musi odwzorowywać pięciokrotność jego wielkości. 

Podczas hodowli żółwia zawiasowego nie zapomnijcie o tropikalnym klimacie, temperatura oraz wilgotność musi być dostosowana do jego potrzeb. Optymalną temperaturą podczas hodowli żółwia zawiasowego jest 27-28 stopni w dzień oraz 26 stopni w nocy. 

Z kolei wilgotność musicie utrzymać na poziomie 60-70% w dzień oraz na 75% w nocy. 

Dodatkowo stosujcie lampę, która emituje promienie UVB.

Sprawdź również – Żółw wodno lądowy – opis, ile żyje, gatunki, co jedzą, co potrzebuje, ile kosztuje?

Żółw zawiasowy – żywienie 

Posiadając żółwia zawiasowego w domu, żywienie gada, nie powinno stanowić dla Was większego problemu. Oczywiście nie dostarczycie mu tego, co je w naturalnym środowisku, ale możecie zapewnić mu bardzo dobrą dietę. 

Żywienie żółwia zawiasowego jest bogate w różne składniki, najlepiej sprawdzają się oczywiście żywe świerszcze i dżdżownice, ale spokojnie możecie podawać żółwiowi zawiasowemu mięso wołowe, pierś z indyka oraz surowe filety rybne. 

Poza mięsem, żywienie żółwia zawiasowego obejmuje także owoce i warzywa, możecie mu podawać jabłka, pomarańcze, banany, gruszki, kiwi, arbuzy, dynie, paprykę, ogórki, marchew oraz rzodkiewkę. 

Żółw zawiasowy – ile żyje?

Większość żółwi jest długowieczna, dlatego na forum pytacie, ile żyje żółw zawiasowy, ponieważ ludzie chętnie nabywają tego gada, jednak ważną informacją jest, ile żyje żółw zawiasowy, ponieważ w razie późniejszych ich lat nie chcą robić nikomu problemu. 

Długość życia wielu żółw jest określana na 30-50 lat, co dla wielu osób jest niestety nie do przyjęcia, ponieważ sami mają już swoje lata. Z tego powodu sprawdzają, ile żyje żółw zawiasowy, ponieważ może ten gatunek będzie idealny dla nich. 

W przypadku żółwia zawiasowego dobrze jest zadbać o potencjalnego opiekuna, ponieważ to ile żyje ten gatunek, może Was zaskoczyć. Jak wskazują badania, żółw zawiasowy żyje do 80 lat. 

Żółw zawiasowy – sprzedam 

Poprzez długowieczność żółwia zawiasowego w sieci możecie spotkać ogłoszenia dotyczące sprzedaży żółwia zawiasowego. W takie sytuacji warto, jest nawiązać kontakt z osobą, która zamieszcza ogłoszenie, sprzedam żółwia zawiasowego. 

W pierwszej kolejności zapytajcie, dlaczego właściciel chce sprzedać żółwia zawiasowego, podczas wizyty w domu lub w hodowli, zawsze sprawdzajcie stan zdrowia żółwia oraz poproście o dokumenty potwierdzające legalne nabycie żółwia zawiasowego. 

Żółw zawiasowy – cena

Interesującą kwestią jest cena żółwia zawiasowego, ponieważ możecie się spotkać z różnymi cenami za żółwia zawiasowego. W zależności od miejsca, w którym kupujecie żółwia zawiasowego, cena będzie inna. Osoby indywidualne często oddają swojego żółwia za cenę 400-500 złotych. W hodowlach żółwia zawiasowego cena będzie w granicach 900-1000 złotych.