Krab palmowy – informacje, hodowla, wielkość, występowanie, ciekawostki, cena

Krab palmowy - informacje, hodowla, wielkość, występowanie, ciekawostki, cena (1)

Jednym z popularniejszych i najczęściej spotykanym skorupiakiem na wyspach, oraz plażach Oceanu Indyjskiego i Oceanu Spokojnego jest krab palmowy. Mieszkańcy podchodzą do tego skorupiaka z przyzwyczajeniem, nie robi już na nich większego wrażenia, ale dla turystów jest ciekawym zjawiskiem, ponieważ krab palmowy jest tam często spotykany. Nasze plaże rozpieszczają nas co najwyżej mewą albo pustymi muszlami, dlatego też widząc kraba palmowego, jesteśmy pod wrażeniem. 

Nie każdy miał lub będzie miał okazję zobaczyć tego skorupiaka na żywo w naturalnych warunkach, dlatego postanowiliśmy Wam przybliżyć informacje o krabie palmowym. W poniższym artykule przedstawiamy, jaka jest wielkość kraba palmowego, a także, jak wygląda hodowla kraba palmowego. Zdradzamy dokładne występowanie kraba palmowego oraz dołączamy ciekawostki o krabie palmowym. W podsumowaniu naszego wpisu dla szczególnie zainteresowanych prezentujemy cenę kraba palmowego. 

Krab palmowy – informacje

Jednym z ciekawszych stworzeń na plażach Oceanu Spokojnego oraz Indyjskiego jest krab palmowy, który widoczny jest na wielu plażach. Ten osobnik należy do rodziny dziesięcionogich skorupiaków. Budowa ciała kraba jest interesująca, ponieważ jego głowotułów jest dosyć szeroki. Masywne szczypce widoczne są w pierwszym rzędzie odnóży, pozostałe cztery rzędy stanowią gołe odnóżki, pozbawione kleszczy. 

W ostatnim rzędzie odnóża są mniejsze, co ułatwia krabom palmowym sprawniejsze poruszanie.  

Kolor kraba palmowego jest zmienny, dlatego możecie spotkać go w odcieniu czerwonym, czerwono fioletowym lub ciemnoniebieskim. W zależności od pory roku oraz stanu skorupiak będzie nosił inne kolory. 

Krab palmowy jest skorupiakiem o zmiennej diecie, ponieważ głównie sięga po owoce tj. kokosy i figi, chętnie wybiera także skorupiaki, jaja żółwi oraz mniejsze osobniki żółwi. 

On sam jest jadalnym gatunkiem, co więcej krab palmowy jest odbierany jako afrodyzjak.

Krab palmowy  to gatunek pochodzący z rodziny Latiridae. Ma charakterystyczny, wielokątny kształt skorupy i ciemno-brązowe, a czasem nawet czarne ubarwienie. Kraby palmowe są dość duże. Ich skorupa jest pokryta wzorem z wielokątów i ma duże, mocno rozwinięte płyty na pancerzu. Kraby palmowe są drapieżnikami i polują na różnego rodzaju małże, krewetki i inne morskie stworzenia. Są również znane ze swojego zachowania obronnego, w którym potrafią wystrzeliwać wodą, by odstraszyć potencjalnych drapieżników.

Sprawdź również – Żółw zawiasowy – informacje, żywienie, hodowla,  ile żyje, sprzedam, ile kosztuje?

Krab palmowy – wielkość 

Przebiegający po plaży skorupiak z pewnością rzuci się Wam w oczy, wielkość kraba palmowego zmusza go do spędzania dni w ukryciu, w ten sposób chroni się przed atakami drapieżników. 

Krab palmowy jest dosyć dużym stworzeniem, ponieważ wielkość jego ciała może osiągnąć 40 cm, rozpiętość odnóży do 91 cm oraz wagę ponad 4 kg. W niektórych stanach zostały odnotowane osobniki, o gigantycznych rozmiarach, wielkość kraba palmowego wynosiła ponad 180 cm przy wadze 14 kg. 

Krab palmowy – występowanie 

Krab palmowy jest spotykany w wielu miejscach, jak już wcześniej wspominaliśmy, występuje u wybrzeży Oceanu Spokojnego oraz Indyjskiego, jednak miejsc, gdzie spotkacie kraba palmowego, jest znacznie więcej. W dzień możecie go nie zobaczyć, ponieważ skorupiak żyje w podziemnych norach oraz szczelinach w gruncie, bardzo często zakopuje się w piasku na plaży, dlatego w miejscach ich częstego występowania należy uważać podczas chodzenia oraz plażowania. 

Występowanie kraba palmowe rozciąga się od Seszeli, Mauritiusa po Malediwy, Mikronezję, Polinezję Francuską aż do Wysp Wielkanocnych. Krab palmowy odnotowywany jest także w Zatoce Bengalskiej, na archipelagu Czagos.

Krab palmowy – hodowla

W sieci możecie się spotkać z pytaniami, jak wygląda hodowla kraba palmowego, oraz czy jest możliwość trzymania tego skorupiaka w terrarium. Na początku przypominamy, że krab palmowy jest dzikim stworzeniem żyjącym na plażach, w ciągu swojego życia przemierza dalekie dystanse, dlatego przed podjęciem decyzji o chęci hodowania kraba palmowego zapoznajcie się ze wszystkimi informacjami. 

Krab palmowy jest najczęściej wyłapywany w celach kulinarnych, jednak w początkowych fazach rozwoju może być sprzedany do hodowli. Takie praktyki są popularne w Tokio. Młode, jeszcze w pełni nierozwinięte kraby palmowe trafiają do Japońskich domów.

Hodowla kraba palmowego jednak nie jest prosta, ponieważ terrarium musi być duże, pod uwagę bierze się długość oraz szerokość. W klatce krab palmowy może nieodpowiednio się rozwijać, ponieważ potrzebuje wilgotnego powietrza, temperatura minimalna to 26 stopni. Dodatkowo klatka może nie przetrwać mocnych szczypiec kraba palmowego.  

Krab palmowy – ciekawostki 

Krab palmowy jest niezwykle interesującym stworzeniem, dlatego postanowiliśmy przedstawić Wam ciekawostki o nim. Niektóre informacje mogą Was zaskoczyć oraz rozśmieszyć, listę ciekawostek o krabie palmowym rozpoczynamy od najważniejszego faktu:

  1. Krab palmowy jest nazywany złodziejem kokosów, rabusiem kokosowym lub rozbójnikiem palmowym, ponieważ potrafi przechytrzyć nawet człowieka w zdobyciu kokosa. 
  1. Prawe szczypce są mniejsze od lewych.
  1. Samica jest większa od sama, ale w czasie kopulacji, samiec nabiera na sile i bez problemu przewraca samicę.
  1. Młode kraby palmowe poruszają się w muszlach innych stworzeń, aby obronić się przed drapieżnikami.
  1. Krab palmowy jest bardzo silnym stworzeniem. 
  1. Krab jak coś złapie w szczypce, już tego nie wypuści.
  1. Kraby palmowe są znane ze swojej zdolności do przenoszenia skorup kokosów, co jest możliwe dzięki ich silnym szczypcom i nogom. Kraby palmowe są często widziane przenosząc skorupy kokosów na brzeg morza, gdzie mogą je rozłupać i zjeść miąższ znajdujący się w środku.
  1. Kraby palmowe są znane ze swojej zdolności do kopulacji “tyłem do przodu”. Samiec kraba palmowego przywiązuje swoją samicę do siebie odwrotną stroną ciała, za pomocą szczypców i nóg, i odbywa z nią kopulację.
  1. Kraby palmowe są znane ze swojej zdolności do “skakania”, co może wydawać się wielu osobom dziwnym zjawiskiem. Mają one tendencję do skakania na ludzi lub inne zwierzęta, gdy czują się zagrożone lub zdenerwowane.
  1. Kraby palmowe są znane ze swojej zdolności do przenoszenia patogenów chorobotwórczych. Mogą one przenosić patogeny takie jak salmonella i E. coli, dlatego ważne jest, aby dokładnie umyć ręce po dotykaniu krabów palmowych lub ich otoczenia.

Krab palmowy – cena

Cena kraba palmowego jest interesującym wątkiem dla wielu osób, ponieważ te skorupiaki są bardzo rzadko spotykane w naszym kraju. Ogromna popularność kraba palmowego jest w Japonii, dlatego cena może być wysoka. 

Sprawdzając różne źródła, udało się nam ustalić, że cena kraba palmowego zaczynać się może od 600 złotych a kończąc nawet na 2000-3000 złotych, cena najczęściej zależna jest od wielkości i gatunku.