Krab Red Devil – terrarium, hodowla, rozmnażanie, z rybami, Wikipedia, cena

Krab Red Devil - terrarium, hodowla, rozmnażanie, z rybami, wikipedia, cena (1)

Kraby to urocze skorupiaki, które z roku na rok stają się coraz bardziej popularniejszymi zwierzętami domowymi. Ich hodowla przyciąga coraz więcej nowych pasjonatów akwarystyki. Kraby występują w wielu gatunkach, z których zdecydowanie jednymi z najpopularniejszych są krab pustelnik oraz krab wampir. W tym artykule jednak, postaramy się was zaznajomić z dużo mniej popularną odmianą jaką jest krab red devil. 

Skąd wzięła się jego nietypowa nazwa? Jak wygląda jego hodowla i rozmnażanie? Jakie terrarium zakupić z myślą o jego zakupie? Czy krab red devil może być trzymany z rybami? Jaki koszt wiąże się z opieką nad zwierzęciem i ile ono samo kosztuje? Na te oraz inne pytania odpowiadamy już poniżej. NIe pozostaje nam więc nic innego jak tylko zaprosić was do lektury. 

Krab Red Devil – terrarium

Krab red devil jest prawdziwą nowinką w świecie skorupiaków. Został on po raz pierwszy naukowo opisany dopiero w 2015 roku i to wtedy pojawiły się jego pierwsze hodowle. To co go wyróżnia to oczywiście ubarwienie. Krab red devil jak nazwa wskazuje ma jasno czerwone szczypce oraz grzbiet, podczas gdy reszta ciała pozostaje czarna. Są to typowe “diabelskie” barwy, ale przyznać należy, iż gatunek prezentuje się naprawdę okazale. 

Dodatkowym walorem kraba są jego jaskrawo żółte oczy, które wyróżniają się na tle reszty ciała i zdecydowanie zadziwią wszystkich wokół. Krab red devil będzie więc świetnie wyglądał w naszym domowym terrarium, a poza tym, jak każdy skorupiak, jest on po prostu świetnym zwierzęciem do obserwacji i podziwiania.

Sprawdź również – Krab wampir – wymagania, terrarium, hodowla, rozmnażanie, ile żyje, cena

Krab Red Devil – hodowla

Nasz czerwony diabeł pochodzi w indonezyjskiej wyspy Jawa i może osiągnąć rozmiar ciała do 2 cm średnicy, nie wliczając kończyn. Samce i samice, jak w większości gatunków w królestwie zwierząt różnią się od siebie wyglądem, w tym przypadku kształtem pancerza na brzuchu.  

Ich hodowla nie jest trudna i będzie podobna do większości innych gatunków krabów morskich. Odpowiednie duże terrarium bądź akwarium, wysoki, bo ponad 70% poziom wilgotności, temperatura od 26 do 28 stopni Celsjusza, zapewnią naszemu skorupiakowi dobre funkcjonowanie. W skrócie, zwierzę będzie żyło najdłużej w warunkach, które będą najbardziej zbliżone do jego warunków naturalnych. Musimy zadbać również o odpowiednie podłoże, a także elementy naturalnej zieleni np. paprocie, które świetnie posłużą zwierzęciu za kryjówkę. 

Krab Red Devil – rozmnażanie

Rozmnażanie krabów nie jest skomplikowanym procesem, ale jak zawsze wymaga większej uwagi i staranności. Kraby najlepiej rozmnażać w grupach. Co ważne, powinno być w nich więcej samic niż samców, aby nie czuli się oni zagrożeni. W innym przypadku pomiędzy męskimi osobnikami może dojść do potyczek, które w najlepszym wypadku zakończą się oderwaną kończyną, a w najgorszym śmiercią danego samca. 

Po zapłodnieniu, kilka tygodni później  bezpośrednio z jaj wykluwają się małe kraby. W takim przypadku wymagany jest większy zbiornik z dużą ilością kryjówek, aby maluchy miały szansę przetrwać pierwszy okres ich życia. Małe kraby warto mocno odizolować od dorosłych osobników i wychowywać je poza ich zasięgiem. 

Krab Red Devil – z rybami

Kraby to drapieżniki, ale niektóre gatunki są bardziej towarzyskie niż inne. Małe kraby nie będą stwarzać większego zagrożenia dla innych krabów i odwrotnie. Krab red devil może spokojnie współistnieć np. z krewetkami lub innymi spokojnymi rybami, które nie stanowią jego pożywienia. 

Należy bowiem pamiętać, że kraby to zwierzęta wszystkożerne, lecz największym przysmakiem jest dla nich zdecydowanie dieta bazująca na innych zwierzętach. Małe rybki oraz inne mniejsze skorupiaki mogą spokojnie stanowić ich pokarm. Tak więc, w połączeniu z innymi zwierzętami należy zachować rozsądek oraz szczególną ostrożność, aby nie stwarzać niepotrzebnego zagrożenia dla obu gatunków zwierząt. 

Krab Red Devil – Wikipedia

Niestety, krab red devil nie doczekał się jeszcze polskojęzycznej strony na popularnej internetowej encyklopedii jaką jest portal wikipedia. Dlatego szczególnie zaciekawionych tematem zmuszeni jesteśmy odesłać do strony anglojęzcznej gatunku – wikipedia.org/wiki/Geosesarma_hagen. 

Na stronie znajdziemy wiele ciekawych faktów na temat tego zwierzęcia, jak i dokładny opis jego wyglądu oraz wymiarów. Dowiemy się między innymi tego, że krab red devil jest zwierzęciem nocny, zaś w dzień głównie chowa się przed innymi drapieżnikami. Kiedy nastaje noc to on z kolei staje się łowcą i przemierza wody morskie oraz przybrzeżne tereny w poszukiwaniu pożywienia. Tak, jest on wszystkożerny, ale jego preferencje mięsne są bardzo zauważalne. 

Krab Red Devil – cena

Krab red devil nie jest dużym zwierzęciem, dlatego jego cena również nie jest duża. Obecnie można go kupić w sklepach zoologicznych za około 30 zł. Cena może okazać się wyższa w przypadku prywatnych hodowli.