Krab wampir – wymagania, terrarium, hodowla, rozmnażanie, ile żyje, cena

Krab wampir - wymagania, terrarium, hodowla, rozmnażanie, ile żyje, cena (1)

Krab wampir to uroczy skorupiak o charakterystycznej nazwie staje się coraz popularniejszym wyborem do domowych akwariów czy terrariów. Krab wampir pomimo że zaliczany jest do drapieżników, nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia dla ludzi. Będzie on świetnym rozwiązaniem dla fanów zwierząt morskich, a w dobrych warunkach domowych może on żyć nawet do 6 lat. 

W poniższym artykule odpowiemy na wszystkie ważne pytania dotyczące tego gatunku. Jakie są wymagania związane z posiadaniem kraba wampira w swoim domu? Co je ten gatunek skorupiaka i ile żyje? Jak wygląda jego hodowla, a w konsekwencji jego cena? Jesteś ciekawy? Zachęcamy do zabrania się do lektury. 

Sprawdź również – Krab olbrzymi – Ocean Spokojny, ciekawostki, Margonem, w porównaniu do człowieka, Wikipedia, cena

Krab wampir – wymagania

Wymagania posiadania kraba wampira w swoim domu są dosyć złożone. Jego naturalnym środowiskiem są tereny podmokłe, o dużej wilgotności, w szczególności płytkie rzeki czy oczka wodne. Krab wampir bardzo lubi kamieniste tereny z lekkim prądem wodnym. Dobre będą dla niego także rośliny położone wzdłuż rzek np. drzewa oraz krzewy. Krab wampir to fantastyczny wspinacz. Mimo ich niewielkich rozmiarów potrafią wspinać się na najwyższe gałęzie. 

Domowy zbiornik dla kraba wampira najlepiej więc urządzić na podobieństwo jego naturalnego środowiska – ciepłego tropikalnego lasu. Terrarium powinno być o pojemności ok. 25L. Obecne powinny być w nim części charakterystycznej przyrody takie jak kamienie, korzenie, kaskada, o ile są możliwości. Krab potrzebuje także wielu kryjówek, aby realizować swoje naturalne zachowania. temperatura w terrarium powinna być ciepła, w granicach od 22 do 28 stopni Celsjusza. 

Krab wampir – terrarium

Terrarium dla kraba wampira powinno być przede wszystkim przykryte, tak aby jego mieszkańcy nie próbowali z niego uciec. W terrarium powinny być stały dostęp do żywności. Krab wampir to krab wszystkożerny, a więc zjada pokarm roślinny i zwierzęcy ale preferuje on zdecydowanie bardziej dietę mięsną, obfitującą w ryby, świerszcze, krewetki, ślimaki , larwy ochotki, komarów, mięso małży.

Sam krab wampir wywodzi się z Azji południowo-wschodniej, dokładniej z Indonezji. Krab wampir zyskuje ogromną popularność w Polsce, mimo że przez lata nie był on tak chętnie hodowany jak jego kuzyn krab pustelnik. 

Krab wampir – hodowla

Hodowla kraba wampira nie jest trudna, lecz warto dowiedzieć się na jego temat więcej przed samym zakupem, a ponadto pilnować, aby nasz krab był zakupiony z legalnego miejsca, które w sposób bezpieczny rozmnaża zwierzęta.

W zależności od miejsca zakupu różnić będzie się też cena kraba. W małych i większych sklepach zoologicznych cena będzie niższa niż w prywatnej hodowli, lecz krab tam zakupiony może być po prostu zdrowszy i bardziej zadbany, a w konsekwencji pożyje w naszym domu dłużej. Cena kraba wampira zaczynać się będzie w okolicach 25 zł . Jest to jeden z mniej agresywnych gatunków kraba. 

Krab wampir – rozmnażanie

Rozmnażanie kraba jest złożonym tematem, który postaramy się jak najlepiej przybliżyć naszym czytelnikom. Jeżeli podejmujecie decyzję o zwiększeniu domowej hodowli kraba, trzeba być świadomym, iż nie każdy gatunek kraba może zostać rozmnożony w domowych warunkach. 

Krab wampir wykluwa się w postaci małego krabika, zamiast w postaci larwy. Przed przystąpieniem do samego procesu rozmnażania się, należy zapewnić osobnikom odpowiednie warunki. Wedle specjalistów wilgotność powietrza w tym czasie powinna wynosić około 70% oraz warto dodać więcej roślinności, takiej jak mech czy algi. Samica kraba wampira skład około 50 jaj, ale niestety, nie znaczy to, że wszystkie z nich zostaną zapłodnione. W okresie rozmnażania nie można stresować krabów i należy zapewnić im dużo spokoju i przestrzeni. Czas godowy to miesiące od stycznia do kwietnia, zaś najlepsze połączenia to jeden samiec i dwie samice, które należy w tym okresie oddzielić ich od reszty stada lub przełożyć do innego terrarium. Dodanie dodatkowego samca może skutkować walkami między nimi, utratą kończyn, a nawet śmiercią. 

Sprawdź również – Krab pustelnik – hodowla, Chorwacja, wymagania, bez muszli, terrarium, cena

Krab wampir – ile żyje?

Ile więc żyje nasz krab wampir? Oczywiście jest to bardzo indywidualna sprawa. Należy zdawać sobie sprawę że długość jego życia będzie w ogromnej części zależeć od nas i od warunków jakie mu stworzymy. Oczywiście im bliżej one będą do jego naturalnych warunków, tym dłużej będzie on żył, gdyż zwierzęta żyją zawsze odpowiednio dłużej na wolności. Uśredniając, krab wampir żyje od 3 do nawet 5 lat.

Krab wampir – cena

Tak jak wskazaliśmy powyżej, cena kraba wampira będzie zależeć przede wszystkim od miejsca, w którym go kupimy, ale będzie ona wynosić od około 25-30 zł. Niższych cen możemy się spodziewać w dużych sklepach zoologicznych, wyższych zaś w prywatnych hodowlach.