Krab olbrzymi – Ocean Spokojny, ciekawostki, Margonem, w porównaniu do człowieka, Wikipedia, cena

Krab olbrzymi - Ocean Spokojny, ciekawostki, Margonem, w porównaniu do człowieka, Wikipedia, cena

Krab olbrzymi czyli japoński krab pacyficzny jest prawdziwym cudem natury. Jest on jednym z  gatunków krabów, a przy tym największy stawonóg na świecie. To wspaniałe zwierzę i to właśnie ono będzie głównym bohaterem tego artykułu. 

Poniżej odpowiemy na najciekawsze pytania związane z tym tematem. Przybliżymy wam też historię gatunku, ciekawostki na jego temat, cenę oraz naturalne warunki w których występuje czyli wody oceanu spokojnego. Nie pozostaje nam więc nic innego jak tylko zaprosić do lektury. 

Sprawdź również – Krab pustelnik – hodowla, Chorwacja, wymagania, bez muszli, terrarium, cena

Krab olbrzymi – Ocean Spokojny

Krab olbrzymi czyli potoczna nazwa japońskiego kraba pacyficznego należy do rzędu dziesięcionogi. Zamieszkuje on przede wszystkim wody japońskie, głównie na wschodzie wysp Konshu i Kyushu. Spotykany bywa w pobliżu Półwyspu Koreańskiego i Chin. Rzadziej, ale jednak bywa spotykany dalej na południe aż w pobliżu Tajwanu.

Japoński krab pacyficzny występuje w słonych wodach morskich zwykle na dużych głębokościach od 150 do 300 m. W okresie tarła przemieszcza się na płytsze wody. Młode osobniki również zamieszkują znacznie płytsze wody niż dojrzałe. Podczas procesu rozmnażania samica kraba olbrzymiego składa do 1,5 miliona jaj. Z tak złożonych jaj po 10 dniach wylęgają się larwy. Po wylęgu larwy odłączają się od samicy. Przechodzą następnie cztery kolejne etapy rozwoju (etap przedżywika, dwa etapy żywika, następnie przechodzą jeden etap megalopa) zanim osiągną dojrzałość gatunkową. Na etapie megalopa przypominają już wyglądem ostateczną dorosłą formę kraba olbrzymiego. 

Krab olbrzymi – ciekawostki

Tak jak wy, uwielbiamy ciekawostki na temat wspaniałych zwierząt naszej planety. Poniżej prezentujemy wybrane. 

  1. Japoński krab pacyficzny jest wszystkożerny, dlatego w jego diecie znaleźć możemy zarówno pokarm roślinny, jak i zwierzęcy (np. ryby, skorupiaki oraz padlinę. 
  1. Japoński krab pacyficzny jest największym stawonogiem na świecie. Po raz pierwszy opisał go w 1836 roku holenderski zoolog Coenraad Jacob Temminck.
  1. Samce kraba olbrzymiego są większe od samic. 
  1. Ubarwienie pancerza kraba olbrzymiego może przyjąć barwę od ciemno pomarańczowej do jasno brązowej. Na ciele mogą ponadto występować pomarańczowe i białe plamki. 
  1. Japoński krab pacyficzny nie potrafi pływać.
  1. Japońskie kraby pacyficzne rosną przez całe życie. Największy okaz złapany przez człowieka liczył około 40 lat. Można jedynie przypuszczać jakie osiągnąłby rozmiary, mając ponad 100 lat.
  1. Ich potężne i długie odnóża mogą zranić człowieka. Japońskie kraby pacyficzne nie są jednak agresywne i atakują tylko w ostateczności.
  1. Według badaczy, japońskie kraby pacyficzne mogą żyć nawet 100 lat.
  1. Pod względem masy jedynie homar amerykański jest cięższym stawonogiem.

Krab olbrzymi – Margonem

Margonem to oldschoolowa gra komputerowa z gatunku MMORPG rozgrywana w przeglądarce internetowej. Została stworzona w 2006 roku przez grupę studentów Politechniki Śląskiej, jako temat pracy magisterskiej jednego z nich. Prawa autorskie do produkcji należą do spółki Garmory. 

Krab olbrzymi występuje w niej jako jeden z potworów na poziomie 123. Występuje na 4 mapach w 11 miejscach: Tuzmer (3), Latarniane Wybrzeże (2), Wyspa Rem (4) oraz Archipelag Bremus An (2). 

Sprawdź również – Krab akwariowy – wymagania, hodowla, warunki, słodkowodny, z jakimi rybami można go hodować, cena

Krab olbrzymi w porównaniu do człowieka

Japoński krab pacyficzny jest szczególnie dużym krabem, nawet w porównaniu do człowieka, Rozpiętość jego odnóży osiąga rozmiary ponad 3 metrów (długość głowotułowia około 40 centymetrów), a sam krab waży około 20 kilogramów. Budowa jego ciała jest charakterystyczna dla mniejszych osobników podobnych gatunków. Krab olbrzymi ma stosunkowo mały głowotułów, zwłaszcza w porównaniu do imponujących rozmiarów jego odnóży.

Krab olbrzymi – Wikipedia

Oczywiście, krab olbrzymi jako największy przedstawiciel swojej rodziny, ma stosunkowo rozbudowaną stronę na popularnej internetowej encyklopedii. W tym miejscu załączamy bezpośredni link do jego strony wikipedia.org/wiki/Japoński_krab_pacyficzny. 

Zachęcamy jednocześnie do lektury, gdyż świat morskich i oceanicznych zwierząt jest dla wielu szczególnie fascynujący. Na stronie dowiemy się m.in. o jego rozmnażaniu, wymiarach, życiu i ochronie gatunku. 

Krab olbrzymi – cena

Nie powinno dziwić nikogo, kiedy napiszemy, że zakup kraba olbrzymiego to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie. Zakup żywego zwierzęcia jest nie tylko bardzo kosztowny, ale i bardzo trudny, obwarowany szeregiem które należy spełnić, aby zostać rozważonym jako potencjalny kupujący. Zabity już krab olbrzymi to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, zaś zakup żywego nie jest możliwy i z uwagi na jego rozmiary, w środowisku innym niż jego naturalne, możemy spotkać go tylko w ogrodach zoologicznych.