Krab akwariowy – wymagania, hodowla, warunki, słodkowodny, z jakimi rybami można go hodować, cena

Krab akwariowy - wymagania, hodowla, warunki, słodkowodny, z jakimi rybami można go hodować, cena (1)

Kraby to zdecydowanie jedne z najbardziej widowiskowych skorupiaków. Ich interesujący wygląd i sposób poruszania się naturalnie przyciąga nasz wzrok. Czy zakup kraba do naszego domowego akwarium to dobry pomysł? Jakie wyzwania wiążą się z takim zakupem?

W poniższym artykule przedstawimy wam wymagania jakie musi spełnić każda osoba myśląca o zakupie akwariowego kraba. Przedstawimy sposób ich hodowli, pożywienie, warunki które muszą zostać spełnione, aby zwierzę mogło bezpiecznie funkcjonować w naszych domowych warunkach. Odpowiemy też na pytanie z jakimi innymi morskimi zwierzętami można łączyć kraby i jaka jest cena kraba akwariowego. 

Krab akwariowy – wymagania

Zacznijmy od tego, że sformułowanie krab akwariowy nie odnosi się do konkretnego gatunku, a do ogólnego określenia kraba, którego można bezpiecznie trzymać w domu – w terrarium bądź akwarium. Najbardziej znanymi gatunkami krabów akwariowych jest krab pustelni, krab wampir oraz krab Uca. Krab wampir wyróżnia się tym iż jest krabem rzecznym czyli słodkowodnym, a zatem ze względu na to oraz jego niewielkie rozmiary, będzie świetnym wyborem do zakupu. 

A zatem poszczególne wymagania konkretnych gatunków mogą się delikatnie różnić, lecz jako rodzina kraby wymagają podobnych do siebie czynników. Optymalnej temperatury, powierzchni, dobrze zabezpieczonego terrarium, pożywienia, wilgotności oraz specjalnego podłoża. 

Krab akwariowy – hodowla

Hodowla kraba akwariowego nie jest procesem skomplikowanym i nieraz może być przeprowadzona nawet w warunkach domowych. Profesjonalne hodowle również radzą sobie świetnie z rozmnażaniem słodkowodnych oraz morskich krabów na szeroką skalę, bez wyrządzania zwierzętom krzywdy czy traktowania ich niehumanitarnie. 

Podstawowym zestawieniem do rozmnażania krabów jest jeden samiec oraz jedna lub dwie samice. Nie możemy dopuścić do sytuacji w której w zestawieniu będzie więcej niż jeden samiec, gdyż takie ułożenie jest zdane na porażkę. Kraby samce będą rywalizować, w tym w sposób fizyczny i zakończy się to fizycznym pozbawieniem kończyn a nawet zgonem. 

Sprawdź również – Krab tęczowy – wymagania, terrarium, co je, ile żyje, wylinka, hodowla, cena

Co je krab akwariowy?

Dieta krabów jest dosyć szeroka, są to bowiem zwierzęta wszystkożerne. Pożywią się zarówno dietą roślinną, jak i mięsną, którą zdecydowanie preferują. W jej skład będą wchodzić małże, krewetki czy inne skorupiaki. Dodatkowo, kraby nie pogardzają padliną. Są to prawdziwi wszystkożercy. 

Dla optymalnej diety naszego kraba akwariowego należy zapewnić mu również dostęp do potrzebnych minerałów, z których najważniejszym jest zdecydowanie wapń. Wpływa on na grubość i wytrzymałość pancerza naszego kraba i pozwala mu żyć dłużej i bezpieczniej. Świetnym źródłem wapnia będą m.in. skorupki jajek. 

Krab akwariowy – warunki

Domowy zbiornik dla kraba najlepiej więc urządzić na podobieństwo jego naturalnego środowiska. Dla kraba wampira powinien być on odwzorowaniem ciepłego tropikalnego lasu. Terrarium lub akwarium powinno być o pojemności ok. 25L minimum, oczywiście im będzie ono większe tym lepiej. 

Obecne powinny być w nim części charakterystycznej dla naturalnego otoczenia kraba przyrody takie jak specjalne kamienie, korzenie, a także rośliny np. mech czy paprocie, o ile są na to możliwości. Krab potrzebuje także wielu kryjówek, aby realizować swoje naturalne zachowania. Temperatura w terrarium powinna być ciepła, w granicach od 22 do 28 stopni Celsjusza. 

Krab akwariowy słodkowodny

Najpopularniejszym krabem słodkowodnym jest zdecydowanie krab wampir. Ten gatunek charakteryzuje się jasnym kolorem. Pochodzi on z ciepłych wód słodkich Azji południowo-wschodniej, dokładniej wód Indonezji. Warto wskazać, iż krab wampir zyskuje ogromną popularność w Polsce, mimo że przez lata nie był on tak chętnie hodowany jak jego kuzyn krab pustelnik. 

Wynika to przede wszystkim z łatwości w jego hodowli, poprzez brak zapotrzebowania w słoną wodę oraz stosunkowo niewielki rozmiar. Mały krab nie będzie potrzebował tak dużego akwarium bądź terrarium jak jego więksi kuzyni. Jest z pewnością ciekawym zwierzęciem i będzie cieszył oko każdego właściciela. 

Krab akwariowy – z jakimi rybami?

Ponieważ jest on wszystkożerny, ryby należą do jego menu. Jest też naturalnym drapieżnikiem i jeżeli będzie miał okazję to będzie polował. Dlatego też w warunkach domowych nie powinien być trzymany z rybkami, gdyż  mogłyby stać się jego celem. 

Krab akwariowy, zwany również krabem marmurowym, jest zwykle trzymany jako samotnik, ponieważ może atakować mniejsze ryby, krewetki i mięczaki. Ponadto, kraby akwariowe mają skłonność do zjadania korali i innych bezkręgowców, które mogą być hodowane w akwarium. Dlatego też, jeśli chcesz trzymać kraba akwariowego, powinieneś zrezygnować z trzymania innych zwierząt w tym samym zbiorniku, chyba że masz dużą przestrzeń i wiedzę na temat hodowli różnych gatunków w jednym akwarium.

Krab akwariowy – cena

Krab akwariowy, w zależności od gatunku jest wydatkiem rzędu kilkudziesięciu złotych. Cena będzie zależeć przede wszystkim od miejsca zakupu. W większych sklepach zoologicznych cena naturalnie będzie niższa, niż w prywatnych hodowlach. Przeglądając obecne ceny w sklepach zoologicznych krab akwariowy kosztuje około 40-105 złotych.