Krab pustelnik – hodowla, Chorwacja, wymagania, bez muszli, terrarium, cena

Krab pustelnik - hodowla, chorwacja, wymagania, bez muszli, terrarium, cena (1)

Krab pustelnik jest zdecydowanie najbardziej popularnym przedstawicielem skorupiaków wybieranych do domowych  akwariów czy terrariów. Krab pustelnik, pomimo że zaliczany jest do drapieżników, nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia dla ludzi i jej znany ze swojego spokojnego, zgodnie z nazwą pustelniczego usposobienia. Będzie on świetnym rozwiązaniem dla fanów zwierząt morskich, a w dobrych warunkach domowych może on żyć nawet do 6 lat. 

W poniższym artykule odpowiemy na wszystkie ważne pytania dotyczące tego gatunku. Jakie są wymagania związane z posiadaniem kraba pustelnika w swoim domu? Co je ten gatunek skorupiaka i ile żyje? Jak wygląda jego hodowla, a w konsekwencji jego cena? Jesteś ciekawy? Czy to prawda że można spotkać go w Chorwacji? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te i inne pytania, zachęcamy do lektury.

Krab pustelnik – hodowla

Hodowla kraba pustelnika powinna oczywiście odbywać się w akwariach lub terrariach. Zbiornik powinien mieć wymiary co najmniej 80 x 40 x 40 cm. Oczywiście pamiętajmy, że im większe terrarium, tym lepiej dla naszych skorupiaków. Kluczowa będzie też odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza. Specjaliści zalecają temperaturę od 26 do 28 stopni Celsjusza, zaś na pewno nie powinna ona przekraczać górnej temperatury. Do sprawdzania temperatury najlepiej sprawdzi wbudowany w zbiornik termometr. 

Jeżeli chodzi zaś o wilgotność, to powinna ona wynosić od 70 do 90 procent. Warto w tym celu zaopatrzyć się w spryskiwacz, aby mieć pewność że wymagane parametry zostaną osiągnięte. Budzi to jednak pewne niebezpieczeństwo dotyczące potencjalnego powstania pleśni w terrarium bądź akwarium. Do sprawdzania wilgotności w zbiorniku służy higrometr. 

Krab pustelnik – Chorwacja

Tak, dobrze wam się wydaje. Krab pustelnik występuje w naszym europejskim Adriatyku. Wiele osób to właśnie tam łapie kraby, a następnie przenosi je do warunków domowych. Krab pustelnik nie jest bowiem wymagającym gatunkiem i jest w stanie odpowiednio zabezpieczony, przetrwać podróż z wód morskich do sztucznego akwarium. 

Krab musi być oczywiście odpowiednio hodowany, natomiast w dobrych warunkach jest w stanie osiągnąć naprawdę duże rozmiary. W takim wypadku konieczne będzie zapewnienie mu nowej, większej muszli. Kraby są naprawdę świetnymi i bardzo czystymi skorupiakami, bowiem same czyszczą akwarium z glonów oraz przekopują powierzchnię piasku.

Sprawdź również – Krab akwariowy – wymagania, hodowla, warunki, słodkowodny, z jakimi rybami można go hodować, cena

Krab pustelnik – wymagania

Niezbędnym wyposażeniem każdego zbiornika sztucznego dla naszego skorupiaka jest odpowiednie podłoże. Jako takie możemy stosować m.in. żwir, piasek, humus, a nawet korę sosnową przy warstwie o grubości co najmniej dziesięciu centymetrów. Kraby mogą bowiem chętnie wykorzystywać takie podłoże do kopania, a drewno świetnie zatrzymuje wilgoć, którą, jak wskazaliśmy wyżej, kraby bardzo potrzebują. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę w terrarium (26-28 stopni), można również zainstalować specjalistyczną lampę z czerwonym światłem.

Ponieważ kraby, w tym krab pustelnik, to świetni wspinacze, nasz zbiornik musi być odpowiednio zabezpieczony. Wierzcie nam na słowo, jeżeli krab będzie przebywał w słabo zabezpieczonym terrarium, prędzej czy później znajdzie sposób na wydostanie się z niego. Zbiornik musi być więc jednocześnie świetnie zabezpieczony, ale też przystosowany do wspinaczkowego charakteru zwierzęcia – posiadać kamienie, korzenie lub maty kokosowe.

Krab pustelnik bez muszli

Krab pustelnik, jak każde zwierze, rośnie w ciągu swojego życia. Z tego powodu, ale nie tylko, zmienia miejsce zamieszkania będące najczęściej naturalną muszlą. Muszla jest dla pustelnika ochroną przed niebezpieczeństwem i drapieżnikami. Zwłaszcza jego nieopancerzony brzuch wymaga ochrony przed potencjalnym zranieniem. 

Dlatego też tak ważne jest aby zapewnić swojemu krabowi odpowiedniego domu w różnych rozmiarach, wraz z jego postępem w rośnięciu. Warto nie ograniczać zwierzęcia i dać mu kilka różnych opcji, aby zobaczyć która najbardziej przypadnie mu do gustu. 

Krab pustelnik – terrarium

Kolejną bardzo ważną kwestią odnośnie wymagań w hodowli i posiadaniu kraba jest zawartość samego terrarium. Krab pustelnik nie powinien musieć rezygnować z płytkich miejsc w wodzie. Płytkie miejsce ze słoną wodą służy mu do wylegiwania i pobierania wapnia. 

Musimy pamiętać też o zielonym elemencie w akwarium. Wszelkie morskie rośliny będą dla kraba pustelnika idealną kryjówką, a jednocześnie miejsce do zabawy. Do tego celu nadają się w praktyce prawie wszystkie rośliny niezawierające zanieczyszczeń, które są przystosowane do wymaganych warunków klimatycznych, przede wszystkim paprocie oraz mchy. Pamiętajmy, że im lepiej odwzorujemy naturalne warunki życia kraba, tym dłużej i szczęśliwej będzie on żył pod naszą opieką. 

Krab pustelnik – cena

Wskazujemy, iż kraby pustelniki należą raczej do niedrogich zwierząt domowych. Ich cena prz sprzedaży detalicznej wynosi od 35 do 90 zł. W prywatnych hodowlach cena będzie bliżej górnej granicy, zaś w popularnych sieciach zoologicznych bliżej tej dolnej.