Krab tęczowy – wymagania, terrarium, co je, ile żyje, wylinka, hodowla, cena

Krab tęczowy - wymagania, terrarium, co je, ile żyje, wylinka, hodowla, cena (1)

Krab tęczowy – ten uroczy skorupiak staje się coraz popularniejszym wyborem do domowych akwariów czy terrariów. Krab tęczowy, pomimo że zaliczany jest do drapieżników, nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia dla ludzi. Będzie on świetnym rozwiązaniem dla fanów zwierząt morskich, a w dobrych warunkach domowych może on żyć nawet do 6 lat. 

W poniższym artykule odpowiemy na wszystkie ważne pytania dotyczące tego gatunku. Jakie są wymagania związane z posiadaniem kraba tęczowego w swoim domu? Co je ten gatunek skorupiaka i ile żyje? Jak wygląda jego hodowla, a w konsekwencji jego cena? Jesteś ciekawy? Zachęcamy do lektury. 

Sprawdź również – Krab palmowy – informacje, hodowla, wielkość, występowanie, ciekawostki, cena

Krab tęczowy – wymagania

Krab tęczowy to gatunek pochodzący z północno-zachodniej części Ameryki Południowej oraz okolic morza Karaibskiego. Gatunek został odkryty przez holenderskiego lekarza i stosunkowo wprowadzony do hodowli w Europie. Mimo tego, iż jego hodowla jest obecnie bardzo popularna na Starym Kontynencie nie należy zapominać, iż jego naturalnym środowiskiem pozostają turkusowe wody morskie i oceaniczne. 

Podstawowym wymaganiem kraba tęczowego jest wysoka temperatura. Ponieważ jest to gatunek pochodzący z naturalnie ciepłych wód optymalna temperatura wody stanowi w okolicach 25 stopni Celsjusza. Świetną opcją jest więc zakupienie terrarium bądź akwarium z wbudowanym termometrem lub innych systemem pomiaru temperatury wody. Zakupić można nawet termometr analogowy, który również będzie przydatny w śledzeniu zmian ciepła skorupiaka. 

Krab tęczowy – terrarium

Jeden krab tęczowy powinien mieć terrarium o wymiarach co najmniej 100 x 40 x 40 cm. Nasze akwarium lub terrarium powinno mieć także szczelną pokrywę, która pozwoli zachować odpowiednią wilgotność i temperaturę wewnątrz oraz posłuży za porządną izolację zwierzęcia od naszych warunków życia. 

Krab tęczowy potrzebuje ponadto, jak wiele podobnych skorupiaków, dodatkowego oświetlenia. Odpowiednim będzie tutaj oświetlenie stosowane na szeroką skalę w terrarystyce. Ostatnim kluczowym elementem będzie filtr do wody, gdyż krab bardzo szybko brudzi wodę, w której się znajduje, zaś jego terrarium nie jest oceanem zaopatrzonym w nieskończoną ilość świeżej wody. 

Krab tęczowy – co je?

Dieta kraba tęczowego jest dosyć szeroka i można ją podzielić na kilka grup żywieniowych. Kraby mogą spożywać szeroki zakres warzyw i owoców m.in. marchew, paprykę, melona, brzoskwinie, awokado, maliny, truskawki, morele czy rabarbar. Krabom pod żadnym pozorem nie należy dawać szpinaku oraz sałaty. Są to warzywa zawierające szkodliwe dla nich związki chemiczne. 

Kolejną grupą jest mięso. Krab nie jest wprawdzie drapieżnikiem, lecz czasami żywi się padliną. W warunkach domowych karmić możemy m.in. filetem z drobiu, krewetkami czy ślimakami. Odradza się raczej karmienie kraba tęczowego rybkami awaryjnymi. 

Kraby dobrze przyswajają także zioła, np. czosnek pospolity, mniszek lekarski, pokrzywę czy jaskra. Kluczowym pierwiastkiem w ich odżywianiu jest wapń, który pobierają za pomocą skrzeli. Dlatego tak ważne jest zaopatrzenie zwierzęcia w pokarm który zawierać będzie odpowiednią ilość wapnia m.in. skorupki jajka, sepię, czy odpowiednie preparaty witaminowe lub pokarm mięsny.

Krab tęczowy – ile żyje?

Jak wspominaliśmy wyżej, w warunkach naturalnych krab tęczowy może żyć nawet do 10 lat. Czas ten jest odpowiednio krótszy w hodowli i wynosi ok. 6 lat. Jest to jednak nadal stosunkowo długi okres, a dobrze zapewnione i utrzymywane warunki z pewnością nie skrócą czasu jego życia. 

Krab tęczowy – wylinka

Jednym z najważniejszych okresów w życia kraba jest tzw. wylinka. Wylinkę przechodzi się wyłącznie w wodzie. Przed linieniem skorupiak może stracić apetyt i utracić swoją codzienną energię. Po zrzuceniu pancerza krab ma intensywne granatowe kolor, przechodzące nawet niekiedy w czerń. 

Nie można wtedy skorupiaka dotykać, ani tym bardziej przenosić, gdyż może to spowodować daleko idące zmiany, prowadzące nawet do śmierci. Twardnienie nowego pancerza trwa od 24 do 72 godzin. Stary pancerz stanowi pierwszy posiłek kraba po linieniu i nie należy mu go zabierać. Zawiera on bowiem wapń, niezbędną krabowi do życia. 

Krab tęczowy – hodowla

Kraby należy hodować w haremie czyli jeden samiec i dwie samice. Nie powinniśmy hodować więcej niż jednego samca, gdyż może się to skończyć walkami pomiędzy osobnikami, zakończonymi utratą odnóży lub nawet śmiercią. Kraby można ponadto hodować z innymi zwierzętami – krewetkami czy rybkami akwariowymi i ślimakiem. 

Krab tęczowy cena

Cena  kraba tęczowego oscyluje w okolicach ok. 40 zł. Najlepiej kupić go w sprawdzonej hodowli o wysokim standardzie lub dobrym sklepie zoologicznym. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zakupiliśmy zwierzę hodowane w sposób etyczny i bezpieczny.