Słoń afrykański to zdecydowany król sawanny. To potężne zwierzę jest jednym z największych ssaków lądowych na naszej planecie. Zamieszkuje on środkową oraz południową Afrykę. Za jego ogromnym rozmiarem stoi potężna siła i spokojne uosobienie. Z pewnością jednym z najciekawszych zagadnień dotyczących słonia afrykańskiego są jego wymiary.
W poniższym artykule odpowiemy na pytanie ile waży zarówno dorosły, jak i mały słoń afrykański zaraz po urodzeniu. Zajmiemy się również kwestią innego gatunku słonia indyjskiego i odpowiemy na pytanie czy jego waga różni się w jakiś sposób od jego afrykańskiego kuzyna. A na sam koniec powiemy wam ile kilogramów dziennie pożywienia zjada słoń i co dokładnie stanowi jego pożywienie.
Sprawdź również – Dlaczego króliki tupią – w nocy, w klatce, tylnymi łapami? Co zrobić gdy królik tupie?
Spis treści
Ile waży słoń po urodzeniu?
Na świecie istnieje kilka gatunków słoni. Naturalnie, ich waga, w tym również waga po urodzeniu różni się co do poszczególnych gatunków. Słonice osiągają dojrzałość płciową w wieku ok. 15 lat, zaś ich ciąża trwa niezwykle długo bo aż 22 miesiące. W naturze nieznane są przypadki, aby ciąża słonia zakończyła się narodzinami więcej niż jednego słoniątka. Maluch waży zazwyczaj ok. 100 kg i mierzy ok. 85 cm. Są to więc pokaźne rozmiary, zwłaszcza jeżeli popatrzymy na wagę nowonarodzonego zwierzęcia.
Słoniątko karmione jest bardzo długo mlekiem matki, zanim zacznie samo zdobywać pokarm. Matka karmi jest przez ponad dwa lata, czasami nawet dłużej. Zdrowa samica słonia afrykańskiego może urodzić młode raz na cztery lata. Młode w różnym wieku pozostają przy matce, aż do osiągnięcia przez nie samodzielności.
Ile waży słoń afrykański?
Waga dorosłego słonia afrykańskiego to iście pasjonujący temat. Jest to bowiem jeden z najpotężniejszych ssaków na ziemi, znany człowiekowi od tysiącleci, potomek potężniejszych przodków mamutów. Waga słonia afrykańskiego będzie różnić się w przypadku poszczególnych jednostek, jednak statystycznie oscyluje ona w okolicach sześciu ton.
Co do zasady samice są znacznie lżejsze od samców, gdyż osiągają one wagę w okolicach 2 800 kg do nawet 4 600 kg. Samce oscylują w okolicach 6 ton, jak wskazaliśmy powyżej, lecz znane są przypadki ważące nawet 10 ton czyli 10 000 kg. Niezwykle ciekawym jest fakt, iż sam mózg słonia waży 6 000 g, co może po części tłumaczyć ogromną inteligencję tego gatunku.
Ile waży dorosły słoń afrykański?
Jak wspomnieliśmy wyżej, dorosły samiec słonia afrykańskiego może osiągnąć wymiary ciała nawet do 10 000 kilogramów. Jednak waga ssaka to nie jedyne wymiary wprawiające w zdumienie. Słoń afrykański razem z trąbą, ale bez ogona osiąga długość do 7,5 metra, zaś wysokość w kłębie samów to nawet 4 m.
Ich uszy osiągają nawet do 1,5 m długości i są wykorzystywane przez zwierzę do ochłodzenie własnego ciała. Zaś potężna trąba służy głównie do oddychania, picia oraz zrywania wysoko rosnącego pożywienia.
Ile waży słoń indyjski?
Słoń azjatycki to mniejszy kuzyn żyjącego w Afryce gatunku, który zamieszkuje lasy i zarośla Południowej i Południowo-Wschodniej Azji. Wyróżniamy trzy gatunki, którymi są słoń bengalski, zamieszkujący przede wszystkim Indie, słoń sumatrzański, zamieszkujący wyspę Sumatrę oraz słoń cejloński ze Sri Lanki.
Niestety, w porównaniu do słonia afrykańskiego, ten gatunek jest krytycznie zagrożone wyginięciem, dlatego próbuje się oswajać słonie oraz ich rozrodu w warunkach ogrodów zoologicznych.
Jak wskazaliśmy wyżej, słoń azjatycki osiąga mniejsze rozmiary niż jego afrykański kuzyn. Długość ciała samca wynosi od 5,5 do 6,4 metrów długości, zaś wysokość w kłębie do 3 metrów. Masa ciała słonia azjatyckiego wynosi do 5 ton czyli 5 000 kilogramów.
Co ciekawe, wyróżniamy również trzeci gatunek słonia jakim jest zamieszkujący Afrykę słoń leśny. Wcześniej uważany był za podgatunek słonia afrykańskiego, od którego jest widocznie mniejszy.
Sprawdź również – Jaka jest najmniejsza rasa psa? Najmniejsze rasy psów na świecie, rekordy guinessa, cena
Ile kilogramów dziennie zjada słoń?
Słonie to oczywiście zwierzęta roślinożerne, dlatego też ich dieta bazuje na roślinach znajdujących się w ich naturalnym otoczeniu. Największą część pożywienia słoni stanowią wszelakie trawy, liście oraz krzewy. Ponadto, żywią się one także owocami. Ponadto, słonie indyjskie zjadają występujące w ich naturalnym środowisku pędy bambusa.
Słonie urodzone, bądź przebywające z innych powodów w zoo otrzymują najczęściej owoce i warzywa takie jak marchew, jabłka, kapustę, buraki, ponadto siano, a także specjalne granulaty wzbogacone o witaminy i minerały niezbędne dla zdrowia.
Lecz ile dokładnie pożywienia zjada dziennie dorosły słoń? Naukowcy wskazują, iż dzienne zapotrzebowanie słonia na pokarm to aż 200 kg, stąd je on bardzo duże ilości jedzenia. Niestety, ewolucja nie wyposażyła tych zwierząt w najlepszy układ pokarmowy, stąd nie trawią one części pożywienia, które jedzą. I tak, ich kupy są naprawdę duże.