Chomik syryjski – informacje, ile żyje, hodowla, co potrzebuje, ile kosztuje?

Chomik syryjski - informacje, ile żyje, hodowla, co potrzebuje, ile kosztuje

Chomiki są obecne w wielu domach, ponieważ te małe gryzonie są lubiane przez dzieci oraz rodziców, którzy nie muszą się martwić o codzienne wychodzenie na spacer z domowym pupilem oraz z organizowaniem dla niego opieki podczas dłuższej nieobecności, ponieważ chomika możecie zabierać ze sobą na wakacje. 

Chomiki są z reguły łatwymi w obsłudze zwierzętami, ale nie każdy zna wszystkie odmiany chomików. Jedną z częściej wybieranych jest chomik syryjski. Nazwa tego chomika przyciąga, ponieważ kojarzy się z jakimś niespotykanym, obcym gryzoniem. 

Postanowiliśmy Wam przedstawić chomika syryjskiego i w dalszej części naszego wpisu zdradzamy informacje o chomiku syryjskim. Opisujemy, ile żyje chomik syryjski, jak wygląda hodowla chomika syryjskiego, co potrzebuje chomik syryjski. Zdradzamy także, co lubi jeść chomik syryjski. Na zakończenie przybliżamy, ile kosztuje chomik syryjski.

Chomik syryjski – informacje 

W naszych domach często spotykanym zwierzęciem u dzieci jest chomik chiński lub zabajkalski. Możecie także trafić na chomika syryjskiego, tego osobnika nie każdy widział, dlatego, jeżeli ktoś nie zna się na chomikach, pewnie nie będzie wiedział co to za gatunek. Przyglądając się mu bardziej, możecie poznać, że jest on większy od standardowego chomika. 

Chomik syryjski jest żywym osobnikiem, który jest bardzo dobry jako domowy pupil, mimo tego, że nie jest skory do emocjonalnego związania się z ludźmi, ale bardzo lubi zabawę z człowiekiem. Chomik syryjski pomimo nazwy pochodzi z Azji, niektórzy mogą pomyśleć, że zwierze pochodzą z Syrii. Te osobniki są niezwykle mądre, dlatego możecie je nauczyć kilku sztuczek.

Wielkość chomika syryjskiego jest znakiem rozpoznawczym, ponieważ jest większy od spotykanych często w domach chomikach, jego waga osiąga maksymalnie 250 gramów przy wielkości 18 cm. Chomik syryjski ma różnorodne umaszczenia, ponieważ spotykane są osobniki białe, szare, kremowe, w odcieniu cynamonu, jasnobrązowe, brązowe oraz czarne. 

Chomik syryjski – ile żyje?

Rozpoczynając swoją przygodę z chomikiem syryjskim, ludzie sprawdzają także, ile żyje chomik syryjski. Wiele osób wie, że chomiki ogólnie nie są długowiecznymi zwierzętami, co w przypadku dzieci bywa ciężkim doświadczeniem. 

Sprawdzając dokładnie, ile żyje chomik syryjski, możecie być lekko zaskoczeni, niestety nie zbyt miło, ponieważ długość życia chomika syryjskiego nie jest pokaźna. 

W domowych warunkach chomik syryjski żyje zaledwie od dwóch do czterech lat. 

Chomik syryjski – hodowla 

Hodowla chomika syryjskiego nie jest skomplikowana. Ważne jest, abyście zaspokoili wszystkie potrzeby tego osobnika. Chomik syryjski z całą pewnością nie lubi towarzystwa innych osobników. Dlatego, jeżeli będziecie chcieli kupić dwa chomiki, zawsze wybierajcie gryzonie z tego samego miotu. 

Klatka podczas hodowli chomika syryjskiego musi być wykonana z twardych materiałów, które będą odporne na jego zęby. Powierzchnia dla chomika syryjskiego powinna być spora, ponieważ zwierzę potrzebuje klatkę o wielkości 1 m².

Wszystkie osoby, które chcą hodować chomika syryjskiego, muszą pamiętać, że ten gatunek jest jednym z delikatniejszych, dlatego nigdy nie wkładajcie go do kilku poziomowej klatki. Gdyby spadł, niestety zrobi sobie krzywdę. 

Miejsce dla chomika syryjskiego musi być ciche, zwierzę nie lubi hałasu, choć prowadzi nocny tryb życia, potrafi narobić sporo hałasu oraz bałaganu. Hodowla chomika syryjskiego musi być zaplanowana w ustronnym miejscu. 

Chomik syryjski – co potrzebuje?

Dla szczegółowo zainteresowanych hodowlą chomika syryjskiego, sprawdzamy, co potrzebuje gryzoń, aby miał szczęśliwe życie. 

Od razu mówimy, że chomik syryjski nie ma wygórowanych potrzeb, jego życie jest proste oraz nie sprawia problemów, poza nocnymi hałasami, które wydobywają się z jego klatki. 

To, co potrzebuje chomik syryjski to spokój oraz częsta samotność. Ten gryzoń nie znosi  być na rękach swojego właściciela, jeżeli będziecie go brali, to zwyczajnie załatwi się Wam na dłoniach. Chomik syryjski sam Wam pokaże, kiedy ma ochotę na zabawę. 

Chomik syryjski – co lubi jeść?

Potrzeby oraz wymagania co do hodowli to nie tylko klata, oraz zapewnienie mu jedzenia. Hodując chomika syryjskiego, musicie wiedzieć, co lubi jeść. Chomik syryjski jest często nazywany łakomczuchem oraz wybrednym gryzoniem. Przez jego mądrość oraz spryt chomik syryjski potrafi wyjadać ulubione produkty, zostawiają resztę karmy. 

Takie zachowanie jest blokowane, ponieważ dla chomików syryjskich przygotowywany jest specjalny granulat, który zawiera wszystkie składniki w prasowanych kawałkach. Podstawą diety oraz produktami, które chomik syryjski lubi jeść, są ziarna, zioła, warzywa oraz owoce. 

Znakomitą przekąską, która lubią jeść chomiki syryjskie, są banany, marchewki, pestki dyni oraz orzechy. 

Ile kosztuje chomik syryjski? Cena

Na koniec zdradzamy Wam, ile kosztuje chomik syryjski. Te gryzonie nie należą do drogich zwierząt, są bardzo często spotykane w domach, dodatkowo ich populacja bardzo szybko się rozrasta, dlatego cena chomika syryjskiego nie jest wysoka. 

Zdradzając informacje, ile kosztuje chomik syryjski z pewnością, ucieszy się część czytelników, ponieważ koszt tego gryzonia to około 40-50 złotych.