Bocian to ptak, który dla wielu jest symbolem Polski i Polaków. Jego charakterystyczny wygląd, poczynając od biało-czarnego upierzenia i kończąc na czerwonych nogach, dla wielu jest oznaką zmieniających się pór roku. To prawda, że obecność tego ptaka na naszym kontynencie jest ściśle powiązana z pogodą w danej części roku.
Bociany, jak wszyscy wiedzą, wraz z pierwszymi oznakami zimy, odlatują do Afryki lub potocznie zwanych “ciepłych krajów”. Nasuwa to wiele pytań osobom, które nie zajmują się ornitologią. Dlaczego bociany nie zimują w Polsce? Kiedy i dokąd dokładnie odlatują? Jak długo trwa bociani lot do ciepłych części świata? Ile kilometrów dziennie może pokonać bocian? Dlaczego bociany wracają do Polski oraz innych europejskich krajów na koniec, zamiast zostać w Afryce? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule poniżej.
Spis treści
Kiedy odlatują bociany?
Przygotowania bocianów do odlotu nazywamy w Polsce tzw. sejmikowaniem. Nazwa ma oczywiście bezpośredni związek z polską tradycją sejmikowania w poprzednich odsłonach Rzeczypospolitej. Sejmikowanie rozpoczyna się zazwyczaj w sierpniu. Ten fenomen zauważalny jest od wieków przez ornitologów specjalistów, jak i amatorów obserwujących ptactwo.
Sejmiki tworzą bociany zbierając się w miejscach wspólnego żerowania, po których następuje wylot mający miejsce mniej więcej w połowie sierpnia. Bociany zbierają się do odlotu, spędzając ostatnie chwile w Polsce na żerowiskach – łąkach. Warto jednak odnotować, że w pojedynczych przypadkach możliwe jest rozpoczęcie wędrówki nawet we wrześniu.
Gdzie odlatują bociany?
Ostateczna droga i destynacja bocianów różni się od ich pierwotnych krajów pochodzenia. Wszystkie bociany odlatują do Afryki, lecz ich dokładna droga będzie się różnić w zależności
od ich pochodzenia.
Polskie boćki udają się w drogę do Afryki przez Turcję oraz cieśninę Bosfor. Zaś bociany z zachodnich części Europy wybierają drogę przez Hiszpanię i cieśninę Gibraltar. Ptaki starają się lecieć nad lądem, aby korzystać z unoszących się nad nim ciepłych prądów.
Sprawdź również – Czy chomika można kąpać? Jak myć chomiki dżungarskie i syryjskie?
Kiedy przylatują bociany?
Czy ich podróż jest długa? Owszem. Polskie bociany przebywają około 16 tysięcy kilometrów w obie strony. Sama podróż również jest niezwykle niebezpieczna i dla wielu ptaków nie zakończy się bezpiecznym powrotem lub nawet przylotem do Afryki. Podczas podróży czyha wiele pułapek. W krajach południowej europy, zwłaszcza na Malcie oraz Cyprze, jak i w większości krajów arabskich, nadal popularne są polowania na bociany.
Jeżeli wytrwają polowania, na bociany czeka wycieńczające i suche powietrze nad Saharą. Według badań ornitologów, nawet 60 procent osobników nie przeżywa trudów pierwszej wędrówki.
Jak długo bociany lecą do afryki?
Z uwagi na trudy podróży oraz ogromne odległości cały przelot może trwać nawet do dwóch miesięcy. Bociany docierają do centrum Afryki na przełomie października i listopada. Większość grup rozdziela się. Niektóre osobniki docierają nawet do najdalej wysuniętego na południe miejsca czyli Republiki Południowej Afryki. Inne, a raczej większość z nich nie przekraczają równika, decydując się pozostać na sawannie.
Podróż jest najtrudniejsza dla najmłodszych ptaków, z których wiele nie wróci do kraju. Bociany przebywają w Afryce do lutego lub marca, po czym rozpoczynają powrotną podróż do Europy.
Sprawdź również – Jak rozczesać kołtuny u psa krok po kroku – domowe sposoby, czym wyczesać kołtuny z sierści psa?
Ile kilometrów dziennie pokonują bociany?
Ilość kilometrów jaką pokonuje bocian zależy od konkretnego okresu. Najbardziej wyczerpujących okresem dla bocianów jest podróż do Afryki, trwająca ponad dwa miesiące, podczas której ptaki pokonują od 8 do nawet 10 tysięcy kilometrów.
Podczas migracji bocian może pokonać nawet do 300 kilometrów dziennie. Jest to ogromny wysiłek dla ptaka i po tak wyczerpującej drodze musi od wypocząć oraz zebrać wystarczająco sił na następne etapy podróży. Podczas migracji są również łatwiejsze i trudniejsze etapy. Niezwykle wyczerpujące dla ptaków jest pustynne powietrze, jak i problemy w znalezieniu pokarmu.
Dlaczego bociany nie zostają w Afryce?
Migracja bocianów i ich czas wynika z temperatur i klimatu utrzymującego się na dwóch kontynentach w tym samym czasie. Bociany wylatują z Europy aby uniknąć zimna i lodowych pokryw na ziemi, która uniemożliwia im zdobycie pokarmu, zaś opuszczają Afrykę z tych samych klimatycznych powodów.
Afryka w okresie letnim opanowana jest przez niezwykle wysokie temperatury i susze. Bociany nie są w stanie odchować młodych z tak suchym i pozbawionym pokarmu otoczeniu. Stąd wracają do miejsc lęgowych, znajdujących się w Europie.