Jaka jest najmniejsza rasa psa? Najmniejsze rasy psów na świecie, rekordy guinessa, cena

Jaka jest najmniejsza rasa psa Najmniejsze rasy psów na świecie, rekordy guinessa, cena (1)

Psy występują w wielkiej liczbie ras. Rasy psów różnią się przede wszystkim kolorem futra czy rozmiarem. Nie każdy pupil będzie dla nas odpowiedni, więc warto przypatrzeć się poszczególnym rasom, aby wybrać przedstawiciela jednej z nich odpowiedniego do naszego życia. W poniższym artykule weźmiemy pod lupę małe rasy psów. Odpowiemy na pytania jaka rasa psów jest najmniejsza na świecie, jaki pies jest posiadaniu rekordu guinessa, jakiej jest on długości i ile może kosztować. 

Małe psy, w przeciwieństwie do ras psów sporych rozmiarów były od wieków uwielbiane i posiadane przede wszystkim przez arystokrację – królów, cesarzy czy carów. Ludzie zamożni nie potrzebowali psów do strzeżenia ich dobytku czy bydła. Nie potrzebowali również psów obronnych. Małe psy uważali za modny dodatek. W odnotowanej historii małe psy posiadano m.in. na dworze Juliusza Cezara czy cesarza Ludwika XIV. 

Rasy psów, które posiadała arystokracja stanowiły maltańczyki, chihuahua, bichon frise oraz miniaturowe szpice. Nie da się ukryć, iż nie były to psy zdatne do polowań czy strzeżenia posiadłości. Te rasy funkcjonowały przede wszystkim jako psy i do towarzystwa, choć drobne yorkshire terriery wykorzystywane były przez właścicieli do polowania na szczury w angielskich miastach. 

Jaka jest najmniejsza rasa psa?

A więc odpowiedzmy sobie na pytanie jaka rasa psów uchodzi za najmniejszą rasę na świecie. Zwycięzcą tej kategorii jest niezmiennie chihuahua. Dorosłe psy tej kategorii nie przekraczają bowiem nawet 3 kilogramów wagi. Ich wysokość jest również niewielkich rozmiarów i wynosi 25 centymetrów. 

Na drugim miejscu uplasował się miniaturowy szpic czyli pomeranian. Jest on najmniejszym przedstawicielem większej rasy szpiców. Ta urocza miniaturka waży lekko ponad 3 kilogramy, jest jednak niesamowicie towarzyskim pieskiem i mały rozmiar nie przeszkadza jej w zabawach z większymi psiakami. 

Na ostatnim miejscu na podium uplasował się jeden z najpopularniejszych ras psów na świecie. Potocznie znany jako po prostu york, jego pełna nazwa to yorkshire terrier. Yorki osiągają masę ciała do 3,5 kilogramów. Są to niezwykle temperamentne psiaki, a do tego potrafią być bardzo głośne. 

Sprawdź również – Wilczak czechosłowacki – rasa psa podobna do wilka, informacje, hodowla, charakter, cena

Jakie są najmniejsze rasy psów na świecie?

Małych ras psów jest tak wiele, że ciężko wymienić je wszystkie. Poza chihuahua, pomeranianem czy yorkiem, możemy wyróżnić jeszcze wiele innych małych czworonogów. Jednym z nich jest miniaturowy pinczer czyli tzw. ratlerek. Jest bardzo smukłym pieskiem o niewielkiej wadze nieprzekraczającej 3,5 kilograma. 

Poza pinczerem możemy wymienić również: przyjazne pekińczyki, które osiągają rozmiary do 7 kilogramów, psy bichon frise czyli 7 kilogramowe pupile o śnieżnobiałej sierści, popularne shih-tzu, a także muskularne maluchy – mopsy. 

Najmniejszy pies świata – rekordy guinessa

W księdze rekordów Guinessa zapisanych jest wiele psiaków. W tym miejscu skupimy się na najmniejszej przedstawicielce swojego gatunku – suczce Milly z Puerto Rico. Milly jest rasową chihuahua i to ona obecnie posiada tytuł najmniejszego psa na świecie. 

Rekord został ustanowiony 21 lutego 2013 r. Suczka mierzy zaledwie 9,65 cm i waży jedynie 500 gramów. Jej właściciele opowiedzieli, że po urodzeniu Milly ważyła tylko 20 gramów i mieściła się w łyżeczce do herbaty! Suczka pobiła tym samym rekord psa Boo Boo, który mierzył 10,16 cm. 

Sprawdź również – Owczarek belgijski malinois – policja, hodowla, charakter, szczeniaki, sprzedam, cena

Jaką długość ma najmniejszy pies świata – jakiej jest rasy?

Tak jak wskazaliśmy wyżej, najmniejszym psem na świecie jest obecnie mieszkanka Puerto Rico – chihuahua Milly. MIerzy ona niecałe 10 cm, a dokładnie 9,65 cm. Jest ona również przedstawicielką najmniejszej rasy świata, jaką jest rasa chihuahua. Pieski tej rasy znane są przede wszystkim ze swojego krótkiego temperamentu, wysokiego i piszczącego głosu oraz charakterystycznego trzęsienia się. 

Rasa chihuahua wywodzi się z Ameryki Południowej. Przypuszcza się, iż ich przodkowie to techichi czyli małe i nieme psy, które jako zwierzęta były czczone przez m.in. Azteków. Współcześnie zdobyły one popularność na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy pierwsze psiaki tej rasy zostały pokazane na wystawach psów w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Ich popularność przenosiła się za ocean do Europy, a konkretnie do Wielkiej Brytanii. Z czasem ich popularność przeniosła się do innych części świata i do dziś chihuahua pozostaje jedną z najpopularniejszych ras psów. 

Najmniejszy pies na świecie – cena

Mimo iż najmniejszym psem na świecie jest Milly, której historię opisaliśmy wyżej w artykule, jej kochający właściciele nie mają zamiaru kiedykolwiek jej sprzedawać, więc jest ona zapewne psiakiem bezcennym.

Jeżeli chodzi o cenę rasy chihuahua to waha się ona od 1 tysiąca do nawet 5 tysięcy. Należy jednak pamiętać, iż pies powinien zawsze pochodzi ze sprawdzonej i legalnej hodowli, abyśmy byli pewni że nie przyczyniamy się do cierpienia i wyzysku zwierząt.