Zachowanie psa po szczepieniu na wściekliznę – jak postępować z psem po szczepieniu?

Zachowanie psa po szczepieniu na wściekliznę - jak postępować z psem po szczepieniu (1)

Będąc właścicielem psa, koniecznie musicie pilnować wszystkich terminów badań oraz szczepień. Zwierzęta domowe pomimo pełnego oswojenia mogą zostać zarażone różnymi niebezpiecznymi chorobami, na które nie zawsze będziemy mogli otrzymać lekarstwo. Wymaganą oraz kontrolowaną szczepionką dla psa jest coroczna dawka na wściekliznę. W tym przypadku każdy właściciel musi się udać ze swoim czworonogiem do lecznicy, aby zaaplikować odpowiednią dawkę chroniącą psa przed zachorowaniem na wściekliznę. 

Nie każdy miał oczywiście okazję spotkać się ze zwierzęciem chorującym na wściekliznę, dlatego w początkowej fazie możecie nie zdiagnozować objawów poprawnie, dlatego w poniższym wpisie opisujemy, jak sprawdzić, czy pies ma wściekliznę. 

Rozwijając ten temat, zdradzamy także, jakie jest zachowanie psa po szczepieniu na wściekliznę oraz jakie są skutki uboczne szczepienia psa na wściekliznę. Na koniec prezentujemy jak poprawnie postępować z psem po szczepieniu. 

Jak sprawdzić, czy pies ma wściekliznę?

W takim razie, jak sprawdzić czy piec ma wściekliznę? Poprzez obowiązek szczepień psów przeciwko wściekliźnie ta choroba jest bardzo rzadko spotykana u naszych czworonogów, jednak może się przydarzyć, ponieważ szczepienie to tylko profilaktyka, a podczas kontaktu naszego pupila z zarażonym zwierzęciem, nie zawsze jego organizm zwalczy infekcję. 

Z tego także powodu nie każdy wie, jak sprawdzić, czy pies ma wściekliznę, ponieważ choroba jest niespotykana. W niektórych przypadkach osoby mające ten problem z czworonogiem udają się do weterynarza, gdzie słyszą przykrą diagnozę, że pies cierpi na wściekliznę i niestety należy go uśpić. Takim sytuacjom można zapobiec, ponieważ szczepienie na wściekliznę będzie zabezpieczeniem. 

To, jak sprawdzić, czy pies ma wściekliznę, nie jest takie trudne, znacie doskonale swojego pupila, dlatego bardzo szybko będziecie mogli zauważyć, że coś złego się dzieje. W pierwszej kolejności dobrze jest sprawdzić gorączkę za pomocą domowego elektronicznego termometru, jeśli pies będzie miał podwyższoną temperaturę, koniecznie skontaktujecie się z lecznicą. 

Kolejnymi sposobami, jak sprawdzić, czy pies ma wściekliznę, jest sprawdzenie jego oczu, ponieważ przy wściekliźnie zwierzę będzie miało powiększone źrenice. Dodatkowo następuje brak apetytu, wymioty, apatia. 

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies może mieć wściekliznę, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to skontaktować się z lekarzem weterynarii. Lekarz weterynarii będzie w stanie zbadać Twojego psa i zrobić wszystkie potrzebne testy, aby sprawdzić, czy Twój pies rzeczywiście ma wściekliznę. Pamiętaj, że wścieklizna jest bardzo poważną chorobą i niezwykle ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia Twojego psa.

Sprawdź również – Czy na amstaffa trzeba mieć pozwolenie? Ile kosztuje pozwolenie na psa?

Zachowanie psa po szczepieniu na wściekliznę

Właściciele psów każdego roku muszą się zmierzyć z nie zawsze miłym spotkaniem psa z weterynarzem na szczepieniu. Zgodnie z naszym prawem, każdy czworonogi mieszkaniec naszego domu musi być poddany szczepieniu na wściekliznę. Nie wszystkie psy dobrze znoszą podanie tego leku, dlatego zachowanie psa po szczepieniu na wściekliznę może być niepokojące dla właściciela. Stan objawy tj. osowiałość czy wymioty to spotykana reakcja. 

Każdy weterynarz, podając szczepionkę na wściekliznę, powinien Was poinformować, o możliwym zachowaniu psa po szczepieniu na wściekliznę. Pies może nadmiernie pić, sikać lub wymiotować po jedzeniu. Dodatkowo pies po szczepieniu na wściekliznę będzie wykazywał oznaki zmęczenia, wiele z nich potrafi przespać cały dzień po szczepieniu. 

Nie tylko zachowanie psa po szczepieniu na wściekliznę może ulec zmianie, pojawić się także mogą skutki uboczne. 

Szczepienie na wściekliznę jest bardzo ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa Twojego psa. Po szczepieniu Twój pies może odczuwać pewien dyskomfort lub ból w miejscu, w którym zostało podane szczepienie. Może też być nieco osłabiony. Zazwyczaj jednak objawy te są niegroźne i powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Jeśli jednak zauważysz, że Twój pies wydaje się być bardzo chory lub ma inne niepokojące objawy, skontaktuj się niezwłocznie z lekarzem weterynarii. Lekarz weterynarii będzie w stanie zdiagnozować problem i zapewnić odpowiednie leczenie.

Sprawdź również – Chip u psa – co daje, rejestracja, czy jest wyczuwalny, jak zmienić dane, cena

Szczepienie psa na wściekliznę – skutki uboczne 

Powikłania oraz skutki uboczne mogą się pojawić po podaniu każdego leku naszemu psu. W zależności od tego, na co może być uczulony nasz pupil, dlatego obserwacja po wizycie jest taka ważna. Szczepienie psa na wściekliznę niestety niesie za sobą skutki uboczne, nie u wszystkich psów, ale takowe mogą się pojawić. 

Do najczęstszych skutków ubocznych po szczepieniu psa na wściekliznę zaliczana jest apatia i senność czworonoga. W takich sytuacjach nie męczcie pupila swoją obecnością, oczywiście obserwujcie jego zachowanie, jednak nie nakłaniajcie do zabawy oraz długich spacerów. 

Na listę skutków ubocznych po szczepieniu psa na wściekliznę wpisane są także zaczerwienienia skóry w miejscu podania leku, możliwy jest także ropień, który niestety, ale powinien zostać usunięty weterynaryjne, taki stan zapalny skóry bardzo boli naszego pupila. Obrzęk miejsca ukłucia jest zauważalny u sporej grupie psów, ponieważ lek jest silny, dlatego taka reakcja jest zdaniem lekarzy normalna. 

Jak postępować z psem po szczepieniu?

Często pytacie, jak postępować z psem po szczepieniu, dlatego podajemy kilka przydatnych rad. To, co jest najważniejsze dla psa po szczepieniu, to zapewnieniu mu spokoju oraz ciszy, szczepienie w połączeniu ze stresem związanym z wizytą w lecznicy może wykończyć pupila. 

Dodatkowo koniecznie zadbaj o pełną miskę z wodą, po szczepieniu pies może odczuwać pragnienie. W prawidłowym postępowaniu z psem po szczepieniu liczy się jego komfort, dlatego nie podchodźcie, nie zaczepiajcie psa oraz nie prowokujcie do zabawy, ponieważ z pewnością nie będzie miał na to ochoty. 

Po szczepieniu na wściekliznę Twój pies może odczuwać dyskomfort lub ból w miejscu, w którym zostało podane szczepienie. W związku z tym ważne jest, aby pozostawić psa w spokoju i dać mu czas na odpoczynek. Unikaj wychodzenia na długie spacery lub innej intensywnej aktywności fizycznej przez kilka dni po szczepieniu. Jeśli Twój pies jest starszy lub ma już jakieś problemy zdrowotne, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby ustalić, jakie dodatkowe środki ostrożności należy podjąć po szczepieniu. Pamiętaj też, aby regularnie kontrolować miejsce, w którym zostało podane szczepienie, w celu wczesnego wykrycia ewentualnych powikłań.