Czy na amstaffa trzeba mieć pozwolenie? Ile kosztuje pozwolenie na psa?

Czy na amstaffa trzeba mieć pozwolenie Ile kosztuje pozwolenie na psa (1)

Jednym z popularniejszych oraz budzącym różne emocje psem jest american staffordshire terrier potocznie nazywany amstaffem. Ten gatunek to średnich rozmiarów pies o dużej głowie i widocznie zarysowanych mięśniach, jego cechą charakterystyczną jest ogromna siła oraz ponadprzeciętny zacisk szczęki. Przez ten fakt wiele osób obawia się amstaffa, ponieważ koło tego psa krążą różne nieprzyjemne historie. 

Wbrew pozorom amstaffy są rodzinnymi, czułymi oraz opanowanymi psami w kontakcie z ludźmi. Właściciele tych psów potwierdzają, że są idealnymi psami do domu również w kontakcie z dziećmi. Relacja amstaffa z innymi rasami psów nie zawsze jest łatwa, ponieważ są one terytorialne oraz ze zwykłej zazdrości, i strachu o swoją rodzinę potrafią obrać atakującą i agresywna postawę. Poprzez takie zachowania w sieci możecie się spotkać z pytaniami o amstaffa, jak zachowuje się w domu oraz czy na amstaffa trzeba mieć pozwolenie. Z tego względu odpowiadamy na to pytania. 

Dodatkowo zdradzamy na jakie rasy psów trzeba mieć pozwolenie i co grozi za posiadanie psa bez pozwolenia. Na zakończenie naszego wpisu przybliżamy, ile kosztuje pozwolenie na psa. 

Czy na amstaffa trzeba mieć pozwolenie?

W takim razie, czy na amstaffa trzeba mieć pozwolenie? Amstaff jest rasą psa, która wzbudza lęk w wielu osobach, jednak nie ma takiej potrzeby, ponieważ te psy znakomicie odnajdują się między ludźmi oraz w towarzystwie dzieci. Taka informacja jest korzystna dla rodziców, ponieważ amstaff w domu będzie znakomitym kompanem dla dziecka, stworzy z nim niepowtarzalny team, dodatkowo będziecie mieli niezastąpionego opiekuna. 

Amstaff pozornie jest niebezpiecznym psem, dlatego pojawia się tak dużo pytań, czy na amstaffa trzeba mieć pozwolenie. Pytania są zrozumiałe dla wszystkich osób posiadających tego psa, ponieważ widzą reakcje innych ludzi na ich czworonoga. Odpowiadając na Wasze częste pytanie, czy na amstaffa trzeba mieć pozwolenie to ku zdziwieniu niektórych osób, odpowiadamy, że nie trzeba mieć pozwolenia na amstaffa. Ta rasa psów nie jest wpisana na listę niebezpiecznych. Będąc właścicielem amstaffa, musicie mieć metrykę urodzenia psa oraz dowód zakupy, te dokumenty potwierdza pochodzenie oraz rasę pupila. 

W dalszej części naszego wpisu zdradzamy, na jakie rasy psów trzeba mieć pozwolenie, abyście nie mieli już wątpliwości.

Sprawdź również – Chip u psa – co daje, rejestracja, czy jest wyczuwalny, jak zmienić dane, cena

Na jakie rasy psów trzeba mieć pozwolenie? 

W takim razie, na jakie rasy psów trzeba mieć pozwolenie? Osoby kochające psy, zwłaszcza te, które swoim wyglądem wzbudzają respekt innych ludzi, w rzeczywistości nie zawsze są groźne. Ich wygląd, duża głowa, widoczne mięśnie oraz waleczna postawa to czynniki, które pozwalają zadziałać naszej wyobraźni. O ile na amstaffa nie trzeba mieć pozwolenia, jest kilkanaście ras psów, na które musicie mieć pozwolenie. 

Oczywiście do momentu, w którym nie jesteście zainteresowani zakupem psa, nie macie pojęcia na jakie rasy psów trzeba mieć pozwolenie. W zestawieniu groźnych ras kilka pozycji może Was zaskoczyć, ponieważ swoim wyglądem nie przypominają niebezpiecznych psów. 

Dla jaśniejszego zaprezentowania na jakie rasy psów trzeba mieć pozwolenie, w dalszej części prezentujemy przejrzysty spis. 

  1. Pit bull terrier – ta rasa należy do jednych z niebezpieczniejszych, dlatego planując zakup tego psa, zawsze róbcie to w certyfikowanej hodowli. 
  1. Rottweiler– psy dosyć agresywne i niebezpieczne. Potrafią zaatakować nawet domowników.
  1. Buldog amerykański – te psy słyną z uczestnictwa w walkach, głównie z bykami.
  1. Dog kanadyjski – wyhodowana rasa pokrewna z mastifem. 
  1. Tosa inu – pies agresywny, ale tylko w stosunku do obcych, ochrona rodziny jest jego głównym zadaniem.
  1. Dog argentyński– masywny, umięśniony oraz silny pies posiadający geny mastifa.
  1. Dog z Majorki – bojowy pies stworzony do obrony oraz walki.
  1. Akbash dog – to rasa pasterska, stworzona do samotnego życia oraz pilnowania zwierząt.
  1. Owczarek kaukaski – wyglądający na dużego długowłosego psa rodzinnego, jednak w rzeczywistości są rasą obronną.
  1. Moskiewski stróżujący – typ psa mastifa, obszerna głowa, stworzony do pilnowania oraz stróżowania. 

Co grozi za posiadanie psa bez pozwolenia?

Nie zawsze będziecie mogli posiadać psa zaliczonego do niebezpiecznej rasy, ponieważ bez wymaganych dokumentów spotkacie się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Wiele osób sprawdza w sieci, co grozi za posiadanie psa bez pozwolenia, ponieważ trafiają się ogłoszenia sprzedaży rasy takich jak wyżej wymienione bez dokumentów potwierdzających ich pochodzenie.  

Pozwolenie na posiadanie niebezpiecznego psa nie jest trudne do zdobycia, jednak kiedy nie macie rodowodu oraz dokumentów z hodowli, nie będziecie w stanie załatwić pozwolenia w urzędzie miasta. Kara, jaka grozi za posiadanie psa bez pozwolenia to grzywna lub nawet pozbawienie wolności. 

Ponadto, warto wiedzieć o tym, że jeśli posiada się psa bez wymaganego pozwolenia, to można zostać ukarany dość sporą grzywną lub nawet w ekstremalnych przypadkach wymierzoną karą pozbawienia wolności. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach posiadanie psa bez pozwolenia może być uważane za wykroczenie lub przestępstwo. W związku z tym należy upewnić się, że posiada się wszystkie wymagane zezwolenia lub pozwolenia, zanim zdecyduje się się na posiadanie psa.

Ile kosztuje pozwolenie na psa?

Na koniec zdradzamy Wam, ile kosztuje pozwolenie na psa, ponieważ na forum pojawia się wiele pytań o tę kwestię. Tutaj oczywiście nie ma jednej określonej stawki, ponieważ to ile będzie kosztowało pozwolenia na psa, zależy od rasy oraz egzaminu jaki musi przejść. W naszym kraju koszt pozwolenia na psa zaczyna się od 450 złotych, maksymalny koszt to około 650 złotych. 

W różnych miejscach cena może się różnić w zależności od lokalnych przepisów i opłat administracyjnych. Zalecamy skontaktowanie się z odpowiednim organem aby uzyskać informacje na ten temat.