Chip u psa – co daje, rejestracja, czy jest wyczuwalny, jak zmienić dane, cena

Chip u psa - co daje, rejestracja, czy jest wyczuwalny, jak zmienić dane, cena (2)

Właściciele psów coraz częściej na forum rozpoczynają dyskusję na temat chipowania psa. Wiele osób pyta, czy to rozwiązanie jest skuteczne oraz bezpieczne dla czworonoga. Taki zabieg jest ingerencją pod skórą zwierzęcia, dlatego nie każdy decyduje się na ten krok bez otrzymania kompletnej wiedzy. Weterynarze za każdym razem powtarzają, że chipowanie psów jest nieinwazyjnym zabiegiem, dodatkowo podnosi bezpieczeństwo w razie jakichkolwiek nieoczekiwanych zajść. 

Dbanie o bezpieczeństwo psów nie jest już tylko zachowaniem w odniesieniu do rasowych gatunków, ludzie kontrolują oraz zabezpieczają chipami nawet niewielkie pospolite rasy. Takie rozwiązanie daje każdemu właścicielowi pewność, że jego czworonogi przyjaciel nie zaginie podczas spaceru w sytuacji, kiedy zostanie wystraszony. 

Pytań o chipowanie psów jest wiele, dlatego w poniższym artykule zdradzamy, co daje chip u psa, jak wygląda rejestracja chipa u psa, jak sprawdzać lokalizację u psa z chipem. Odpowiadamy na jedno z najczęściej zadawanych pytań, mianowicie, czy chip u psa jest wyczuwalny. Jak zmienić dane chipa u psa to także prezentujemy. Na koniec przybliżamy cenę chipa u psa. 

Chip u psa – co daje?

Chipowanie psów, a nawet kotów w ostatnich latach jest coraz częściej stosowane dla wszystkich ras, ponieważ jest to rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści. Kiedyś ludzie decydowali się na tatuaże, jednak takie metody przynosiły sporo bólu dla zwierzaka oraz nie było takie skuteczne. Zastanawiając się, co daje chip u psa, powinniście zostać z nami do końca, ponieważ po przeczytaniu naszego wpisu z pewnością zdecydujecie się na taki krok. 

Zacznijmy od tego, że chip u psa jest bezpieczny, nie powoduje żadnych zmian oraz uszkodzeń na skórze, ani pod nią. To rozwiązanie jest nieinwazyjne dla naszego pupila, dlatego nie musicie się obawiać. Korzyści oraz to, co daje chip u psa to przede wszystkim znacznie lepsze bezpieczeństwo pupila. Podczas spaceru możecie spotkać się z jakimś zdarzeniem, które wystraszy psa. Chip ma zapisane Wasze dane, dlatego każda osoba, która spotka waszego psa, będzie mogła się z Wami skontaktować. 

Dodatkowo chip u psa zmniejsza potencjalne ryzyko umieszczenia czworonoga w schronisku, ponieważ w tych miejscach pierwszym krokiem jest sprawdzenie danych zapisanych na chipie psa. To, co daje chip u psa, jest dla wielu bezcenne, ponieważ otrzymujecie bezpieczeństwo oraz pewność, że szybko zlokalizujecie swojego psiaka. 

Chip u psa – rejestracja

Rejestracja chipa u psa jest kolejnym zabezpieczającym naszego pupila krokiem. Podczas tej czynności koniecznie pamiętajcie o poprawnym podaniu wszystkich danych oraz aktualny numer telefonu. Dodatkowo rejestracja chipa u psa powinna nastąpić w lecznicy weterynaryjnej. Lekarze zawsze wszystkie dane wprowadzają do międzynarodowej bazy danych, dlatego możecie spokojnie podróżować ze swoim pupilem. 

W tym miejscu uczulamy wszystkich właścicieli psów, aby każdorazowo rejestrować chipa u psa, w sytuacji, kiedy nabywacie psa z chipem także, ponieważ hodowle oraz schroniska nie rejestrują chipa u psa na Wasze dane. 

Chip u psa – jak zmienić dane?

Psy które posiadają chipy, nie zawsze przez całe życie przebywają u jednego właściciela. Jeżeli postanowicie adoptować psa z chipem, zawsze musicie zmienić dane. W ten sposób ułatwicie sobie poszukiwania. 

Nie każdy wie, jak zmienić dane chipa u psa, dlatego podpowiadamy, ponieważ ten krok jest ważny dla nowych właścicieli. W chwili otrzymania psa otrzymujecie wszystkie dokumenty, w tym także 15-cyfrowy kod chipa. 

Zmieniając dane chipa u psa należy wejść na stronę safe-animal.eu i utworzyć konto. W rubryce chip podajecie numer, który został przypisany do Waszego psa. Następnie należy uzupełnić wszystkie dane kontaktowe oraz podajcie aktualny numer telefonu. 

Chip u psa – lokalizacja 

Osoby, które chcą zaczipować swojego pupila, sprawdzają, czy będą mogły śledzić lokalizację psa z chipem. Tutaj na wstępie informujemy, że chip u psa nie udostępnia lokalizacji.

Jeżeli będziecie chcieli sprawdzać aktualne położenie Waszego pupila, musicie zastosować inne urządzenie. Lokalizacja psa z chipem jest możliwa, jeżeli w obroży umieścicie lokalizator. Taki zestaw daje wam 100% gwarancję, że Wasz czworonogi przyjaciel znajdzie się bardzo szybko, ponieważ będziecie mogli samodzielnie sprawdzić, gdzie się znajduje. 

Czy chip u psa jest wyczuwalny?

Właściciele czworonogich pupili często pytają lekarzy, czy chip u psa jest wyczuwalny. Głównie interesują się komfortem oraz bezpieczeństwem psa, ponieważ boją się, że zwierzę będzie chciało samodzielnie usunąć chip. 

Takie sytuacje się nie zdarzają, ponieważ chip jest umieszczony na karku. Oczywiście chip u psa w zależności od wielkości oraz budowy może być wyczuwalny, jednak nie wpływa to na komfort psa, co potwierdzają liczne opinie lekarzy. 

Dla przykładu u ras szczupłych, krótkowłosych oraz małych chip u psa będzie wyczuwalny, ponieważ ich skóra jest cieńsza. Chip wprowadza się pod skórę psa, gdzie jest wyczuwalny jako mały guzek. W zależności od tego, gdzie zostanie umieszczony chip, można go wyczuć pod skórą, np. w okolicy szyi, grzbietu lub uda. Chip jest mały i nie powinien sprawiać psu bólu ani dyskomfortu. Chip służy do identyfikacji psa i pozwala na odnalezienie właściciela w przypadku zaginięcia zwierzęcia.

Chip u psa – cena

Ostatnim interesującym wątkiem jest cena chipa u psa. Takie zabiegi oczywiście nie są sponsorowane przez miasto oraz stowarzyszenia. Każdy właściciel chipuje psa na swój koszt. Co nie odstrasza ludzi, ponieważ często powtarzają, że cena chipa u psa nie ma znaczenia. 

Jak udało się nam ustalić aktualna cena chipa u psa to ok. 50-200 złotych, w zależności od wielkości psa.