Dlaczego króliki tupią – w nocy, w klatce, tylnymi łapami? Co zrobić gdy królik tupie?

Dlaczego króliki tupią - w nocy, w klatce, tylnymi łapami Co zrobić gdy królik tupie (1)

Króliki to zdecydowanie jedne z ulubionych gatunków zwierząt i zapewne wielu z nas posiada małych pluszowych pupili w swoim domu. Mając królika, bądź myśląc o jego zakupie warto zapoznać się z mową ciała królika i tym jak to zwierzę okazuje różne uczucia. 

Jednym z odruchów jest charakterystyczne dla królików tupanie, bądź tuptanie. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie dlaczego króliki tupią, co powoduje ten odruch u zwierząt, dlaczego robią to w klatce oraz w nocy. Odpowiemy na pytanie czy królik może tupać tylko tylnymi łapami oraz co robić lub nie robić kiedy nasz pupil tupie. Zapraszamy do lektury. 

Dlaczego króliki tupią – od czego to zależy?

Zwierzęta, w tym również króliki nie posiadają zdolności porozumiewania się z człowiekiem za pomocą mowy, a w każdym razie nie taką jaką bylibyśmy w stanie zrozumieć. Dlatego ważne jest, aby każdy właściciel przed zakupem futrzastego pupila zapoznał się z podstawowymi zachowaniami gatunku i tym co oznaczają. A więc dlaczego królik tupie?

Niestety, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jak wskazują zoolodzy, króliki mogą tupać z kilku powodów. Po pierwsze, może być to znak ich złości bądź frustracji. Królik to zwierzę lubiące uwagę, a więc kiedy czuje się ignorowany bądź zaniedbany, może dać temu upust poprzez tupanie.

Sprawdź również – Kiedy samica królika ma ruje? Ile trwa ciąża u królika?

Dlaczego królik tupie w nocy?

Kolejnym powodem może być poczucie zagrożenia. Ma to tym większe znaczenie, jeżeli dzieje się w nocy. Królik tupie jeżeli czuje się zagrożony i wyczuwa niebezpieczeństwo. Tupanie należy rozumieć w takich sytuacjach jako znak ostrzegawczy od niego. 

Będzie on chciał nas ostrzec jako właścicieli przed wyczutym zagrożeniem. Oczywiście królikowi trzymanemu bezpiecznie w domu lub mieszkaniu, w którym nie ma niebezpiecznych bodźców, nie ma prawa nic się stać. Jego instynkty są jednak prymitywne, a samo zwierzę inaczej przecież postrzega otaczający nas świat. 

Dlaczego królik tupie w klatce?

Kolejny powód tupania przez królika jest niestety dużo poważniejszy. Jeżeli nasz pupil przy tupaniu kuli się w sobie oraz tworzy grymas na pyszczku, lub też zgrzyta zębami, może być to oznaka bólu brzucha lub innych dolegliwości trawiennych. W takim wypadku konieczna będzie szybka wizyta u lekarza weterynarii. 

Dlaczego królik tupie tylnymi łapami?

Królik tupie tylnymi łapami przede wszystkim z uwagi na jego genetykę. Podczas tupania przybiera charakterystyczną pozycję. Ogon unosi do góry, uszy są postawione w szpic i wywinięte na boki. W sytuacji napięcia jego źrenice rozszerzają się, a całe ciało zamiera w skupieniu.

Ważnym jest, aby bacznie obserwować zachowania zwierzaka. Jeżeli pomimo braku negatywnych bodźców czy potencjalnych zagrożeń, nadal przybiera on taką pozycję i zachowuje baczność, być może warto udać się z pupilem do specjalisty z dziedziny weterynarii. 

Co zrobić gdy królik tupie?

Tak jak opisywaliśmy powyżej królik może tupać z kilku różnych powodów, a każdy z nich wymaga innego zachowania po stronie właściciela. W pierwszym przypadku, a więc braku atencji ze strony właściciela, wystarczy obdarzyć naszego pupila większą ilością miłości i atencji, tak, aby nie czuł się on zaniedbywany. Uważajmy jednak, żeby przesadnie nie rozpuścić naszego pluszowego przyjaciela. 

Króliki to bardzo uczuciowe zwierzęta, które okazują człowiekowi miłość na wiele sposobów. Jednymi z takich gestów są: ocieranie się podbródkiem, lizanie, szturchanie nosem, krążenie wokół człowieka, wtulanie się. 

Co zrobić żeby królik nie tupał?

Tak jak wskazaliśmy wyżej, jest kilka różnych działań, które należy podjąć w zależności od sytuacji. Oczywiście najpoważniejszą z nich jest potencjalna choroba czy problemy trawienne. Wtedy należy jak najszybciej udać się po odpowiednie leki do lekarza weterynarii, aby ten mógł zweryfikować nasze obawy. 

W razie negatywnych uczuć zaniedbania należy zadbać, abyśmy poświęcili naszemu pupilowi odpowiednią ilość czasu na wspólną zabawę i okazywanie czułości. Króliki to bardzo emocjonalne i delikatne istoty, które chętnie okazują uczucia. Na rynku dostępnych jest wiele gadżetów do wspólnej zabawy, który umilą czas. 

W przypadku tupania z uwagi na uczucie zagrożenia, należy dokładnie przeszukać pomieszczenia i zweryfikować czy strach zwierzęcia może być czymś uzasadniony. Postrzegane przez nich zagrożenia mogą różnić się od tego co człowieka za takie uważa. Potrzebnych informacji na temat, jak zachować pewność, że nasz królik będzie czuł się w nowym domu bezpiecznie najlepiej zasięgnąć u lekarza weterynarii bądź specjalisty w dziedzinie.