Czy chomika można kąpać? Jak myć chomiki dżungarskie i syryjskie?

Czy chomika można kąpać Jak myć chomiki dżungarskie i syryjskie (2)

Chomik należy do najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie. Te małe futrzaste istotki są bardzo często wybierane przez rodziców na pierwszy prezent dla ich pociech, kiedy te nie są jeszcze gotowe na opiekę nad psem czy kotem. Podczas takiej opieki wyniknąć może trochę problemów. 

Wiele młodszych osób może zastanawiać się czy można kąpać chomika. Czy rasy chomików takie jak syryjska oraz dżungarska nadają się do okazjonalnego kąpania? Jak myć naszego chomika, aby nie sprawić mu krzywdy? Na te oraz inne pytania odpowiadamy już teraz w poniższym artykule. 

Czy chomika można kąpać?

Wiele osób zadaje sobie to samo pytanie, a więc czy chomika można kąpać. Odpowiadamy tu i teraz. Nie, chomików pod absolutnie żadnym pozorem nie można kąpać. Taka czynność ze strony człowieka stanowić może poważne zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia. Jest to dla nich skrajnie niebezpieczna czynność, która nie powinna być nigdy przeprowadzana. Jeszcze raz przestrzegamy wszystkich przed próbą kąpieli swojego małego gryzonia. 

Każdy, komu przyszedł pomysł wykąpania swojego chomika przestrzegamy przed tą czynnością. Z racji ich małego rozmiaru, a także stosunkowo niskiej masie ciała chomiki należą do drobnych i delikatnych gryzoni, których nie należy narażać na wodę.

Sprawdź również – Czy chomiki zapadają w sen zimowy? Jak sprawdzić czy chomik hibernuje?

Czy chomiki dżungarskie można kąpać?

Skoro ustaliliśmy już, że wykąpanie chomika jest czynnością dla nich niebezpieczną, zagłębmy się w konkretne powody dlaczego właśnie tak jest. Poza przyczynami wynikającymi wprost z ich delikatnej budowy ciała, są to zwierzęta z natury bardzo czyste. 

Jak wiele gryzoni czyszczą one dokładnie swoje futerko kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Dzięki swojej zwinności są w stanie wyczyścić praktycznie każdą część swojego ciała. Jeżeli widzimy, że nasz zwierzak próbuje dostać się łapkami do części ciała bez powodzenia, możemy mu w takiej czynności pomóc. Pod żadnym pozorem nie możemy jednak go myć, a tym bardziej wkładać bezpośrednio do wody. 

Czy chomiki dżungarskie można kąpać?

Jak ustaliliśmy wyżej, chomików, bez względu na ich rasę, nie wolno kąpać. Nie inaczej wygląda to w przypadku chomików rasy dżungarskiej. Dlaczego jednak czynność mycia jest dla nich tak niebezpieczna? Powodów jest kilka. 

Chomiki to jedne z najmniejszych i najdelikatniejszych zwierząt domowych. Ich gabaryty sprawiają, iż są one jednymi z najbardziej chorowitych pupili. Ich częsta i intensywna higiena pozwala im zniwelować ryzyko choroby praktycznie do zera. Narażone na różne wirusy i bakterie chomiki z natury unikają kontaktu z wodą i poprzestają na myciu ciała własnym językiem. 

Ich gabaryty sprawiają również, że potencjalna kąpiel narazić je może na przeziębienie lub zapalenie płuc, a w konsekwencji może nawet śmierć. Chomik nie jest bowiem zwierzęciem przyzwyczajonym do wody. W naturalnym środowisku żyje on z dala od zbiorników wodnych, występują na terenach suchych, a nawet pustynnych. Sam chomik nie potrzebuje kąpieli do ochłodzenia ciała czy z jakichkolwiek innych powodów. 

Jak myć chomika?

Tak jak wspominaliśmy powyżej, chomika po prostu nie należy myć. Przez cały proces ewolucyjny chomik przeszedł bez wypracowania potrzeby do zażywania kąpieli, a więc człowiek nie powinien iść na przekór naturze i próbować przystosować go dla zbędnych i niebezpiecznych dla zwierzęcia nawyków. Czytelnikom zastanawiającym się czy chomiki potrafią pływać wyjaśniamy, iż tak, gryzonie mają w sobie odruch pozwalający im utrzymać się na powierzchni jeżeli zajdzie taka potrzeba, lecz jest to dla nich odruch paniczny i nie sprawia im to jakiejkolwiek przyjemności. 

Tak jak wskazaliśmy wyżej, chomiki myją się same. Jeżeli zaś jest jakieś miejsce, którego nie są w stanie dosięgnąć, można mu w tym pomóc przy pomocy specjalnej miękkiej szczoteczki do futerka. Czynność należy jednak przeprowadzić delikatnie, aby nie podrażnić ich delikatnej skóry. W praktyce jednak taka pomoc jest potrzebna bardzo rzadko, gdyż jest to zwierzę niezwykle samodzielne w swojej pielęgnacji .

Jak myć chomika syryjskiego?

Warto jednak wspomnieć w tym miejscu o alternatywie dla klasycznej kąpieli, która, jak podkreślaliśmy, jest nieodpowiednia dla chomików, zarówno dżungarskich, jak i syryjskich. Alternatywą może być mianowicie kąpiel w piasku dla gryzoni. Taki piasek możemy umieścić zarówno w klatce, jak i w oddzielnym pojemniku dla zwierzęcia. Piasek pozwoli naszemu chomikowi usunąć wszelkie zabrudzenia w jego futerku, a także rozczesze sierść. 

Na rynku obecnie możemy dostać piasek dedykowany każdemu gryzoniowi. Warto jednak zaopatrzyć się w piasek dedykowany właśnie dla chomików, gdyż mamy dzięki temu pewność, iż nie podrażni on naszego pupila. 

Sprawdź również – Chomik syryjski – informacje, ile żyje, hodowla, co potrzebuje, ile kosztuje?