Jak rozczesać kołtuny u psa krok po kroku – domowe sposoby, czym wyczesać kołtuny z sierści psa?

Jak rozczesać kołtuny u psa krok po kroku - domowe sposoby, czym wyczesać kołtuny z sierści psa (2)

Nie jest tajemnicą, iż wielu z nas posiada małych futrzastych przyjaciół, nazywanych najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że poza zdrową dawką ruchu, odpowiednią dietą i ogromną ilością miłości, naszym psiakom nie potrzeba nic więcej. Nic bardziej mylnego! 

Pielęgnacja sierści, a raczej włosów, zwłaszcza u  psów ras długowłosych jest nieodzowną częścią dbania o naszego czworonoga. Oczywiście, jak wskazaliśmy wyżej, na problem kołtunienia się włosów czy plątania narażone są przede wszystkim psy ras długowłosych takich jak york, maltańczyk czy shih-tzu. 

Jak więc dbać i pielęgnować owłosienie naszych mniejszych przyjaciół? Jak rozczesać kołtuny krok po kroku? Czy istnieją domowe sposoby na pielęgnację sierści naszego psiaka? Na te i inne pytania odpowiadamy naszym czytelnikom już w artykule poniżej. 

Jak rozczesać kołtuny u psa krok po kroku?

Niezbędne kroki, które będziemy musieli podjąć przy dbaniu i pielęgnacji owłosienia naszego psiaka będzie zależeć bezpośrednio od jego rasy. Specjaliści w tym zakresie wskazują następującą częstotliwość rozczesywania sierści. 

Psom z tzw. podszerstkiem w zupełności wystarczy czesanie od 1 do 2 razy w tygodniu. Wyjątkiem będzie tu okres linienia zwierzęcia, kiedy czynność należy wykonywać codziennie. Psy szorstkowłose podobnie jako psy krótkowłose również będą szczęśliwe z okazjonalnym czesaniem od 1 do 2 razy w tygodniu. Niektóre rasy będą wymagać innych przyrządów do tej czynności, takich jak specjalne grzebienie oraz szczotki. 

Wyjątkiem od przedstawionych wyżej zasad są zdecydowanie psy długowłose i gładkowłose. Rasy psów zaliczające się do tych dwóch grup właściciele muszą czesać codziennie, w przeciwnym wypadku na zwierzęciu zaczną pojawiać się kołtuny. 

Sprawdź również – Gabapentin dla psa – opinie na forum, skutki uboczne, cena, na co się stosuje?

Jak rozczesać kołtuny u psa? Przedstawiamy domowe sposoby

Doświadczeni właściciele mają jednak swoje sprawdzone sposoby na ujarzmienie każdego psa podczas czynności czesania, w tym nawet najbardziej niesfornych czworonogów. Bardzo ważne będzie odpowiednie wychowanie psa od najmłodszych tygodni. Jeżeli od szczeniaka przyzwyczaimy naszego podopiecznego do czynności czesania będzie on odpowiednio oswojony i przyzwyczajony, kiedy wejdzie w okres, w których codzienne czesanie będzie niezbędne. 

Szczotki i grzebienie powinny być wdrażane powoli, trzymane w pobliżu psa, aby nie pachniały w sposób nieznany i sztuczny. Oczywiście narzędzia z naturalnych, droższych materiałów, będą odpowiednio droższe, lecz jest to zakup który naprawdę warto przemyśleć. 

Psa czeszemy delikatnymi i łagodnymi ruchami, bez agresji i starania się zrobić tego jak najszybciej. Czynność czesania jest świetnym momentem na zbliżenie się do pupila i powinna być dla niego czasem przyjemności. Co warto podkreślić, pies może zacząć się niecierpliwić podczas czesania, dlatego najlepiej przeprowadzić czynność po powrocie z długiego spaceru, kiedy psiak będzie zdrowo zmęczony i chętny do wylegiwania się. 

Jak rozczesać kołtuny u psa shih-tzu?

Shih-tzu, podobnie jak maltańczyki czy yorki należą do ras długowłosych, dlatego do ich czesania powinniśmy przystąpić codziennie. Aby nie tworzyły się niepotrzebne kołtuny najważniejsza będzie odpowiednio zachowana częstotliwość. Jednym ze znanych sposobów wśród właścicieli tej rasy jest tzw. szczotka “pudlówka”.

Jeżeli jednak na owłosieniu naszego pupila pojawi się kołtun należy jak najszybciej go wyczesać. Aby sprawić zwierzęciu jak najmniej bólu należy dokładnie przytrzymać kołtun podczas rozplątywania go. Ostatecznością może być lekkie nacięcie włosów kołtunu wzdłuż. Absolutnie nie należy jednak wycinać lub golić kołtunów, gdyż spowoduje to powstanie łysych plam na sierści naszych maluchów.   

Sprawdź również – Wilczak czechosłowacki – rasa psa podobna do wilka, informacje, hodowla, charakter, cena

Czym wyczesać kołtuny z sierści psa?

Na rynku istnieje obecnie szeroki wybór przyrządów do czesania i pielęgnowania sierści naszych czworonożnych podopiecznych. W zależności od posiadanej rasy nasz wybór będzie inny. Specjaliści wskazują następujące rozwiązania. 

Szczotki, wspomniane przez nas wcześniej pudlówki, druciaki, włosiano-ościste są odpowiednie dla większości psów, które nie potrzebują nadmiernej pielęgnacji sierści. Na rynku dostępne są również grzebienie. Modele z szeroko rozstawionymi zębami będą najbardziej odpowiednie dla psów z tendencją do kołtunienia i obfitym podszerstkiem, zaś grzebienie z gęstym zębem do drobnych kołtunów, jak i miejsc na wymagających dodatkowej ostrożności przy pielęgnacji. 

Jak rozplątać kołtun u psa?

Na koniec warto wspomnieć również o alternatywnych, mniej mechanicznych rozwiązaniach. Jednym z nich są specjalistyczne płyny do rozczesywania kołtunów. Na rynku dostępnych jest kilka różnych marek, dlatego wybór w tym zakresie pozostawimy właścicielom. Dostępne preparaty bazują w dużej mierze na naturalnych składnikach m.in. kamelii japońskiej. Zadaniem płynu jest wygładzenie powierzchni włosa i odżywienie jego łuski, dzięki czemu czesania czworonoga będzie mniej uciążliwe.