Pływak żółtobrzeżek – co to jest, jak wygląda, larwa, hodowla, w basenie i w akwarium

Pływak żółtobrzeżek - co to jest, jak wygląda, larwa, hodowla, w basenie i w akwarium (1)

W Polsce jest ponad 150 gatunków chrząszczy, dlatego populacja stawonogów jest ogromna w naszym kraju i niezwykle różnorodna. Wiele z nich pomimo większych rozmiarów oraz groźnego wyglądu nie zagrażają naszemu zdrowiu i nie stwarzają żadnego zagrożenia ekosystemowi. Nie ma potrzeby się ich bać oraz bezpodstawnie szkodzić, znaczna część chrząszczy jest pożyteczna, ponieważ zjadają mniejsze niosące zagrożenie dla naszych upraw owady. Często spotykanym w naszych zbiornikach wodnych jest osobnik, wyglądający jakby był pokryty oleistą substancją. Ten gatunek nie stanowi dla nas zagrożenia, jednak zaliczany jest do drapieżników. Na myśli mamy pływaka żółtobrzeżka. 

Dla rozwinięcia wątku tego owada w poniższym artykule szczegółowo opisujemy, co to jest pływak żółtobrzeżek, sprawdzamy larwę pływaka żółtobrzeżka. Zdradzamy, jak powinna wyglądać hodowla pływaka żółtobrzeżka, co je pływak żółtobrzeżek. Wyjaśniamy także, jak pływak żółtobrzeżek odnajduje się w akwarium oraz w basenie. Na te i wszystkie inne pytania, znajdziecie odpowiedź w dalszej części wpisu.

Pływak żółtobrzeżek – co to jest ?

W takim razie, co to jest pływak żółtobrzeżek i jak wygląda ten chrząszcz? Nie wszystkie rodzaje oraz gatunki żyjących w naszym kraju istot są nam znane. Co więcej, stworzenia przebywające w naszych ogrodach, parkach oraz nad wodą bywają dla nas obce, nie wiemy, czy są dla nas groźne oraz jaki jest ich wpływ na nasze środowisko. 

Takie zachowanie jest widoczne w stosunku do pływaka żółtobrzeżka, wiele osób wysyła jego zdjęcia na forum i pytają, co to jest? Nie wszyscy wiedzą co jest na ich zdjęciu, nie znają pływaka żółtobrzeżka, czasami myślą, że ten owad stanowi zagrożenie, w związku z tym przedstawiamy, jak wygląda pływak żółtobrzeżek. 

Uspokajamy Was, ponieważ pływak żółtobrzeżek jest chrząszczem, który co prawda jest drapieżnikiem, ale człowiekowi nie zagraża w żaden sposób. Ten gatunek chrząszcza może być niebezpieczny dla innych skorupiaków, owadów oraz organizmów żyjących w wodzie w tym np: w akwarium, czy nawet w basenie. 

Pływak żółtobrzeżek jest wodnym stawonogiem, z tego względu możecie go spotkać w Waszych przydomowych oczkach wodnych. Wygląd pływaka żółtobrzeżka może niekiedy wystraszyć, ponieważ jest to dosyć duży osobnik, osiągający 350 mm owad jest koloru brązowo-czarnego z żółtą obwódką oraz żółto-brązowym nalotem na skrzydłach. 

Sprawdź również – Krab palmowy – informacje, hodowla, wielkość, występowanie, ciekawostki, cena

Pływak żółtobrzeżek – larwa 

Jak wygląda larwa pływaka żółtobrzeżka? Pływak żółtobrzeżek, zanim dojrzeje i stanie się chrząszczem w pierwszych tygodniach życia jest larwą. To stworzenie jest znacznie groźniejsze od dorosłego osobnika, ponieważ larwa pływaka żółtobrzeżka jest niezwykle żarłoczna, zjada większość wodnych stworzeń w swoim otoczeniu. 

Co zaskakujące, larwa pływaka żółtobrzeżka jest większa od chrząszcza, długość tego stworzenia wynosi 70 mm. Występuje w wodach stojących oraz lekko płynących. Miejscem jej zagnieżdżenia się jest nora na brzegu stawu lub jeziora, ale larwa pływaka żółtobrzeżka często wychodzi na polowania. 

W sytuacji, kiedy natraficie na larwę pływaka żółtobrzeżka, zachowajcie ostrożność, ponieważ jej ukąszenie może zaboleć przez wbicie sztyletowatymi żuwaczkami.

Pływak żółtobrzeżek – hodowla

Czy można hodować pływaki żółtobrzeżki? Ciekawą informacją jest fakt, że możecie hodować pływaka żółtobrzeżka. Wiele osób się zastanawia jak to możliwe, dlatego w dalszej części naszego wpisu wszystko wyjaśniamy. Hodowla pływaka żółtobrzeżka jest prosta, ten owad żyje w wodzie, dlatego do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje akwarium odpowiednich rozmiarów. Minimalny rozmiar to 20 × 15 × 15 cm. 

Wasze akwarium nie musi być wyposażone w grzałkę, ponieważ pływak żółtobrzeżki w naturalnych warunkach żyje w wodzie o zmiennej temperaturze. Zimę spędza zagrzebany w zbiorniku wodnym, co ułatwia Wam jego hodowlę w domu. 

Ważne jest, aby larwy pływaka żółtobrzeżka hodować pojedynczo, nigdy nie łączcie ze sobą dwóch osobników. Chrabąszcza ewentualnie możecie trzymać z drugim osobnikiem, ale najlepiej przeciwnej płci. 

Pływak żółtobrzeżek – w akwarium

Pływak w akwarium jest spokojnym oraz nieinwazyjnym stworzeniem, jeżeli jest w mniejszej grupie. W takich warunkach nie występuje ryzyko wzajemnego zjadania się, ponieważ pływak żółtobrzeżek w akwarium ma zapewniony stały dostęp do pożywienia. 

Życie w akwarium dla pływaka żółtobrzeżka nie jest męczarnią, ponieważ wszystkie jego potrzeby są zaspokojone. Usposobienie tego owada jest leniwe, dlatego nie będzie potrzebował wielkich atrakcji. Jednak musicie pamiętać, że pływak żółtobrzeżek potrafi latać, dlatego akwarium musi być zamknięte. 

Pływak żółtobrzeżek – w basenie

Pływak żółtobrzeżek jest spotykany w basenie, ponieważ nasze przydomowe zbiorniki wodne są dobrym przystankiem dla tego owada. 

Ludzie czasami dodają zdjęcia pływaka żółtobrzeżka w basenie, ponieważ nie wiedzą, co to jest, w odpowiedziach otrzymują pełne informacje oraz prośby, aby nie zabijać pływaka żółtobrzeżka. 

Pływak żółtobrzeżek w basenie nie jest dla nas zagrożeniem, co więcej nie zostanie tam na długo, ponieważ w basenie nie ma odpowiedniej ilości pokarmu. 

Pływak żółtobrzeżek – co je?

Rozpoczynając hodowlę pływaka żółtobrzeżka, wiele osób zastanawia się, co je pływak żółtobrzeżek, ponieważ jest to dziko żyjący chrząszcz i nie zawsze będziecie wiedzieli, co mu podawać. 

W kwestii zapewnienia odpowiedniego menu dla pływaka żółtobrzeżka macie szerokie pole popisu, ponieważ ten chrabąszcz je większość wodnych organizmów. 

Do przysmaków pływaka żółtobrzeżka należą skorupiaki, mięczaki, małe rybki, narybek, kijanki oraz owady wodne. 

W sklepach zoologicznych bez problemu kupicie wyżej wymienione przysmaki, które je pływak żółtobrzeżek.