Kiedy samica królika ma ruje? Ile trwa ciąża u królika?

Kiedy samica królika ma ruje Ile trwa ciąża u królika (1)

Znajomość fizjologii i anatomii zwierząt hodowlanych jest bardzo ważna, ponieważ możecie bezpiecznie prowadzić hodowle swoich domowych zwierząt. Koniecznie musicie sprawdzić, jak wygląda okres rozrodczy Waszych zwierząt, żeby nie okazało się, że coś przegapiliście i po jakimś czasie Wasza gromadka się powiększy. 

W sieci jest wiele pytań o prokreację kilku zwierząt, najpopularniejsze dotyczą królików, ponieważ ludzie często trzymają samce i samice w jednej klatce. Ruja u samicy królika może być zaskoczeniem dla właścicieli, dlatego postanowiliśmy Wam wszystko szczegółowo opisać. 

W poniższym artykule prezentujemy, kiedy można dopuszczać samicę królika, kiedy samica królika ma ruje oraz co jaki czas królik ma ruję. Na zakończenie zdradzamy, ile trwa ciąża królika. 

Kiedy można dopuszczać samicę królika?

W sieci pojawia się wiele pytań, kiedy można dopuszczać samicę królika. Te kwestie są poruszane, ponieważ w zależności od rasy królika, dopuszczenie samicy królika jest określane na inny czas. 

Ludzie, którzy chcą dopuścić samicę królika w celu powiększenia swojej domowej hodowli oraz dla oddania znajomym małego króliczka nie zawsze wiedzą, kiedy można dopuszczać samicę królika. W naszym świecie utarły się dziwne przekonania, że króliki mogą bezustannie kopulować, jednak to nie jest prawdą. Okres, kiedy będziecie mogli dopuścić samicę królika, jest wyznaczany poprzez jej dojrzałość płciową, w innym przypadku Wasze starania pójdą na marne, ponieważ samica nie będzie jeszcze gotowa, nie rozpocznie rujki i jedynie co to może poszarpać się z samcem w klatce. 

Dla sprawdzenia, kiedy można dopuszczać samicę królika dobrze, jest zapisać jej datę urodzenia i na tej podstawie pilnować rozwoju samicy. W zależności od rasy taki czas przypada w innym terminie. Małe domowe rasy królików pełną dojrzałość płciową uzyskują w 5-6 miesięcy życia, z kolei większe rasy możecie próbować dopuszczać po skończeniu 6-8 miesięcy. 

Podczas dopuszczania samicy królika musicie jeszcze pamiętać, że dojrzałość płciowa to nie wszystko, samica musi mieć ruję. 

Kiedy samica królika ma ruję?

Moment dojrzałości płciowej nie jest jednoznaczny z możliwością rozmnażania się królika. Jeżeli jesteście początkującymi hodowcami królików, pewne informacje mogą  być dla Was nieznane, dlatego dobrze jest prześledzić takie strony jak nasza, aby zdobyć kompletną wiedzę na temat rozmnażania się królika. Zauważyliśmy, że dosyć często wyszukujcie, kiedy samica królika ma ruje?

Ta informacja jest kluczowa, ponieważ w chwili dopuszczenia królików, jeżeli samica nie będzie miała rujki może zaatakować samca, który będzie zwyczajnie zainteresowany samicą w klatce. 

Ruja u wielu zwierząt objawia się na różne sposoby, dlatego nie zawsze będzie to taki sam widok, u niektórych zwierząt nawet nie zauważycie, kiedy samica miała ruję, ponieważ następuje bezobjawowo. I tak właśnie jest u królika, samica może mieć ruję, której nie zauważycie. 

Osoby, pytające, kiedy samica królika ma ruje doskonale wiedzą, że ten moment należy wyczuć po osiągnięciu dojrzałości płciowej. 

Co jaki czas królik ma ruje?

Ruja u królika przez niektóre osoby jest nazywana loterią, możecie nie zauważyć tego stanu lub zwyczajnie zapomnicie, kiedy Wasza samica miała ostatni raz ruje. Takie przeoczenia oczywiście się zdarzają i nie oznaczają, że nieprawidłowo opiekujcie się królikiem, moment, kiedy samica ma ruję, jest nawet dla doświadczonych hodowców testem, czasami wpuszczają samice do samca i obserwują, co się dzieje, jeżeli samica broni się przed kontaktem oraz zaczyna atakować samca to znak, że ruja się jeszcze nie rozpoczęła. 

Z tego również powodu dopytujecie, co jaki czas samica ma ruję, ponieważ wtedy macie większą szansę na powodzenie podczas kopulacji. Samica królika podobnie jak inne zwierzęta może mieć ruję kilka razy, to, co jaki czas samica ma ruję, jest określane poprzez jej odmianę. W zależności od tego Wasza samica będzie miała inne cykle płciowe. 

W domowych warunkach samica królika może mieć nawet 8 razy ruje, dlatego, jeśli będziecie chcieli powiększyć swoją hodowlę, otrzymacie kilka szans. 

Ile trwa ciąża u królika?

Ostatnim wątkiem, który wzbudza duże zainteresowanie, jest, ile trwa ciąża u królika? Stan ciąży u królika musi być oczywiście skontrolowany przez lekarza weterynarii, podczas badania dowiecie się, w którym dniu ciąży jest Wasza samiczka i kiedy będzie planowany poród. 

Ciąża u królika nie trwa długo, dlatego od momentu zapłodnienia do rozwiązania nie będziecie czekać miesiącami, wiele osób, kiedy dowiaduje się, ile trwa ciąża u królika, jest zaskoczona, cały cykl jest dla początkujących hodowców powodem do radości. 

Oczywiście, to ile trwa ciąża u królika, zależy od rasy, jaką macie, duże króliki będą dłużej kotne, z kolei mniejsze rasy szybciej rozpoczną akcję porodową. Dla przykładu ciąża królika europejskiego trwa od 28 do 35 dni. Królik leśny jest w ciąży od 42 do 45 dni. Mniejsze rasy królików są w ciąży od 27 do 28 dni.