Jak rozpoznać wiek kota? Jak poznać ile kot ma miesięcy?

Jak rozpoznać wiek kota Jak poznać ile kot ma miesięcy (1)

Koty nie zawsze trafiają do naszych domów z hodowli lub indywidualnych osób, które mają małe kocięta do oddania. Coraz częściej ludzie przygarniają błąkające się kociaki po ulicach lub te, które przybywają w schroniskach. Takie zachowanie jest pochwalane przez wiele osób, ponieważ kot otrzymuje drugą szansę od losu, a Wy niewiarygodnie wdzięcznego pupila. 

Jedynym problemem w takich sytuacjach jest wiek kota, ponieważ nie jesteśmy w stanie określić, w jakim wieku jest przygarnięty futrzak. Ludzie sprawdzają, jak rozpoznać wiek kota, ponieważ takie dane są ważne. Dla Waszego komfortu oraz ułatwienia opisujemy, jak to zrobić, dodatkowo w dalszej części naszego artykułu zdradzamy, jak sprawdzić ile lat ma kot. W przypadku małych kociąt umieszczamy informację, jak wygląda 1-miesięczny kot oraz jak poznać ile kot ma miesięcy. Dobrze jest wiedzieć, jak rozpoznać wiek małego kota oraz jak określić wiek dorosłego kota, dlatego te wszystkie dane prezentujemy w naszym artykule. 

Jak rozpoznać wiek kota? 

Czworonogi przygarnięte z ulicy, ogródków działkowych oraz od osób, które znalazły kotki gdzieś pozostawione same sobie, są wyzwaniem dla przyszłych opiekunów. Nie wiemy, co je w życiu spotkało, dlatego podczas adaptacji w naszym domu, musimy być wyrozumiali oraz delikatni. 

Pierwszym krokiem, który wykonujemy, jest sprawdzenie ich stanu zdrowia, ale podczas wizyty u lekarza musimy podać wiek kota. Takich danych niestety nie mamy i zaczyna się problem. Nie wiemy, jak rozpoznać wiek kota, ponieważ koty w zależności od genów oraz rasy mogą mieć różną wielkość. Czasami dorosłe koty mogą być wielkości kilkumiesięcznego kociaka, dlatego ciężko jest jasno stwierdzić, w jakim wieku jest kot. 

To, jak rozpoznać wiek kota jest dosyć trudne, płeć kotka w młody wieku jest trudna do rozpoznania, a co dopiero wiek, jeśli nie wiemy, kiedy kociak przyszedł na świat. 

Z tego właśnie powodu w sieci pojawia się tyle pytań, jak sprawdzić ile lat ma kot?

Sprawdź również – Książeczka zdrowia kota – jak wypełnić i wpisać płeć, jak założyć, ile kosztuje książeczka?

Jak sprawdzić ile lat ma kot?

Coraz więcej osób sprawdza w internecie, jak sprawdzić ile lat ma kot. Takie wyszukiwania powielają się, pytań na forum dyskusyjnym jest sporo, ponieważ mało kto wie, jak sprawdzić ile lat ma kot. 

Ten temat jest zarezerwowany dla osób, które doskonale znają genetykę kotów, ponieważ po wielkości kota nie będziecie w stanie prawidłowo określić ile kot ma lat. Budowa kotów bywa myląca, ponieważ futrzaki mogą wyglądać różnie, jedne są większe, inne z kolei mogą być w tym samym wieku, ale będą znacznie mniejsze. 

Dobrym oraz sprawdzonym rozwiązaniem jest udać się do weterynarza. Lekarz na podstawie dokładnych oględzin kota przybliży Wam ile lat ma kot. Oczywiście nie poda Wam dokładnej daty urodzenia, ale będzie w stanie określić, w jakim wielu jest Wasz pupil. 

Jak wygląda 1-miesięczny kot?

Kociaki, które przygarniacie, są w różnym wieku, niekiedy zdarza się, że traficie na maleńkie kotki, które przyszły na świat gdzieś na działce czy w polach. Nie wiecie, jaka jest ich historia oraz w jakim są wieku. Zdarza się, że takie kociaki mogą mieć zaledwie kilka tygodni, dopiero uczą się samodzielnie jeść oraz rozpoznawać zagrożenia. 

Z tego także względu pytacie, jak wygląda 1-miesięczny kot, ponieważ wtedy będzie łatwiej określić ile lat ma kotek, którego przygarnęliście. Z reguły nie powinniście określać wieku kota po wielkości, dlatego to jak wygląda 1-miesięczny kot, będzie możliwe do rozpoznania po tym, że potrafi już samodzielnie zjeść suchą, małą karmę oraz bez większych problemów radzi sobie z większymi kawałkami mięsa w mokrej karmie. 

Sprawdź również – Jak ukryć i gdzie umieścić kuwetę dla kota? Sprawdź ciekawe pomysły

Jak poznać ile kot ma miesięcy? 

Zastanawiacie się jak poznać ile kot ma miesięcy. Sprawdzacie na wielu stronach oraz forach, po czym można najszybciej oszacować i jak poznać ile kot ma miesięcy. 

Tutaj jak już wcześniej wspominaliśmy, nie ma jednej sprawdzonej reguły, ponieważ wiek kota możecie określić przybliżanie, sprawdzając kilka punktów. 

Dobrym sposobem, jak poznać ile kot ma miesięcy jest sprawdzenie jego uzębienia, w zależności od wieku oraz ilości tygodni kocie zęby będą się zmieniać. W pierwszych dwóch tygodniach u kotków nie ma jeszcze zębów, od trzeciego tygodnia życia zaczynają się pojawiać pierwsze zęby. Koty do 3 miesięcy mają zęby mleczne, dopiero w czwartym miesiącu zaczynają zmieniać na zęby stałe. W taki sposób będziecie w stanie poznać ile kot ma miesięcy.

Jak rozpoznać wiek małego kota?

To, jak rozpoznać wiek małego kota może być prostszym zadaniem, niż określenie wieku dorosłego kota. Kociaki w pierwszych miesiącach rozwijają swój organizm. Jeżeli udacie się do lekarza, ten będzie w stanie na podstawie rozwoju kota przybliżyć Wam wiek małego kota. 

Samodzielnie, to jak rozpoznać wiek małego kota, możecie rozpocząć od sprawdzenia płci, ponieważ przez pierwsze 4-5 tygodni nie będziecie w stanie tego zrobić. Metod na rozpoznanie wieku małego kota nie ma wiele, dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy osoby, która zna budowę kotów. 

Jak rozpoznać wiek dorosłego kota?

Wiek dorosłego kota rozpoznacie tylko w jeden sposób. W tym przypadku, jak rozpoznać wiek dorosłego kota nie macie kilku rozwiązań, ponieważ te osobniki są już w pełni rozwinięte. 

W przypadku dorosłych kotów, wiek rozpoznacie tylko po zębach. Najtrafniej wiek kota zostanie określony przez lekarza weterynarii.