Czy króliki rozumieją co się do nich mówi – czy rozumie człowieka i rozpoznaje właściciela?

Czy króliki rozumieją co się do nich mówi - czy rozumie człowieka i rozpoznaje właściciela (3)

Króliki to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych oraz według ostatnich danych statystycznych trzecie najpopularniejsze zwierzęta domowe w Polsce. Naprawdę trudno dziwić się tym wynikom, króliki są znane ze swoich licznych atutów – puszystego futerka, długich uszy, uroczego okrągłego ogonka. Są to również zwierzęta niezwykle uczuciowe, o wysokim poziomie inteligencji. 

W tym artykule zajmujemy się właśnie tematem tych uroczych maluchów. Jak dobrze są one w stanie zrozumieć swoich właścicieli? Czy króliki rozumieją co się do nich mówi? Do jakiego stopnia królik rozumie swojego właściciela? Czy jest on w stanie odróżnić go od innych osób? W jaki sposób jest w stanie to zrobić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej, a dodatkowo przedstawimy wam zachowania jakimi to króliki okazują różne zachowania np. smutek. Zachęcamy do lektury. 

Sprawdź również – Kiedy samica królika ma ruje? Ile trwa ciąża u królika?

Czy króliki rozumieją co się do nich mówi?

Króliki, jak inne zwierzęta nie mówią ludzkim głosem. Tak więc niestety, nie są w stanie zrozumieć zdań wymawianych w ich kierunku. Są jednak w stanie zrozumieć nasze zachowania lepiej niż nam się wydaje. Są to bowiem bardzo rozumne i inteligentne zwierzęta, które mają własny język, a ogromna część ich zachowań wprost komunikuje odczuwane przez nie uczucia. 

Ich uczuciowość sprawia, że są to niezmiennie jedne z najpopularniejszych zwierząt na świecie, zaraz po psach i kotach. W porównaniu do reszty gryzoni są również relatywnie tanie do utrzymania, nie wymagają bowiem specjalnych warunków do życia takich jak inna temperatura czy poziom wilgoci. Posiadanie królika jest w takim wypadku bardzo łatwym przedsięwzięciem. Nie znaczy to jednak, że króliki nie mają żadnych potrzeb. Jest to oczywiście bardzo złudne myślenie. 

Tak, królikowi wystarczy zamknięty wybieg lub większa klatka, lecz to zwierzęta niezwykle emocjonalne, które do zdrowego i szczęśliwego funkcjonowania na co dzień potrzebują uwagi człowieka, jak i jego zrozumienia. Tak ważne jest dlatego, aby każdy potencjalny właściciel zapoznał się z podstawowymi zachowaniami królika i tego co one oznaczają. Pozwoli nam to dużo lepiej zrozumieć naszego pupila.

Czy królik rozumie człowieka?

Króliki są w stanie nauczyć się podstawowych komend trenerskich oraz zapamiętać po części wygląd, a przede wszystkim zapach człowieka. Króliki mają też wyborny słuch, dlatego mogą dobrze rozpoznawać nasz chód. Ale czy człowiek rozumie królika? 

Jednym z podstawowych odruchów królika jest tzw. tupanie.Jak wskazują zoolodzy, króliki mogą tupać z kilku powodów. Po pierwsze, jako znak ich złości bądź frustracji. Królik to zwierzę pragnące uwagi, a więc kiedy czuje się ignorowany przez właściciela, może dać temu upust poprzez tupanie.

Drugim powodem może być poczucie zagrożenia. Ma to tym większe znaczenie, jeżeli dzieje się w nocy. Królik tupie bowiem jeżeli czuje się zagrożony i wyczuwa niebezpieczeństwo. Tupanie należy zrozumieć więc w takich sytuacjach jako ostrzeżenie Oczywiście, jego niepokój nie musi być faktyczny. Zwierzę nie rozumie dobrze ludzkiego otoczenia i strach mogą wzbudzić w nim różne czynniki np. odkurzacz. 

Sprawdź również – Dlaczego króliki tupią – w nocy, w klatce, tylnymi łapami? Co zrobić gdy królik tupie?

Czy królik rozpoznaje właściciela?

Tak, króliki zapamiętują swojego właściciela, pod warunkiem że właściciel dobrze podchodzi do opieki nad zwierzęciem i spędza z nim wystarczająco dużo czasu. Mowa ciała to podstawowe narzędzie porozumiewania się z właścicielem. Opisane wyżej tupanie to tylko początek. Króliki mogą bowiem skakać, fikać, węszyć, a nawet zgrzytać zębami. Jak odczytywać te sygnały?

Węszenie wiąże się przede wszystkim z poczuciem niezadowolenia. Powody tego mogą być różne. Być może pupilowi nie przypadła do gustu podana karma lub inne przysmaki. Być może zwierzę czuje się zaniedbywane. Warto w takim momentach przeanalizować jego zachowanie i byc moze wprowadzi cjakies nowe rozumiawania. Warto zatrzymać się na chwilę i spędzić wartościowy czas z pupilem. 

Zgrzytanie zębami, w przeciwieństwie do ludzi, nie jest złym znakiem. Królik zgrzyta zębami aby wyrazić radość. Możemy zauważyć to np. podczas głaskania pupila. Ponadto, królik wyraża swoje zadowolenie poprzez bieganie i fikanie w klatce. Najlepiej wypuścić go wtedy na dłuższą chwilę, aby jego energia mogła znaleźć naturalne ujście. 

Jak królik okazuje smutek?

Każdy właściciel chce, aby jego zwierzak był szczęśliwy, a w przypadku smutku, chce jak najszybciej go rozpoznać i znaleźć rozwiązanie. Jak wygląda smutny królik? Jak okazuje on smutek? 

Smutny królik to królik pozbawiony energii, który zamiast skakać i tupać siedzi w klatce bez większego zainteresowania swoim otoczeniem. jest to jasny powód do niepokoju. Króliki to zwierzęta z natury ruchliwe, a więc ich apatyczny stan jest oczywistym odstępstwem od normy. Może to być również znak, że zwierzak jest chory. W takim wypadku obowiązkowa będzie wizyta u weterynarza.