Jak karmić psa przebiałkowanego – co zrobić jak pies jest przebiałkowany?

Jak karmić psa przebiałkowanego - co zrobić jak pies jest przebiałkowany

Każdy z nas kocha swojego czworonożnego pupila i z pewnością chce dla niego jak najlepiej. To oznacza długie, spokojne i zdrowe życie u naszego boku. Niestety, zwierzęta, jak każde inne stworzenia nie są odporne na choroby i inne schorzenia. Dlatego też, aby uniknąć niepożądanych schorzeń i innych chorób u naszych pupili, w centrum dbania o ich zdrowie powinna znaleźć się zdrowa i zbilansowana dieta.  

W poniższym artykule bierzemy pod lupę białko w diecie naszego czworonoga, a dokładnie temat przebiałkowania w procesie karmienia zwierzęcia. W poniższym artykule odpowiemy na pytania: Jak karmić psa przebiałkowanego?, Co zrobić jak pies jest przebiałkowany? Jak leczyć przebiałkowanie? A także, jakie są objawy przebiałkowania. Zaciekawionych tym tematem, zapraszamy do lektury. 

Sprawdź również – Szczeniak nie chce jeść suchej karmy – podpowiadamy co robić i co może być przyczyną

Jak karmić psa przebiałkowanego?

Białko jest niewątpliwie jednym z istotniejszych składników odżywczych, a ponadto niezbędnym w procesach immunologicznych, metabolicznych, neurologicznych, trawiennych oraz hormonalnych, zachodzących w organizmie psiaka. 

Białko, jak każdy składnik odżywczy powinien być podawany w odpowiednich ilościach, aby uniknąć zarówno niedoboru, jak i nadmiaru. Nadmiar białka czyli przebiałkowanie jest zdecydowanie efektem niepożądanym. 

Co zrobić jak pies jest przebiałkowany?

Wiele osób zapewne bardzo troszczy się o swojego psiaka, a każde odstępstwo od normy w jego zachowaniu czy wyglądzie wywoła u nich zmartwienie. Uspokajamy jednak wszystkich zatroskanych właścicieli naszych futrzastych pupili, bowiem rozwiązania problemu przebiałkowania są całkiem proste i tanie. 

Wiele osób, które analizując objawy w zachowaniu u swojego psiaka lub jego wyglądzie, podejrzewa przebiałkowanie, zastanawia się co zrobić, aby jak najszybciej zaradzić problemowi. Zdecydowanie w prostszej sytuacji znajdują się osoby, które taką diagnozę usłyszeli od samego weterynarza, bowiem na pewno wskaże on osobiście i konkretnie jakie kroki należy podjąć. Uspokajamy i jednych, i drugich – jeżeli problemem psiaka jest samo białko, wystarczy jest po prostu ograniczyć czyli zredukować w diecie do odpowiedniej ilości. 

Przebiałkowanie psa – jak leczyć?

Naturalnym rozwiązaniem jest dostosowanie diety psiaka do jego aktualnych wyników. W pierwszej kolejności wskazujemy, iż jeżeli podejrzewacie, że was psiak może mieć za wysokie poziom białka w organizmie, umówcie się na krótką wizytę kontrolną u weterynarza. Wskaże on najpewniej takie samo rozwiązanie, jakie my wskazujemy już poniżej. 

Dla psa przebiałkowanego należy wybrać nową odpowiednią karmę. Jeżeli zaś objawy doszły tak daleko, że widoczne są już zmiany na ciele zwierzaka nieusuwalne samodzielnie np. zaropiałe oczy, zmiany skórne czy problemy z trawieniem, wówczas konieczna będzie dodatkowa wizyta u weterynarza, aby wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne. 

Przebiałkowanie psa – objawy

Przebiałkowanie to nic innego jak nadmiar białka w organizmie. Mimo że nie jest to stan szczególnie alarmujący, może on nadal wiązać się z różnego rodzaju dolegliwościami, a nawet doprowadzić do poważnych chorób w organizmie zwierzęcia

Możliwe objawy przebiałkowania u psa to m.in.:

– łupież u psa,

– ropienie oczu,

– ciągłe wylizywanie łap,

– nadmiar wydzieliny usznej,

– zmatowienie sierści,

– intensywne linienie,

– alergie skórne.

– świąd,

– nieustanne drapanie się,

– biegunka,

Wszystkie te objawy są zdecydowanie przykre, jednak stosunkowo łatwe do zwalczenia. Niestety, zaniedbanie zdrowia naszego zwierzaka może prowadzić m.in. do chorób wątroby u psa, zakwaszenia organizmu, obciążenia nerek, bólów stawów i kości, a nawet mięśni. 

Wiemy więc, że przebiałkowanie u psa to prawdziwa dolegliwość, która może mieć wpływ na ogólne pogorszenie się zdrowia psa, jak i wywołać skomplikowane choroby i schorzenia. Odpowiedzialny właściciel musi więc działać. Zanim objawy nasilają się, a nasz czworonóg podupadnie na zdrowiu. 

Pierwszym krokiem będzie zdecydowanie konsultacja weterynaryjna. W sprawach związanych ze zdrowiem naszego pupila nie warto pozostawiać czegokolwiek losowi, tylko skierować się po pomoc do profesjonalisty. Weterynarz z pewnością od razu wykryje problem i wskaże odpowiednie kroki, które należy podjąć, jak i podpowie jaką karmę kupić.

Podstawą żywienia psa jest oczywiście dobrej jakości mięso, zawierające sporą ilość białka. Nie zmienia to jednak faktu, że psiaki potrzebują też białka roślinnego. Jeżeli nie jesteśmy pewni jaką karmę wybrać, najlepiej zapytać weterynarza. Poniżej wskazujemy kilka niskobiałkowych karm. 

  • PetBalance Dieta nerkowa dla psów 2 kg,
  • VetLife Farmina Renal 2 kg,
  • Animonda Protect Nerki 11 x 150 g,
  • Hill’s Prescription Diet Kidney Care k/d 12 x 370 g.