Kastracja kota – dziwne zachowanie, na czym polega, kiedy, ile trwa i ile goi się rana?

Kastracja kota - dziwne zachowanie, na czym polega, kiedy, ile trwa i ile goi się rana (1)

Dbanie o zdrowie oraz bezpieczeństwo naszego kota polega na wielu złożonych czynnościach. Nie każdy wie, że do tych zadań zaliczana jest także kastracja kota. Kiedyś ludzie mieli różne zdanie co do tego zabiegu, dziś jednak już wiemy, że kastracja dla kota jest nieinwazyjnym zabiegiem, który wpływa na ogólne samopoczucie oraz bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli kot jest wychodzący. 

Różnego rodzaju teorie tworzyły się przez dziwne zachowanie kota po kastracji, ale teraz każdy hodowca wie, że niektóre reakcje kota po kastracji są normalne i nie należy się ich bać. 

Wszystkim tym, którzy zastanawiają się nad kastracją kota, postanowiliśmy w jasny oraz przejrzysty sposób wyjaśnić, na czym polega kastracja kota, jak wygląda kastracja kota oraz kiedy jest dobry czas na kastrację kota. Dodatkowo zamieszczamy informacje, ile trwa kastracja kota, ile goi się rana po kastracji kota. Odpowiadamy także na najczęściej zadawane pytanie, dotyczące dziwnego zachowania kota po kastracji. Na koniec przybliżamy, ile kosztuje kastracja kota. 

Na czym polega kastracja kota?

Kastracja kiedyś była przypisana tylko dla kocurów, kotki były poddawane tzw. sterylizacji, jednak było to nieprawidłowe nazewnictwo, ponieważ kastracja kocurów oraz kotek polega na tym samym. Oczywiście dotyczy trochę innych narządów, ponieważ u samic bierze się pod uwagę jajniki, u kocurów jądra. 

Pewnie, jeśli jesteście przed takim zabiegiem, zastanawiacie się, na czym polega kastracja kota? To nie jest skomplikowany zabieg, po jego wykonaniu kotek nie jest narażony na ryzyko występowania skutków ubocznych. Kastracja kota jest praktykowana już od wielu lat, dlatego dla każdego lekarza ten zabieg jest dobrze znanym zadaniem wykonywanym praktycznie każdego dnia. 

Główne założenia kastracji kota to uniemożliwieniu mu rozmnażania się. Poprzez ingerencję chirurgiczną, kot zostaje pozbawiony swoich narządów rozrodczych. Oczywiście nie mylcie tego z pozbawienie kota narządów płciowych, ponieważ one zostają na swoim miejscu. To na czym polega kastracja, jest dosyć proste, w przypadku samic usunięte zostają jajniki oraz macica, u samca wycięte są tylko jądra.  

Sprawdź również – Odrobaczanie kota – jak wygląda, co ile, skutki uboczne, ile kosztuje?

Jak wygląda kastracja kota?

Właściciele kotów, którzy są przed pierwszym zabiegiem kastracji kota, bardzo często w sieci zadają pytania, jak wygląda kastracja kota? Osoby, które mają co najmniej dwa koty i już poddawali swojego futrzaka takiemu zabiegowi, chętnie odpowiadają na takie pytania. 

Ludzie stresują się przed tym, ponieważ jest to operacja pod narkozą. Z tego właśnie powodu pojawia się tak dużo pytań, jak wygląda kastracja kota. 

Kastracja jest zabiegiem planowanym, nie możecie wejść z ulicy i oddać pupila w ręce lekarza. Przed kastracją kot nie może nic jeść oraz pić, ponieważ po podaniu narkozy mogą występować wymioty i kotek może się udławić. Ponadto brzuszek musi być pusty, żeby nie zasłaniał lekarzowi narządów. 

Po wprowadzeniu narkozy lekarz dokonuje nacięcia w dolnej części brzuszka kota, dochodzi wtedy do wycięcia narządów rozrodczych oraz gruczołów genetycznych. Jeżeli nie ma żadnych komplikacji, kotek zostaje zaszyty i cały zabieg kastracji kota jest zakończony. 

Kastracja kota – kiedy?

Kolejną poruszaną przez Was kwestią jest czas, kiedy kastrować kota? To nie jest oczywiste dla każdego, ponieważ niekiedy ludzie przychodzą z małymi kociętami, co nie zawsze jest zalecane. Kociaki nie mają jeszcze dobrze rozwiniętych narządów płciowych, dlatego nie zaleca się w tym czasie ich kastrować. 

W przypadku kotów domowych, które nie wychodzą na zewnątrz, kastrację jest dobrze zaplanować po ukończeniu pierwszego roku życia. Wtedy ich organizm jest dobrze rozwinięty. W przypadku kotów wychodzących czas, kiedy kastrować kota będzie przyspieszony, ponieważ tutaj musicie się zastanowić nad kastracją już w 6 miesiącu życia. Oczywiście nie zawsze będzie to konieczne, ale kotki mogą już w tym okresie przechodzić przez rujkę. 

Ile trwa kastracja kota? 

Śledząc wszystkie wpisy dotyczące kastracji kota, wiele osób sprawdza, ile trwa kastracja kota. Tutaj czas jest zależny od organizmu kota oraz reakcji na znieczulenie. 

Wielkość cięcia także ma znaczenie. W przypadku kastracji kotek dobrze jest zapytać, ile trwa kastracja, ponieważ w tym przypadku nacięcie jest większe, dlatego kotki czasami muszą zostać w lecznicy do następnego dnia. 

Kocury najczęściej wychodzą do domu tego samego dnia, średnio po 2-3 godzinach. To, ile trwa kastracja kota, zależy od ogólnej kondycji, zarówno samce, jak i samice są odbierane po kilku godzinach i wracają do domu. 

Ile się goi rana po kastracji kota 

Zdradzamy także, ile się goi rana po kastracji kota. Jest to ważna informacja, ponieważ kotki w czasie rekonwalescencji muszą być pod kontrolą właściciela. W kwestii gojenia się rany po kastracji znowu kotki dłużej dochodzą do siebie, ponieważ rana po kastracji goi się do 14 dni. U kocurów rana po kastracji goi się do 7-9 dni. 

Dziwne zachowanie kota po kastracji

Zgłaszacie czasami dziwne zachowanie po kastracji kota. Nas to nie dziwi, ale ludzie, którzy nie mieli nigdy do czynienia z kotem po kastracji, mogą być zaskoczeni. Po pierwsze dziwne zachowanie po kastracji kota wynika z podanego znieczulenia, kot chodzi jak pijany oraz jego oczy skierowane są do środka, wyglądają jak po urazie. 

Do dziwnych zachowań kota po kastracji zaliczany jest także spadek energetyczny, wzrost masy ciała oraz większa potulność. Koty wtedy częściej łaszą się do swoich właścicieli. 

Ile kosztuje kastracja kota? Cena

Sprawdzamy jeszcze, ile kosztuje kastracja kota, ponieważ tutaj możecie się lekko zdziwić. Cena kastracji kota jest zależna od wagi oraz wielkości pupila. Cena zabiegu kastracji zaczyna się od 150 złotych dla kotki. Maksymalna cena kastracji kotki to 300 złotych. Z kolei kastracja kota kosztuje do 150 złotych.