Kiedy można wysterylizować kotkę po porodzie? Jak wygląda sterylizacja kotki?

Kiedy można wysterylizować kotkę po porodzie Jak wygląda sterylizacja kotki (1)

Kastracja czasami nazywana sterylizacją samic jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla kotów oraz psów. W przypadku piesków nie ma aż takiego dużego ryzyka na rozmnażanie się, jednak koty często spacerują bez swoich właścicieli, co może być konsekwencją rozmnażania się kotów. 

W takiej sytuacji niejednokrotnie był właściciel kotki, która nie była jeszcze poddana zabiegowi sterylizacji i po czasie okazało się, że jest kotna. Taki stan może być problematyczny, ponieważ nie każdy może zatrzymać wszystkie kotki, a ludzie nie zawsze są chętni do przygarnięcia. 

Jeżeli będziecie chcieli uniknąć takich sytuacji, warto wysterylizować kotkę, nawet jeśli urodziła młode. W takiej sytuacji musicie tylko odczekać, aż kotka będzie gotowa do zabiegu. Jeżeli nie do końca wiecie, jak wygląda sterylizacja kotki oraz na czym polega sterylizacja kotki, w poniższym artykule wszystko Wam prezentujemy. Zdradzamy także, jak długo trwa zabieg sterylizacji kotki oraz kiedy można wysterylizować kotkę po porodzie. W podsumowaniu przybliżamy, ile kosztuje sterylizacja kotki. 

Na czym polega sterylizacja kotki?

Pojęcie sterylizacja oraz kastracja to znane wielu osobom słowa, ale nie każdy dokładnie wie, na czym polega sterylizacja kotki. Zabieg jest powszechny, żaden lekarz nie ma problemu z przeprowadzeniem sterylizacji kotki, ale zdarzają się osoby, które nie wiedzą, na czym polega sterylizacja kotki. 

W takich sytuacjach możecie mieć zawahania się, przed oddaniem kotki na zabieg. Naszym zdaniem niepotrzebnie, ponieważ sterylizacja kotki polega na usunięciu jajników oraz macicy. Żadne inne narządy nie są wycinane, kotka po takim zabiegu nie jest pozbawiona żadnych ważnych narządów, które wpływają na codzienne funkcjonowanie. 

Sterylizacja kotki polega na uniemożliwieniu dalszemu rozmnażaniu się, zostaje wtedy zablokowany także cykl hormonalny, po sterylizacji kotki nie mają rujki. 

Sprawdź również – Kastracja kota – dziwne zachowanie, na czym polega, kiedy, ile trwa i ile goi się rana?

Jak wygląda sterylizacja kotki?

Teoretycznie wiecie już, na czym polega sterylizacja kotki, jednak to jak wygląda sterylizacja kotki, musi być Wam zawsze wcześniej przedstawione. Każdy właściciel musi przygotować swoją kotkę do tego zabiegu. Nie będziecie mogli zostawić zwierzaka w lecznicy, jeśli nie zostaną spełnione wszystkie wymagania, które umożliwiają przeprowadzenie sterylizacji. 

Rozwijając wątek, jak wygląda sterylizacja kotki, wyjaśniamy, że jest to zabieg po podaniu znieczulenia ogólnego, kotek jest wprowadzany w uśpienie, dlatego nic nie czuje i dla niego nie jest to bolesne. 

Przed zabiegiem sterylizacji kotka nie może nic jeść oraz pić, ostatni posiłek może dostać 12 godzin przed udaniem się do weterynarza. Po podaniu leku, lekarza zawsze Was wyprosi i poprosi, abyście zgłosili się po kota po zakończonym zabiegu. W tym czasie u kotki zostają wycięte jajniki oraz macica. 

Jak długo trwa zabieg sterylizacji?

Kolejnym zadawanym przez Was pytaniem jest, jak długo trwa zabieg sterylizacji. Kotka zostaje w lecznicy sama, dlatego wielu właścicieli martwi się o swojego pupila, czy wszystko idzie zgodnie z planem. 

W przypadku kotek sterylizacja zawsze trwa nieco dłużej, ponieważ nacięcie jest większe. Spowodowane jest to genetyką oraz koniecznością wycięcia jajników. Czas potrzebny weterynarzowi musi zagwarantować spokojną pracę, dlatego nie martwicie się, jeżeli lekarz poprosi Wam o opuszczenie lecznicy. To normalne zachowanie, ponieważ zabieg sterylizacji kotki może trwać dłużej. Oczywiście samo nacięcie będzie trwało godzinę, ale potrzebny jest jeszcze czas na wybudzenie kotki i upewnienie się, że wszystko jest dobrze.

Jeżeli podczas zabiegu nie dojdzie do żadnych komplikacji, Wasza kotka po kilku godzinach jest przygotowana do odebrania do domu. 

W sieci padają także pytania, kiedy można wysterylizować kotkę po porodzie, dlatego w dalszej części naszego wpisu zdradzamy, kiedy przeprowadzać zabieg. 

Kiedy można wysterylizować kotkę po porodzie?

Kotki, które są w naszych domach, nie zawsze są zamknięte, ponieważ w domkach jednorodzinnych koty wychodzą na zewnątrz. Czasami kotka może zajść w ciąże, jeśli nie została wcześniej wysterylizowana. Z tego względu pojawia się tak wiele pytań, kiedy można wysterylizować kotkę po porodzie. 

Ludzie mają świadomość, że nie można wysterylizować kotki zaraz po porodzie, dlatego szukają informacji, kiedy będą mogli umówić zabieg, aby ich kotka nie miała już więcej dzieci. 

Moment, kiedy można wysterylizować kotkę po porodzie, jest wyznaczany w chwili, kiedy małe kocięta są już wystarczająco odchowane i mogą samodzielnie jeść oraz radzą sobie z codziennymi czynnościami. Podczas karmienia młodych taki zabieg jest zabroniony, ponieważ kocięta mogą nie przeżyć. 

Na koniec sprawdzamy, ile kosztuje sterylizacja kotki.

Ile kosztuje sterylizacja kotki?

Koszt związany ze sterylizacją kotki nie będzie sztywno określony, ponieważ to ile kosztuje sterylizacja kotki, zależy od jej wielkości oraz wagi. Na tej podstawie podane są kotce leki. Jeśli będziecie się dowiadywać w kilku miejscach, ile kosztuje sterylizacja kotki, możecie spotkać się z cenami od 150 złotych do 300 złotych.