Papuga amazonka – hodowla, jak się opiekować, ile żyje, cena, opinie na forum, gdzie kupić?

Papuga amazonka - hodowla, jak się opiekować, ile żyje, cena, opinie na forum, gdzie kupić (1)

Zwierzęta domowe coraz częściej stanowią nieznane kiedyś gatunki stworzeń, płazy, gady, ptaki są coraz chętniej wybierane na domową hodowle. Oczywiście przy takich zwierzętach musicie wiedzieć, jak prawidłowo się nimi zająć, ponieważ możecie im nieświadomie zrobić krzywdę poprzez niewłaściwe podejście. Najbardziej pożądane są niecodzienne gatunki z wyglądu oraz nazwy, te osobniki zawsze wzbudzają największe zainteresowanie wśród hodowców. Do grupy takich ciekawych zwierząt należy np. papuga amazonka, która za każdym razem budzi spory podziw. 

Papuga amazonka jest rzadko spotykanym ptakiem w naszym kraju, dlatego kiedy ją gdzieś spotkacie z pewnością nie przejdziecie obok niej obojętnie. Papuga amazonka ma przeważnie przepiękny zielony kolor, kolejną cechą charakterystyczną jest jej rozmiar, ponieważ jej wielkość to maksymalnie 33-36 cm wysokości. Jej specyficzna natura wymaga odpowiedniego traktowania, dlatego w poniższym artykule przedstawiamy, jak się opiekować papugą amazonką, a następnie odpowiemy na najczęściej zadawane pytania w sieci, które odnoszą się do tego, ile żyje papuga amazonka i jaka jest długość jej życia. 

Sprawdzamy również, jak powinna wyglądać hodowla papugi amazonki, jaka jest cena papugi amazonki na rynku zoologicznym oraz gdzie można kupić papugę amazonkę. W podsumowaniu naszego wpisu sprawdzamy, jakie opinie na forum otrzymuje papuga amazonka wśród hodowców. 

Papuga amazonka – jak się opiekować?

W takim razie, jak powinna wygląda opieka nad papugą amazonką? Opieka nad rzadkimi zwierzętami nie jest prosta, wręcz przeciwnie, jeżeli nie zapoznacie się z podstawowymi informacjami od początku, możecie mieć problemy z opieką w przyszłości. Papuga amazonka jest gatunkiem, którego nie zobaczycie w każdym domu, nie wszyscy nawet znają tę odmianę papugi.

To, jak opiekować się papuga amazonką powinno być Wam znane od samego początku, jednak w sytuacji, kiedy tak się nie stanie zamieszczamy wszystkie dane i instrukcje w poniższej części wpisu. Papug amazonką należy się opiekować zgodnie z jej wymaganiami, ponieważ papuga amazonka jest niezwykle towarzyskim ptakiem, co przekłada się na jej potrzeby obcowania z innymi ptakami bądź ludźmi. Jeżeli zostawicie papugę amazonkę samą sobie, ptak bardzo szybko popadnie w depresję, codzienne zabawy oraz stały kontakt z papugą amazonką jest w tym przypadku konieczny. 

Jak jeszcze opiekować się papugą amazonką, co warto wiedzieć na jej temat? To proste, warto jej zapewnić rozrywkę w postaci np: drewnianych zabawek, które będzie mogła gryźć, w naturalnym środowisku papuga amazonka żuje drewnianą korę, dlatego tego typu przedmioty będą dobrym rozwiązaniem.

Papuga amazonka – hodowla

Co warto wiedzieć na temat hodowli papugi amazonki? Hodowla papugi amazonki nie jest skomplikowana, ptak nie ma nadzwyczaj wygórowanych oczekiwań i wymagań, po za tym, że potrzebuje rozrywki. Jako monogamiczne stworzenia bardzo mocno przywiązują się do swojego właściciela i może być im ciężko przyzwyczaić się do kogoś innego. 

Podczas hodowli papugi amazonki wymagane jest zapewnienie odpowiednich rozmiarów klatki, minimalny rozmiar to 40×40×75. Dodatkowo klatkę należy codziennie pryskać wodą, ponieważ papuga amazonka uwielbia wilgotne środowisko, w związku z tym należy koniecznie pamiętać o wykonywaniu tej prostej czynności i zapewniać jej właściwą wilgotność powietrza. 

Łączenie papugi amazonki z drugim osobnikiem nigdy nie może być wymuszone przez właściciela, to ptak dobiera sobie partnera, z którym pozostaje do końca życia. Zapewnienie odpowiedniego jedzenia podczas hodowli papugi amazonki jest kolejnym ważnym punktem. Te ptaki jedzą ziarna tj. słonecznik, pszenica, owies, kukurydza, ale pamiętajcie jeszcze o warzywach oraz owocach i orzechach. 

Papuga amazonka – ile żyje, długość życia

Kolejnym chętnie zadawanym pytaniem w sieci odnośnie papugi amazonki jest to, ile żyje i jaka jest jej maksymalna długość życia. Przede wszystkim długość życia papugi amazonki w naturalnych warunkach oraz w hodowli jest niezwykle imponująca. Nie wszystkie ptaki mają taką długość życia, jak ma to miejsce w przypadku papugi amazonki. Oczywiście, jeżeli nie będziecie odpowiednio dbać o papugę amazonkę, długość jej życia zostanie skrócona. To ile żyje papuga amazonka, zależy od warunków bytowania oraz towarzystwa, ponieważ jak już wspominaliśmy, ptaki uwielbiają kontakt z ludźmi oraz innymi ptakami.

W sprzyjających warunkach oraz w hodowlach amazonka najczęściej żyje do 45-50 lat, dlatego przed kupnem tego ptaka dobrze się zastanówcie, czy będziecie w stanie tyle czasu się nią opiekować.

Papuga amazonka – cena

Sprawdzając wszystkie informacje o papudze amazonce, kolejnym punktem na naszej liście jest cena i wartość papugi amazonki na rynku zoologicznym, ponieważ nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ile kosztuje ten ptak. Papuga amazonka jest rzadkim ptakiem w naszych domach oraz w hodowlach, jej specyficzna natura wymaga od opiekuna bardzo dużo troski i miłości, co nie zawsze jest możliwe do spełnienia.

Cena papugi amazonki oscyluje w granicach 2000 do nawet 5000 złotych, tak więc koszt nie jest mały, jednak właściciele tych stworzeń przyznają, że warto zajmować się hodowlą papugi amazonki. Przede wszystkim cena jest najczęściej uzależniona od miejsca i wieku papugi.

Papuga amazonka – gdzie kupić?

Na forum pojawiają się pytania, gdzie kupić papugę amazonkę. W tej kwestii podpowiadamy, aby kupować papugę amazonkę w sprawdzonych hodowlach oraz sklepach zoologicznych. Przed zakupem papugi amazonki z prywatnego źródła zawsze sprawdzajcie jej pochodzenie. 

Na różnych serwisach ogłoszeniowych typu OLX, czy Allegro znaleźć można różnego rodzaju oferty sprzedaży papug amazonek. W tym przypadku najlepiej przed zakupem dokładnie obejrzeć stworzenie w punkcie weterynaryjnym. Dodatkowo warto również zapoznać się z opiniami odnośnie hodowców papug.

Papuga amazonka – opinie na forum

Co wskazują pojawiające się opinie hodowców na forum o papudze amazonce? Specjalnie dla was prześledziliśmy wszystkie opinie na forum zoologicznym o papudze amazonce, sprawdzamy, jak wygląda opieka oraz wspólne życia z papugą amazonką. Jak udało się nam ustalić, papuga amazonka jest niesłychanie czułym i wrażliwym ptakiem. Żyjąca w domu nawiązuje bliską więź ze swoim opiekunem. Wypuszczana z klatki przylatuje do opiekuna i potrafi się godzinami do niego tulić. 

Opinie na forum potwierdzają także mądrość papugi amazonki, jeśli człowiek spędza z nią odpowiednią ilość czasu, ptak zaczyna naśladować swojego właściciela. Dodatkowo jesteście w stanie nauczyć papugę amazonkę wielu sztuczek, co przynosi frajdę obu stronom. Natomiast negatywne opinie hodowców podkreślają to, że jest to dość wymagająca papuga i nie jest wskazana dla amatorów hodowców. 

Przede wszystkim zwierzęta to nie zabawki, przed podjęciem decyzji o hodowaniu m.in. papugi amazonki należy odpowiednio wcześniej zdobyć informacje o tym, jak się opiekować takim stworzeniem. Dodatkowo odpowiednie wyposażenie i zapewnienie właściwych warunków to kolejny istotny aspekt.