Ptak jemiołuszka – opis, jak wygląda, co lubi, czy odlatuje na zimę, występowanie

Ptak jemiołuszka - opis, jak wygląda, co lubi, czy odlatuje na zimę, występowanie (2)

Stacje ornitologiczne każdego roku prowadzą obserwacje różnorodnych gatunków ptaków. Poprzez zróżnicowanie występujących osobników, prace są przeprowadzane na terenie całego świata i co ciekawe, takie prace przeprowadzane są również w Polsce. Największą uwagę poświęca się rzadkim gatunkom oraz takim, które są narażone na wyginięcie. Niewątpliwie do grupy takich gatunków ptaków zaliczana jest jemiołuszka, która swoim wyglądem wzbudza ogromne zainteresowanie wszystkich ludzi, nie tylko ornitologów. Ptak jest rzadko spotykany w naszym kraju, dlatego jego obecność jest zawsze pilnie śledzona przez badaczy. 

Z tego również względu w poniższym artykule postanowiliśmy Wam zaprezentować opis ptaka jemiołuszki, a następnie przedstawimy na zdjęciach, jak wygląda jemiołuszka oraz co lubi jeść jemiołuszka. Zdradzamy wam także występowanie jemiołuszki oraz odpowiadamy na pytanie, czy jemiołuszka odlatuje na zimę do ciepłych krajów. Na koniec przybliżymy ciekawostki o jemiołuszce. Zapraszamy do dalszej części wpisu, aby odkryć wszelkie tajemnice.

Ptak jemiołuszka – opis

W pierwszej części wpisu postaramy się Wam przedstawić opis jemiołuszki i do jakiej kategorii gatunków zaliczany jest ten wyjątkowy ptak. Znanym oraz bacznie obserwowanym ptakiem praktycznie na całym świecie jest jemiołuszka, znana także jako Bombycilla garrulus. Charakterystyczny oraz wabiący głos jemiołuszki wyróżnia ją spośród innych ptaków, jednak możecie go usłyszeć przeważnie w słoneczne dni. 

Ptak jemiołuszka niekiedy jest mylony ze szpakami, ale osoby, które znają ten gatunek, szybko zorientują się, że doszło do dość sporej pomyłki, ponieważ jemiołuszka w odróżnieniu od szpaka nie jest aż tak płochliwa. Jemiołuszki zwykle występują w stadach, dlatego nie da się przeoczyć ich występowania. 

Głównie przesiadują w parkach oraz zalesionych ogrodach, uwielbiają chować się w koronach drzew, gdzie zakładają swoje gniazda. Ptak jemiołuszka jest nieszkodliwym gatunkiem, ponieważ jeszcze nigdy nie zostały odnotowanie uszkodzenia upraw rolnych oraz działkowych, które mogłoby spowodować występowanie jemiołuszki. 

Sprawdź również – Papuga amazonka – hodowla, jak się opiekować, ile żyje, cena, opinie na forum, gdzie kupić?

Jak wygląda jemiołuszka?

Osoby, które słyszą nazwę jemiołuszki, za każdym razem pytają, jak wygląda jemiołuszka, ponieważ nie dla wszystkich ten ptak jest oczywistym okazem. Tego rodzaju pytania zalewają fora dyskusyjne, ponieważ osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z tym ptakiem, chcą odkryć jej wygląd. Przede wszystkim wygląd tego ptaka jest naprawdę imponujący, ponieważ jemiołuszka ma dosyć grube upierzenie, co pozwala jej na przebywanie w miejscach o zmiennej temperaturze. 

Kolor jemiołuszki jest w większości odzwierciedleniem szaro-brązowych barw, jedynie koniec ogonka pokryty jest żółto-czarnym pasem oraz skrzydełka z biało-czerwoną pręgą. Ogon jemiołuszki od dołu ukazuje brązowo-czerwony odcień. Znakiem rozpoznawczym jemiołuszki jest czarna kreska, która przechodzi przez całą długość oka. Głowa jemiołuszki jest ozdobiona brązowoszarym pióropuszem. Jedynym jaskrawo barwnym elementem wyglądu jemiołuszki są kolory lotek ramiennych, które są intensywnie czerwone. Wymiary jemiołuszki najczęściej osiągają od 15 do 25 cm.

Co lubi jemiołuszka?

Jemiołuszka jest ptakiem, którego nie wszyscy znają, ponieważ nie występuje w naszym kraju tak licznie jak wróble. Osoby oglądające te ptaki w parku, nie zawsze wiedzą co lubi jemiołuszka. Pytania w sieci wskazują, że coraz więcej osób interesuje się tym ptakiem i sprawdzają, co lubi jemiołuszka, żeby dokarmiać ją produktami, po które chętnie sięgają. 

Jemiołuszka oczywiście nie je wszystkiego, dlatego przed podaniem jej pożywienia sprawdzajcie, co lubi. Tego rodzaju informacja pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji związane z zatruciem pokarmowym tego ptaka. Jemiołuszka chętnie sięga po jagody, owoce dzikiej róży, kruszyny, jałowca, czy też pączki kwiatów. Te produkty jemiołuszka zjada z wielką chęcią, jednak to, co lubi jemiołuszka i walczy o ten przysmak z innymi ptakami to również jarzębina. 

Jemiołuszka – występowanie

Występowanie jemiołuszki jest dosyć obszerne, jeżeli chodzi o terytorium. Jemiołuszka, spotykana jest w wielu krajach, głównie występuje na północy Europy. Finlandia i północna część Rosji to miejsca, gdzie jemiołuszka występuje najliczniej spośród wszystkich innych miejsc. 

Ptak jemiołuszka występuje także w południowo-zachodniej Europie. Licznie występuje we Francji oraz na Bałkanach. W Polsce spotkacie jemiołuszkę od listopada do marca.

Jemiołuszka – czy odlatuje na zimę?

Jemiołuszka budzi zainteresowanie, ludzie sprawdzają, czy jemiołuszka odlatuje na zimę, ponieważ w chłodne dni, każdy chciałby o nią zadbać i się nią zaopiekować w miarę możliwości. Jemiołuszka jest wędrownym ptakiem, dlatego odlatuje na zimę z krajów, w których zwykle przebywa, czyli z Rosji oraz Finlandii w poszukiwaniu pokarmu, jeśli trafi na teren, gdzie znajdzie sporo pokarmu, z pewnością zostanie tam na dłużej. 

Z naszego kraju jemiołuszka odlatuje w marcu maksymalnie w kwietniu i poszukuje kolejnych, obfitych w pokarm miejsc. Najczęściej jemiołuszka odlatuje na zimę do Grecji, Włoch czy Turcji.

Jemiołuszka – ciekawostki

Na koniec zamieszczamy ciekawostki o jemiołuszce, te informacje z pewnością was zaskoczą. Całe zestawienie przedstawiamy poniżej:

  • Jemiołuszka jako ptak wędrowny, odlatujący na zimę ze swoich krajów, zimę spędza w Polsce.
  • Jemiołuszka żyjąca w sąsiedztwie ludzi nie boi się ich.
  • Stado jemiołuszek może wynosić nawet 1000 ptaków.
  • Jemiołuszki mogą zmienić swoje miejsce zamieszka nawet na całe życie, jeżeli znajdą miejsce bogate w jedzenie .
  • Samiec jemiołuszki z wiekiem nabiera więcej jaskrawych kolorów na skrzydłach.
  • Samice oraz samce w pierwszych latach życia, nie różnią się od siebie kolorystycznie, tak jak to bywa u większości ptaków.
  • Jemiołuszka jako towarzyski ptak w okresie lęgowym staje się samotnikiem.