Barwniak czerwonobrzuchy – z jakimi rybami, rozmnażanie, hodowla, choroby, cena, Wikipedia

Barwniak czerwonobrzuchy - z jakimi rybami, rozmnażanie, hodowla, choroby, cena, Wikipedia (1)

Wiele osób na forum pyta często o to, które gatunki ryb powinny być razem w zbiorniku, aby nie dochodziło do starć między gatunkami. Częste pytania dotyczą barwniaka czerwonobrzuchego, ponieważ ryba jest piękna i wiele osób chce ją mieć w swoim akwarium, jednak nie do końca wiedzą z jakimi rybami może przebywać. 

Sprawdzając Wasze pytania, postanowiliśmy opisać, co to za ryba barwniak czerwonobrzuchy, jak wygląda hodowla barwniaka czerwonobrzuchego, oraz z jakimi rybami może przybywać barwniak czerwonobrzuchy. Zamieszczamy także informacje odnoszące się do tego, jak wygląda rozmnażanie barwniaka czerwonobrzuchego oraz jakie choroby mogą dopaść barwniaka czerwonobrzuchego. Sprawdzamy także, jakie informacje o barwniaku czerwonobrzuchym zamieszczane są w Wikipedii. Na koniec zdradzamy, jaka jest cena barwniaka czerwonobrzuchego. 

Barwniak czerwonobrzuchy – co to za ryba?

Pasjonaci akwarystyki doskonale znają wiele gatunków i podgatunków ryb, ponieważ takie informacje są dla nich istotne. Każdy nowy osobnik jest dla nich nowym cennym odkryciem. Osoby, które nie mają tak obszernej wiedzy często pytają co to za ryba barwniak czerwonobrzuchy. 

Ryba nosi interesującą nazwę, dlatego coraz częściej trafiamy na liczne pytania o nią. Jej wielobarwny wygląd przyciąga spojrzenia, jest ozdobą w każdej wodzie, ponieważ dostrzegana jest z daleka. Pochodzący z Afryki barwniak czerwonobrzuchy w naturalnym środowisku występuje w płytkich zarośniętych wodach stojących lub wolno płynących. Niewielkie rozmiary pozwalają na posiadanie barwniaka czerwonobrzuchego w akwarium. Samice barwnika czerwonobrzuchego są mniejsze od samca, osiągają 7,5 cm długości, samce mają 10-12 cm długości. 

Cechą charakterystyczną dla barwniaka czerwonobrzuchego jest piękne umaszczenie, boki mienią się rubinowym kolorem, na górnych płetwach widoczne są żółto-czarne plamki na ciemno burgundowym tle. Samice są rozpoznawalne nie tylko po wielkości, ich boki są bardziej ubarwione. Dodatkowo posiadają dłuższe płetwy oraz bardziej opływowy kształt. 

Barwniak czerwonobrzuchy – hodowla

Hodowla barwniaka czerwonobrzuchego nie jest skomplikowana. Najważniejszą informacją jest, aby barwniak czerwonobrzuchy przebywał w parze, samotne osobniki mogą zdziczeć lub reagować agresywnie na inne rybki. 

Akwarium niezbędne do hodowli barwniaka czerwonobrzuchego powinno mieć 70 litrów. Wyposażenie dobrze wpływające na ryby to różnego rodzaju dekoracje oraz kryjówki, wtedy ryby będą mogły aktywnie spędzać czas. Dno zbiornika wody dla barwniaka czerwonobrzuchego wysypujcie piaskiem, podczas tarła wykorzystują je do zakopania ikry, w normalnym czasie będą się tam chowały. 

Hodowla barwniaka czerwonobrzuchego może być połączona z innymi gatunkami ryb, ale pamiętajcie, że na czas tarła oraz rozmnażania lepiej je umieścić w kotniku lub przenieść do tymczasowego zbiornika, ponieważ mogą atakować inne osobniki. 

Sprawdź również – Jak obniżyć pH i twardość wody w akwarium? Jakie są domowe sposoby?

Barwniak czerwonobrzuchy – rozmnażanie 

Jak wygląda rozmnażanie barwniaka czerwonobrzuchego? Okres tarła oraz rozmnażania barwniaka czerwonobrzuchego jest wyjątkowym okresem dla ryby. Monogamia sprawia, że nie muszą szukać cały czas nowego partnera. Po dobraniu się w parę barwniak czerwonobrzuchy potrzebuje odpowiedniego miejsca, oddalonego od innych ryb. 

Jakość wody także ma znaczenie, odnowienia temperatura wody do rozmnażania barwniaka czerwonobrzuchego to 24-27 stopni. Dodatkowo sprawdzajcie zawsze pH wody, idealny wskaźnik to 6,5 pH. W sytuacji, kiedy woda będzie za bardzo kwaśna, w miocie pojawi się przewaga samic, z kolei z wodzie alkalicznej będą przeważały samce. 

Kolejnym niezbędnym warunkiem jaki musicie spełnić podczas rozmnażania barwniaka czerwonobrzuchego to odpowiednia ilość zamków, muszli oraz domków, które będą służyły jako kryjówki. Samice same decydują, gdzie złożyć ikrę, dlatego musicie zapewnić jej bezpieczne otoczenie. 

Barwniak czerwonobrzuchy – z jakimi rybami?

Kolejnym dość chętnie zadawanym pytaniem jest to, z jakimi rybami może przebywać barwniak czerwonobrzuchy? Osoby planujące wpuszczenie barwniaka czerwonobrzuchego do akwarium często pytają o podstawowe kwestie związane z tą rybą, karmienie, warunki oraz z jakimi rybami może przebywać barwniak czerwonobrzuchy. 

W każdym akwarium rybki trzeba dobierać tak, aby nie stanowiły dla siebie zagrożenia. To z jakimi rybami połączyć barwniaka czerwonobrzuchego nie będzie sporym wyzwaniem. 

Znawcy tego gatunku zalecają wpuszczanie barwniaka czerwonobrzuchego z rybami tj. brzanki, razbory, zbrojniki oraz tetry. Te gatunki podobnie jak barwniak czerwonobrzuchy są spokojne, rozmiary mają zbliżone, dlatego nie będą występowały konflikty. 

Barwniak czerwonobrzuchy – choroby

Na liście pytań o barwniaka czerwonobrzuchego pojawiają się także choroby. Ryby podobnie jak wszystkie inne stworzenia chorują, dlatego warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami wcześniej, abyście w razie potrzeby wiedzieli, jak działać. 

Choroby barwniaka czerwonobrzuchego najczęściej biorą się z nieprawidłowego pożywienia, wtedy ryba cierpi na opuchliznę ciała. W takiej sytuacji należy zmienić pokarm oraz podawać mniejsze ilości. 

Barwniak czerwonobrzuchy – Wikipedia

Wikipedia to obszerna platforma, w której znaleźć można wiele interesujących informacji. Poza celebrytami i gwiazdami, znaleźć tam można również szczegółowe informacje, które odnoszą się do opisu rzadkich gatunków ryb. Sprawdzamy dostępne informacje o barwniaku czerwonobrzuchym w Wikipedii. To miejsce dostarcza wiele ciekawych publikacji, dlatego postanowiliśmy zajrzeć do Wikipedii. Na stronie Wikipedii znajdziecie informacje o barwniaku czerwonobrzuchym tj. występowanie, warunki w akwarium, hodowla, podział płci. 

Barwniak czerwonobrzuchy – cena 

Na zakończenie naszego wpisu zdradzamy, jaka jest cena barwniaka czerwonobrzuchego, takie dane są ważne dla wielu osób. W sklepach zoologicznych cena barwniaka czerwonobrzuchego to około 10-15 złotych. Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że cena najczęściej jest uzależniona od wielkości i wieku barwniaka czerwonobrzuchego.