Rośliny akwariowe łatwe w uprawie – jakie wybrać rośliny szybkorosnące i do słabo oświetlonego akwarium?

Rośliny akwariowe łatwe w uprawie - jakie wybrać rośliny szybkorosnące (1)

Podczas zakupu roślin akwariowych warto pamiętać, że ich uprawa ma różne konsekwencje dla zdrowia ryb i ogólnego ekosystemu w zbiorniku. Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje upraw: submersyjna (podwodna), emersyjna (nadwodna) i invitro (żelowa). Każda z nich ma swoje zalety i wady. Uprawa submersyjna zapewnia wytrzymałe rośliny, które łatwo się ukorzeniają i rosną w naturalny sposób, ale czasami mogą nosić ze sobą choroby i szkodniki. Uprawa emersyjna zapewnia rośliny o mocnych korzeniach i liściach, które lepiej przystosowują się do podwodnego życia, ale wymagają specjalnej uwagi podczas przejścia do wody. Uprawa invitro to wariant, w którym rośliny hodowane są w żelowej podłożu, co zapewnia im wysoką jakość i czystość, ale są one zazwyczaj droższe. Przy wyborze roślin akwariowych warto więc zwrócić uwagę na rodzaj uprawy i jej wpływ na ogólną jakość zbiornika oraz zdrowie ryb.

Dzisiaj wskażemy, jakie rośliny akwariowe są łatwe w uprawie? Które szybko rosną? I jakie wybrać do słabo oświetlonego akwarium? 

Rośliny akwariowe łatwe w uprawie

Każdy posiadacz akwarium doskonale wie, że poza rybami bardzo ważne są rośliny akwariowe, gdyż spełniają szereg funkcji tylko jakie będą odpowiednie i łatwe w uprawie? Przede wszystkim należy podkreślić, że rośliny poza walorem estetycznym mają także spełniać określone zadania. Większość roślin ozdobnych w słodkowodnych akwariach pomaga także w utrzymaniu prawidłowej jakości wody, a dla niektórych ryb stają się schronieniem. 

Jeżeli nie mamy za wiele czasu na pielęgnację naszego akwarium, jednak chcielibyśmy mieć w nim rośliny, to w tym wypadku sprawdzi się na przykład Wgłębka pływająca, gdyż jest łatwa w uprawie, a przy okazji doskonale oczyszcza wodę. Można ją ustawić w dowolnym miejscu w akwarium i bez problemu będzie tam żyła, zwłaszcza że jest odporna na różne temperatury od 10 C do 30 C. Kolejnym doskonałym wyborem będzie Rogatek, który jest bardzo popularny i lubiany wśród właścicieli akwariów, ponieważ nie ma żadnych wymagań co do środowiska, w którym rośnie. Można przytwierdzić go do podłoża lub zostawić, aby pływał w wodzie. Dla rogatka ani odczyn wody, ani temperatura nie mają żadnego znaczenia. 

Sprawdź również – Jak obniżyć pH i twardość wody w akwarium? Jakie są domowe sposoby?

Czerwone rośliny akwariowe łatwe w uprawie

Czerwone rośliny akwariowe podobnie jak zielone spełniają kilka funkcji, poza ozdobną mają wpływ także na usuwanie toksyn z wody oraz mogą być kamuflażem dla niektórych ryb. Jeżeli nasza przygoda z akwarium rozpoczęła się niedawno to możemy kupić Ludwigie repens czerwoną roślinę akwariową łatwą w uprawie a w dodatku bardzo efektowną. Nie wymaga ani nawożenia, ani specjalnego oświetlenia. Rośliną akwariową o pięknych ciemnoczerwonych lub brązowych liściach jest także Cryptocoryne wendtii brown, która także jest łatwa w uprawie oraz bardzo piękna. Nie wymaga specjalnego oświetlenia ani pH wody. Kuzynką wspomnianej rośliny jest również pochodząca z Azji Cryptocoryne Red Mi Oya, której nazwa dosłownie brzmi „czerwony gatunek”. Liście tej rośliny są w różnych odcieniach czerwieni, co sprawia, że wygląda zjawiskowo. Nie jest wymagająca w uprawie i przeżyje prawie w każdym wodnym środowisko. 

Jakie rośliny akwariowe szybko rosnące? 

Jeżeli chcemy, aby nasze nowe akwarium od razu przykuło uwagę, należy skupić się na roślinach,  które szybko rosną i tu doskonałym wyborem będzie np. Zawartka Becketta, która sprawdzi się w każdym akwarium, ponieważ nie ma żadnych specjalnych wymagań hodowlanych i rośnie bardzo szybko, osiągając nawet to 20 cm. Do szybko rosnących roślin akwariowych bez wątpienia zalicza się także Echinodoeus quadricostatus mało wymagająca i ładna roślina, która do swojego wzrostu nie potrzebuje zbyt wiele. Jeżeli zależy nam na szybko rosnącej roślinie do akwarium to możemy pomyśleć także o pływającej Amazon Frogbit, której okrągłe liście często stają się zarówno osłoną, jak i pożywieniem dla roślinożernych ryb. Odpowiednie będą także wszystkie rodzaje mchów, gdyż rosną one bardzo szybko, nie wymagają pielęgnacji,  są stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne. Atutem jest także ogromny wybór mchów w różnych kolorach, dzięki czemu możemy stworzyć niepowtarzalną aranżację naszego akwarium. 

Jakie rośliny do słabo oświetlonego akwarium? 

Do słabo oświetlonego akwarium doskonałe będą epifity wodne, które dobrze rosną w zaciemnionych miejscach. Na początek idealnie sprawdzi się anubias potocznie zwany „żelazną rośliną”, bo dzięki grubym i dużym liściom jest prawie niezniszczalny, a przede wszystkim nie wymaga dużo światła, dzięki czemu przetrwa także w słabo oświetlonym akwarium. Szukając roślinności do słabo oświetlonego akwarium nasz wybór może paść na Kryptokorynę wodno-błotną azjatycką roślinę, która ozdobi akwarium i w dodatku przeżyje w każdym rodzaju wody oraz temperaturze. Dla tej rośliny nie ma znaczenia także oświetlenie może być sztuczne lub akwarium bez oświetlenia. Kolejną rośliną, która poradzi sobie doskonale w słabo oświetlonym akwarium jest Mikrozorium oskrzydlone, czyli paproć wodna, która nie lubi światła.

Jakie roślina do akwarium na początek? 

Po zakupie akwarium zaczynamy kompletować wszystkie potrzebne akcesoria i gdy mamy już potrzebne sprzęty i ryby przychodzi czas na rośliny. Nasz wybór może paść na Rzęskę drobną, która odpowiednia jest dla każdego rodzaju akwarium zarówno zimnowodnego jak i tropikalnego. Szybko rośnie i nie wymaga pielęgnacji, a dodatkowo pochłania azotany z wody. Jeżeli zastanawiamy się jakie rośliny kupić na początek do akwarium to możemy wybrać także Mech jawajski, który jest bardzo efektowny i pozwala na stworzenie pięknych aranżacji, a przy tym można uprawiać go w akwarium o każdym pH wody, gdyż mech jawajski ma zdolność adaptacji do otoczenia. Kolejną propozycją do akwarium może być Anubias pochodząca z Afryki roślina jest łatwa w utrzymaniu, bo nie ma specjalnych wymagań co do temperatury lub oświetlenia akwarium. Doskonale rośnie bez potrzeby nawożenia ani pielęgnacji.