Jak obniżyć pH i twardość wody w akwarium? Jakie są domowe sposoby?

Jak obniżyć pH i twardość wody w akwarium Jakie są domowe sposoby (1)

Osoby mające domowe akwaria coraz częściej zmagają się z problemem twardej wody w takim zbiorniku. Twardość wody należy każdorazowo sprawdzać, ponieważ taka woda wpływa niekorzystnie na żyjące w akwarium organizmy. Nie mamy na to niestety wpływu, ponieważ wodę do naszych zbiorników wodnych najczęściej nalewamy z kranu, bądź z przydomowej studni. Wodociągi miejskie robią, co mogą, aby woda była najlepszej jakości, ale twardość wody nie jest przez nich zależna. 

Do akwarium nie możecie wlać takiej wody, ponieważ po jakimś czasie urządzenia, które pracują w wodzie, zaczną się psuć, a ryby i rośliny będą wykazywały niższą żywotność oraz aktywność. Właśnie z tego powodu na forum dyskusyjnym pojawia się wiele wątków dotyczących jakości wody. Osoby, zwłaszcza te, które zaczynają swoją przygodę z akwarium, pytają, jak obniżyć twardość wody w akwarium?

Ten temat nie jest taki oczywisty, ponieważ podczas takiego zabiegu musimy pamiętać, że w wodzie żyją lub za chwilę będą żyły rybki, dlatego niedopuszczalne jest stosowanie chemicznych substancji. Z tego względu postanowiliśmy Wam pomóc i w poniższym artykule zamieszczamy informacje o tym, jak obniżyć twardość wody w akwarium oraz jak obniżyć twardość ogólną wody w akwarium. Zamieszczamy jeszcze podpowiedź, jak obniżyć twardość węglanową wody w akwarium. Dla uzupełnienia danych opisujemy jak obniżyć pH i twardość wody w akwarium, jak obniżyć pH wody domowym sposobem. Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w poniższej części wpisu.

Jak obniżyć twardość wody w akwarium?

W takim razie, jak obniżyć twardość wody w akwarium? Ryby oraz rośliny w naszych akwariach muszą mieć zapewnione prawidłowe warunki do życia, oraz wzrostu. Twarda woda nie zapewni takiego stanu, ponieważ zbyt duża ilość magnezu, wapnia oraz chloru będzie szkodliwa dla ryb. Sprawdzając dostępne podpowiedzi, jak obniżyć twardość wody w akwarium, nie zawsze wiemy, co wybrać, ponieważ niektóre metody opisywane w sieci nie są dla nas zrozumiałe. 

Najlepszym sposobem, aby obniżyć twardość wody w akwarium, jest wymieszanie wody w proporcji 1:1 z wodą destylowaną. Ten produkt ma zerowy odczyn, dlatego możecie bez obaw stosować wodę destylowaną, aby obniżyć twardość wody w akwarium. Natomiast należy odpowiednio wcześniej przygotować się do tego procesu.

Jak obniżyć twardość ogólną wody w akwarium?

Ogólna twardość wody w akwarium jest często spotykanym problemem. Warto wtedy zastanowić się jak wpłynąć na obniżenie twardości wody bez konieczności wyjmowania ryb. Nie wszystkie środki będą bezpieczne, dlatego zawsze stosujcie te, które są przeznaczone do akwarystyki. 

Dobrym rozwiązaniem jest udanie się do sklepu zoologicznego, tam dostaniecie środek GH, który ma za zadanie obniżyć twardość wody w akwarium. Dodatkowo obsługa sklepu podpowie Wam, jak prawidłowo stosować środek, aby obniżyć twardość ogólną wody w akwarium, żeby nie zaszkodzić rybkom i roślinom. 

Jak obniżyć twardość węglową wody w akwarium?

W sytuacji, kiedy spotkacie się z twardością węglową wody, czyli stanem wywołanym przez wodorowęglan wapnia oraz wodorowęglan wodoru powinniście jak najszybciej zadziałać. Te związki mogą negatywnie wpłynąć na kondycję ryb. 

Jeżeli nie będziecie wiedzieli, jak obniżyć twardość węglową wody w akwarium nie będzie to oznaczało nic złego, ten stan pojawia się niespodziewanie. Możecie podczas wpuszczania nowych gatunków wlać wodę z innego akwarium i twardość węglowa w akwarium gotowa. 

Najlepszym sposobem jak obniżyć twardość węglową w akwarium jest zastosowanie kwasu solnego, jednak uprzedzamy, przed tą czynnością zapoznajcie się dobrze z proporcjami na opakowaniu. Ilość preparatu nie może być większa od tej, którą wskazał producent. 

Jak obniżyć pH i twardość wody w akwarium?

Kolejnym spotykanym problemem w akwarystyce jest poziom pH, konkretnie mówiąc zbyt wysoki poziom oraz twarda woda. Te stany połączone ze sobą nie będą sprzyjającym środowiskiem dla ryb oraz roślin. W takich sytuacjach należy jak najszybciej zadziałać. 

Najszybszym oraz najprostszym sposobem, aby obniżyć pH i twardość wody w akwarium jest zastosowanie filtrów odwróconej osmozy. Takie produkty doskonale się sprawdzają we wszystkich zbiornikach, dodatkowo nie wpływają negatywnie na żyjące tam organizmy. W połączeniu z płynem obniżającym pH, który kupicie w sklepie zoologicznym, osiągniecie szybkie obniżenie pH i twardości wody w akwarium. 

Jak obniżyć pH wody domowym sposobem?

Domowe sposoby zawsze są najlepszymi praktykami w wielu zadaniach. Brak chemicznych oraz drażniących substancji korzystnie wpływa na efekty pracy. Zastanawiając się jak obniżyć pH wody domowym sposobem, możecie spróbować stosowany od wielu lat domowy sposób. 

Wiele osób w pierwszej kolejności biegnie do sklepu po gotowe produkty obniżające pH wody. Te środki nie są szkodliwe, wręcz przeciwnie działają korzystnie, ponieważ zawierają CO2, jednak w sytuacji, kiedy chcecie obniżyć pH wody domowym sposobem, bardzo dobrze sprawdza się woda destylowana. Wykorzystując mieszankę 1:1, będziecie w stanie pozbyć się zbyt wysokiego pH wody. 

Jednym z domowych sposobów na obniżenie pH wody w domu jest dodanie kwasu. Można użyć kwasu cytrynowego lub octowego, ale należy pamiętać, aby dodawać je stopniowo, mieszając dokładnie wodę, aż do uzyskania pożądanego poziomu pH. Należy również pamiętać, aby nie przesadzić z ilością kwasu, ponieważ może to spowodować, że woda stanie się zbyt kwaśna. Przed użyciem koniecznie należy przeczytać etykietę i stosować się do instrukcji na opakowaniu.