Bojownik – czy może być razem z danio, neonami, z jakimi może być rybami?

Bojownik - czy może być razem z danio, neonami, z jakimi może być rybami (1)

Ryba bojownik, znana również jako bojownik syjamski, to popularny gatunek ryb akwariowych z Azji Południowo-Wschodniej. Ich piękne kolory i charakterystyczne płetwy przyciągają uwagę wielu miłośników akwarystyki.

Bojownik jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu i może żyć w małych akwariach o pojemności od 20 do 30 litrów. Są to ryby terytorialne i agresywne, co oznacza, że ​​mogą walczyć z innymi rybami o przestrzeń w akwarium. Z tego powodu należy unikać trzymania ich z innymi gatunkami, a najlepiej hodować pojedyncze osobniki.

Bojownik jest rybą drapieżną i żywi się głównie larwami komarów i planktonem. W akwarium można ich karmić suchym pokarmem dla ryb tropikalnych, a także żywym pokarmem, takim jak dafnia lub artemia.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na parametry wody w akwarium, ponieważ bojownik preferuje wodę miękką i kwaśną. Wymagają również odpowiedniej filtracji i regularnych zmian wody.

Niewątpliwie bojownik to piękna i wdzięczna ryba, która jest ozdobą akwarium, jednak jest także agresywna, co powoduje, że często pojawiają się pytania, z jakimi rybami może być bojownik, czy może być z neonami i danio?

Sprawdź również – Krab Red Devil – terrarium, hodowla, rozmnażanie, z rybami, Wikipedia, cena

Czy bojownik może być z neonami? 

Zarówno bojownik, jak i neony to bardzo efektowne i mało wymagające ryby jednak nie powinny być razem w jednym akwarium. Oczywiście zawsze największą rolę będzie odgrywał charakter ryb zarówno bojownika, jak i neona jednak przeszkodą do hodowania obu rybek przede wszystkim jest temperatura wody, gdyż neony wymagają niższej temperatury niż bojowniki. Jeżeli zależy nam na obu gatunkach ryb, to można spróbować umieścić bojownika razem z neonem czarnym, który może pływać w wodzie o wyższej temperaturze. Co ciekawe bojowniki boją się neonów, choć należą do mało płochliwych ryb. Neony przede wszystkim zazwyczaj wyróżniają się piękną jaskrawą barwą, co będzie na pewno przeszkadzać bojownikom i wywoływać w nich agresję. Neony przeważnie są także bardzo ruchliwe i nie lubią pływać w pojedynkę, co także będzie drażnić bojownika. 

Czy bojownik może być razem z danio? 

Tak naprawdę, jeżeli chodzi o bojownika, to najważniejszy jest jego charakter, który tak zdecyduje o tym, czy nasza rybka będzie towarzyska, czy agresywna. Ogólnie bojowniki dobrze reagują na azjatyckie ryby w tym na danio jednak większy sukces osiągniemy, jeżeli bojownik będzie w akwarium pierwszy, a danio zostanie wpuszczony po jakimś czasie. Powodem dla którego Danio jest często wybierany do akwarium jest fakt, że charakteryzuje się możliwością zmiany barwy oraz jego atrakcyjna cena. Aby danio mógł egzystować razem z bojownikiem, przy zakupie powinniśmy wybrać takie o spokojnej barwie, gdyż bojowniki nie lubią rażących kolorów. Problemem może być także fakt, że danio jest bardzo ruchliwą rybą, a bojowniki źle tolerują szybkie małe rybki. Danio to ryby stadne, dlatego najlepiej, aby było ich kilkanaście sztuk, co powoduje, że bojownik i danio mają szansę żyć razem tylko w dużym akwarium. 

Bojownik – z jakimi rybami może być w akwarium?

Jeżeli mamy bojownika i chcemy zakupić inne ryby, to pojawia się pytanie jakie? Bo bojowniki często okazują się bardzo charakterne i agresywne. Po pierwsze bojowniki nie lubią jaskrawych kolorów dlatego dobrze, aby wybrana przez nas ryba miała stonowane ubarwienie. Nasze nowe ryby nie powinny także nie zwracać uwagi swoim dużym ogonem oraz płetwami, bo może to zachęcać bojownika, bo podgryzania. Sytuacja także może się odwrócić i gdy do akwarium wpuścimy duże ryby, mogą one atakować przykuwający uwagę ogon bojownika, taka sytuacja może mieć miejsce, gdy do akwarium wprowadzi się np. duży sum lub glonojad. 

Znaczenie ma także wielkość ryby, gdyż o wiele większa może potraktować bojownika jako pokarm, a malutka może stać się sama jego pokarmem. Bojownik ceni sobie także spokój dlatego takie ryby jak razbory, gurami czy głupoli mogą okazać się doskonałym wyborem. Zbyt ruchliwe ryby mogą wywoływać u bojownika uczucie zagrożenia i może on zacząć je atakować.

Bojownik syjamski – z jakimi rybami? 

Bojownik syjamski to popularna ryba akwariowa, która została sprowadzona do Europy w XIX wieku i ze względu na swoje piękne zabarwienie oraz efektowny ogon jest często wybierana do domowych akwariów. Jednak natura bojownika nie pozwala mu na spokojne dzielenie akwarium z innymi rybami, dlatego właściciele bojowników syjamskich często zadaj pytanie, z jakimi rybami mogą one żyć. Bojowniki syjamskie na pewno nadają się do dużych akwariów powyżej 50 L, ponieważ z racji rozłożystego ogona i płetw, aby mogła swobodnie pływać z innymi rybami, potrzebuje dużo miejsca. W jednym akwarium bojownik syjamski sprawdzi się z małymi rybami ławicowymi np. rasbora galaxy albo bystrzyk morelowy. 

Myśląc o zarybieniu akwarium, powinniśmy zwrócić uwagę, aby bojownik syjamski nie czuł zagrożenia ze strony znacznie większych ryb, bo wtedy na pewno będzie atakował. Natomiast jeżeli myślimy o kilku bojownikach syjamskich, to najlepiej jakby to była para wtedy są spore szanse na wspólne bytowanie. Odradza się stanowczo bojowniki o tej samej płci, a zwłaszcza samce, które często walczą ze sobą o swoje terytorium. 

Sprawdź również – Krab akwariowy – wymagania, hodowla, warunki, słodkowodny, z jakimi rybami można go hodować, cena

Co można hodować z bojownikiem? 

Bojownik ze względu na swoją drapieżną naturę powinien być w jednym akwarium tylko z niektórymi rybami. Jeżeli chcemy, aby miał kompana to najlepszym wyborem będzie również bojownik, ale płci przeciwnej, gdyż parka bojowników powinna się doskonale dogadać, jednak należy pamiętać, że bojowniki tej samej płci mogą walczyć ze sobą. Bojownik neutralne stosunki powinien mieć z np. kieliszkiem pancernym albo razborą klinową. Doskonale sprawdzą się także wszystkie gatunki kąsaczowate oraz można pomyśleć także o krewetkowych lub mieszający, które także będą świetnym towarzystwem dla bojownika.