Czy szczur może jeść jajko, czekoladę, rzodkiewkę, mandarynki, truskawki i ananasa?

Czy szczur może jeść jajko, czekoladę, rzodkiewkę, mandarynki, truskawki i ananasa (1)

Ogólnie rzecz biorąc, dieta dla szczurów powinna składać się z odpowiedniej ilości białka, węglowodanów i tłuszczów, a także witamin i minerałów. Szczury powinny mieć dostęp do świeżej wody pitnej przez cały czas.

W przypadku szczurów domowych, zazwyczaj stosuje się specjalnie przygotowane karmy dla gryzoni, które zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Warto również urozmaicać ich dietę świeżymi owocami i warzywami, takimi jak marchew, jabłka, brokuły czy szpinak.

W przypadku szczurów hodowlanych lub laboratoryjnych, dieta powinna być ustalana przez specjalistów zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami żywieniowymi.

Jeżeli jesteś właścicielem szczura domowego albo myślisz o jego zakupie i szukasz informacji o nim, to dobrze trafiłeś, ponieważ poniżej odpowiemy na pytania dotyczące jego diety. Dowiesz się, czy szczura domowego można karmić jajkiem? Czekoladą? Czy ananasem?

Czy szczur może jeść jajko? 

Szczur domowy jest wszystkożerny, co oznacza, że jest w stanie zjeść dosłownie wszystko i pomimo małych rozmiarów charakteryzuje się dużym apetytem więc czy szczur może jeść jajko? Odpowiedź brzmi tak, gdyż będzie ono doskonałym źródłem białka odzwierzęcego, jednak jedno jest pewne, tylko gotowane. Szczur może jeść jajko jednak nie za często, gdyż dla niego będzie ono mocno kaloryczne co oczywiście może wpływać na przyrost masy ciała. Natomiast około jeden, dwa razy w tygodniu jajka może jeść młody szczur, ponieważ doskonale wpłynie ono na jego rozwój i wzrost. 

Sprawdź również – Czy kot może jeść jajo, paprykę, buraki, psią karmę, ser żółty, rodzynki, jabłko?

Czy szczur może jeść czekoladę? 

Pomimo że szczur domowy nie jest wybredny co do jedzenia i zje wszystko, to wcale nie oznacza, że powinien, ponieważ niektóre produkty mogą mu po prostu zaszkodzić, dlatego na przykład szczur nie powinien jeść czekolady, gdyż posiada ona dużą zawartość cukru, który nie powinien wchodzić w skład zdrowej diety. W przypadku czekolady nie jest ona wskazana w diecie zarówno zwierząt, jak i ludzi zwłaszcza ta wysoko przetworzona z małą zawartością kakao. Dodatkowo powodem, dla którego szczur nie powinien jeść czekolady, jest fakt, że może się nią po prostu zadławić, gdyż czekolada rozpuszcza się w ustach, tworząc papkę, którą szczur może mieć problem połknąć. Należy pamiętać, że szczur nie może jeść czekolady, ale także produktów, które ja zawierają. 

Czy szczur może jeść rzodkiewkę? 

Aby uzupełnić dietę nasze szczura w niezbędne witaminy i makroelementy, powinniśmy jego posiłki uzupełniać o warzywa i rzodkiewka będzie doskonałym wyborem, ponieważ szczur zdecydowanie może ją jeść nawet codziennie. Oczywiście, pomimo że szczur może jeść rzodkiewkę, musimy pamiętać o kilku kwestiach, a mianowicie warzywo przed podaniem musi być dokładnie umyte, aby nie narazić naszego zwierzaka na kontakt ze szkodliwymi pestycydami. Aby szczur mógł jeść rzodkiewkę bezpiecznie, należy także podzielić ją na bardzo małe kawałki dostosowane do naszego zwierzaka. Rzodkiewka bez wątpienia ze względu na fakt, że jest twarda i można ją chrupać, sprawi dużą frajdę naszemu szczurowi. 

Czy szczur może jeść mandarynki? 

Odpowiedź na pytanie, czy szczur może jeść mandarynki, nie jest ani łatwa, ani jednoznaczna, gdyż dostępne informacje w dużym stopniu są zbieżne, gdyż część publikacji podaje, że można a część, że nie. Możliwe, iż opinia, że szczur nie może jeść mandarynek, wynika z faktu, że ich skórka często zawiera szkodliwe związki chemiczne, gdyż większość cytrusów w związku z długim transportem jest konserwowana. Okazuje się jednak, że samice mogą jeść mandarynki, ale w małych ilościach i należy przed obraniem sparzyć ich skórkę gorącą wodą i obrać je bardzo dokładnie usuwając białe włókna. 

Czy szczur może jeść truskawki? 

Do grupy owoców, które nasz szczur może jeść,  zalicza się truskawki, które stanowią przysmak nie tylko dla szczurów, ale także ludzi. Owoce te pomagają w odkwaszaniu organizmu oraz doskonale go nawadniają. Ponadto wspomagają pracę wątroby i nerek. Szczur może jeść truskawki, ponieważ pomagają one także zwalczać stany zapalne oraz zawierają błonnik i po prostu są bardzo smaczne. Truskawki można w sezonie podawać świeże a w zimie liofilizowane, gdyż będą one tak samo odżywcze. Szczur może jest truskawki nawet 2-3 razy w tygodniu. Przed podaniem należy oczywiście dokładnie je umyć i wybierać tylko te dojrzałe. 

Czy szczur może jeść ananasa? 

Zastanawiając się, czy szczur może jeść ananasa? otrzymamy odpowiedź podobną jak w przypadku pytań o inne cytrusy, a mianowicie, że ananasa mogą jeść tylko samice, ponieważ u samców może przyczynić się do powstawania chorób nowotworowych. Jeżeli chcemy podać ananasa naszemu szczurowi to aby mógł go zjeść, powinien to być świeży owoc, gdyż ananas z puszki jest kategorycznie zabroniony. Nasz szczur a dokładniej szczurzyca może jeść ananasa nie częściej niż raz w miesiącu i pokrojonego na malutkie kawałki. Po podaniu ananasa należy także obserwować szczura, ponieważ zdarza się, że ananas a dokładniej zawarta w nim papaina podrażnia dziąsła zwierzaka, które w efekcie krwawią i stają się bardzo wrażliwe. 

Czy szczur może jeść winogrona? 

Warzywa i owoce są doskonałym uzupełnieniem zdrowej diety zwierzęcia, zatem nasz szczur z całą pewnością może jeść winogrona, ponieważ zawierają witaminy i minerały, jednak należy pamiętać, że mają także dużą zawartość cukru. Szczury mogą jeść winogrona, jednak muszą być one dokładnie umyte i pozbawione pestek. Doskonałym sposobem będzie także wyciśnięcie soku z winogron, ponieważ bez obaw może on jeść winogrona a ich sok będzie jeszcze większym rarytasem.