Czego boją się szczury i jaki zapach je odstrasza? Czy ocet na szczury to dobry pomysł?

Czego boją się szczury i jaki zapach je odstrasza Czy ocet na szczury to dobry pomysł (1)

Szczury, podobnie jak wiele innych zwierząt, mają naturalne instynkty obronne i mogą bać się potencjalnych zagrożeń. Mogą bać się drapieżników, takich jak koty lub sowy, lub głośnych i nagłych dźwięków, które mogą oznaczać niebezpieczeństwo.

Ponadto, szczury są również inteligentnymi zwierzętami i mogą mieć lęki związane z nauce lub eksperymentowaniem na nich. W laboratoriach szczury są często wykorzystywane do testowania różnych produktów i procedur medycznych, co może wywoływać u nich lęki i stres.

Wreszcie, szczury mogą bać się również braku pożywienia lub wody, co stanowi naturalne zagrożenie dla większości zwierząt.

Jeżeli walczycie ze szczurem w waszym domu, to nasz artykuł na pewno okaże się pomocny, gdyż opiszemy kilka metod na pozbycie się gryzoni. Poznacie domowe sposoby na pozbycie się szczura, dowiecie się jakich zapachów szczur nie lubi i czego się boi. 

Czego boją się szczury? 

Najstarszą metodą, aby pozbyć się gryzoni, o której zapewne wszyscy słyszeli, są zwierzęta domowe, a konkretniej kot. Ponieważ ma on naturę łowcy, szczury się go boją, gdyż doskonale jest w stanie je wytropić i po prostu zabić. Okazuje się, że szczury boją się już nawet samego zapachu kota, więc jeżeli mamy go w domu to możliwe, że szczur nawet nie spróbuje zbudować u nas gniazda. Szczury boją się także większości zapachów ziół i roślin dlatego, jeżeli w domu mamy miętę, rumianek, dziewannę to możliwe, że gryzoń wystraszy się zapachu i ucieknie. Dobrym pomysłem będzie także zasianie tych ziół w ogrodzie, ponieważ wtedy szczur może nawet nie spróbować zbliżyć się do naszego domu. 

Jaki zapach odstrasza szczury? 

Jeżeli zastanawiamy się jaki zapach odstrasza szczury? To okazuje się, że większość produktów mamy w domu. Gryzonie te nie lubią zapachu cytrusów zwłaszcza cytryny i limonki. Także zapach świeżej mięty i czosnku działa drażniąco na węch szczurów. Nieproszonych gości odstraszy także woń niektórych ziół w tym wilczomleczu, rumianku lub oleandry. Odstraszy je także rozsypany pieprz lub rozłożone liście pomidora. Jeżeli w domu zlokalizujemy gniazdo lub miejsce, w którym jest szczur, możemy dla lepszego efektu zrobić mieszankę z ziół i rozsypać w wybranym miejscu. Także pieprz a konkretniej jego zapach odstraszy szczura, gdyż działa on drażniąco na jego zmysł węchu. Szczur nie lubi także ostrych intensywnych zapachów takich jak ocet czy wybielacz oraz płyn do toalet. Te środki możemy zastosować w miejscu występowania szczura, jednak w przypadku środków chemicznych odradza się ich używanie w domach, w których są inne zwierzęta, bo również na nie może działać drażniąco, a czworonogi mogą po prostu się nimi zatruć.

Ocet na szczury 

Ocet jest jednym z najczęstszych domowych sposobów, po który sięgamy w walce z gryzoniami. Doskonałe właściwości odstraszające szczury zawdzięczamy zapewne jego zapachowi, gdyż intensywna dusząca i ostra woń octu odstrasza szczury. Możemy wykorzystać ocet na wiele sposobów i dlatego, jeżeli dokładnie nie wiemy, gdzie zrobił gniazdo szczur, to możemy w zakamarkach domu rozłożyć waciki nasączone octem lub jeżeli miejsce, w którym ukrył się szczur mamy już zlokalizowane, to śmiało możemy tam wlać ocet. Pomocny może także okazać się pomysł, aby zmieszać ocet z wodą w proporcji 2:1 i wlać do butelki z atomizerem co ułatwi aplikowanie mieszanki i da nam możliwość częstszego rozpylania. Sprawdzi się także mieszanka octu, czosnku i cytryny, gdyż wszystkie składniki wymieszać i pozostawione w misce lub jakimś naczyniu także odstrasza szczura. 

Czego nie lubią szczury? 

Obecność gryzoni w domu na pewno nie jest miłą sytuacją i każdy chce się ich jak najszybciej pozbyć, gdyż nie dość, że niszczą żywność w domu, to także mogą być nosicielami groźnych chorób takich jak salmonella czy wścieklizna. Jeżeli zauważyliśmy, obecność szura w domu, to możemy zadziałać na kilka sposobów, mianowicie np. użyć zapachów, których szczury nie lubią, tu sprawdzi się cytryna, która możemy pociąć na małe kawałki i poukładać w zakamarkach domu. Możemy także użyć mięty lub czosnku, bo one także nie należą do ulubionych zapachów szczura. Jeżeli natomiast domowe sposoby nie zadziałają, mamy możliwość użycia trutki to oczywiście najprostszy, ale także najniebezpieczniejszy sposób, zwłaszcza jeżeli w domu mamy małe dzieci, jednak możemy sięgnąć po elektryczny odstraszacz emitujący ultradźwięki, których szczury nie lubią. Dla ludzi natomiast jest on w pełni bezpieczny i nie odczujemy jego działania. Należy wspomnieć także, że szczury nie lubią czystości i dlatego użycie mocnych detergentów np. płynu do mycia toalety lub wybielacza także może okazać się skuteczne. 

Co odstrasza szczury domowy sposób?

Aby pozbyć się niechcianych gryzoni, możemy spróbować kilku domowych sposobów, a mianowicie po pierwsze sięgnąć, po któryś z nielubianych przez szczury  zapachów, doskonale sprawdzi się czosnek, cytryna i świeża mięta. Jeżeli w domu mamy rumianek lub oleander to też będzie odpowiedni, jednak musimy pamiętać, że ten domowy sposób może zadziałać tylko na jakiś czas, gdyż szczur zapewne znajdzie miejsce w domu, do którego te zapachy nie docierają. Możemy zrobić także mieszankę z soku z cytryny oraz wyciśniętego czosnku wylać w miejscu, gdzie mamy szczura. W walce ze szczurami na pewno pomoże obecność kota w domu, który powinien bez problemu poradzić sobie z gryzoniem. Domowym sposobem, który może zadziałać, jest także folia aluminiowa i, pomimo że nie wiadomo dlaczego szczury się jej boją, to okazuje się skutecznym sposobem, więc śmiało możemy rozłożyć ją w miejscach, gdzie gryzoń się pojawia.