Czy świnka może jeść kapustę pekińską, jarmuż, seler naciowy, rzodkiewkę i brokuły?

Czy świnka może jeść kapustę pekińską, jarmuż, seler naciowy, rzodkiewkę i brokuły (1)

Dieta świnek morskich powinna być odpowiednio zbilansowana i składać się z różnorodnych składników odżywczych. Podstawą diety świnek morskich są siano oraz świeże warzywa i owoce, które stanowią główne źródło witamin i błonnika. Ważne jest, aby nie podawać im jedzenia, które może być szkodliwe dla ich zdrowia, takie jak czekolada, orzechy, cebula, czosnek, sałata lodowa i ziemniaki.

W diecie świnek morskich powinny znaleźć się również pełnowartościowe karmy dla gryzoni, dostępne w sklepach zoologicznych. Te karmy zawierają odpowiednią ilość białka, witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia świnek morskich.

Ważne jest również, aby zapewnić świnek morskich stały dostęp do świeżej wody pitnej, najlepiej w specjalnie przystosowanych do tego celu poidełkach. Woda powinna być zmieniana codziennie, aby zapewnić świnek morskich czystość i świeżość.

W przypadku wątpliwości co do diety świnek morskich, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem specjalizującym się w zwierzętach małych.

W dzisiejszym artykule poruszymy temat żywienia świnki morskiej, a dokładniej wskażemy jakie produkty są dla niej odpowiednie, a które nie. Sprawdzimy, czy świnka morska może jeść jarmuż, brokuły lub kalafior oraz czy właściwy będzie seler naciowy, lub mandarynka. 

Sprawdź również – Czego boją się szczury i jaki zapach je odstrasza? Czy ocet na szczury to dobry pomysł?

Czy świnka może jeść kapustę pekińską? 

Zdrowa i dobrze skomponowana dieta jest bardzo ważna dla zdrowia i prawidłowego rozwoju świnki morskiej zatem pojawia się pytanie, czy świnka morska może jeść kapustę pekińską? Okazuje się, że nie powinna, ponieważ to warzywo często wywołuje wzdęcia i bóle brzucha. Zarówno kapusty pekińskiej, jak i większości sałat świnka morska nie powinna jeść, gdyż przeważnie zawierają one związki azotu, jedynym wyjątkiem jest cykoria. Zdarzają się oczywiście sytuacje, w których, pomimo iż nasza świnka morska nie powinna jeść kapusty pekińskiej, jednak ją dostanie, wtedy kluczowe znaczenie ma ilość, jaką zjadła. W takiej sytuacji należy obserwować czy u naszej świnki nie pojawiły się bóle brzucha lub biegunka.

Czy świnka może jeść jarmuż?

Świnka morska nie powinna jeść za dużo jarmużu, ponieważ podobnie jak inne warzywa tego gatunku może zaburzać wchłanianie przez organizm wapnia. Jednak dieta naszej świnki morskiej powinna być zdrowa i urozmaicona dlatego okazjonalnie możemy podać jej jarmuż, gdyż jest on bogaty w witaminę C i potas jednak należy pamiętać, że może powodować bolesne wzdęcia, więc po podaniu naszemu pupilowi powinniśmy obserwować czy nie pojawiły się jakieś dolegliwości. Obliczono, że świnka morska może jeść jarmuż około ½ szklanki maksymalnie 2 razy w tygodniu. 

Czy świnka może jeść seler naciowy? 

Dobrym pomysłem, aby wzbogacić dietę naszej świnki morskiej będzie wprowadzenie selera naciowego, który świnka bez obaw może jeść, a dodatkowo jest istną bombą witaminową. Warzywo to bowiem zawiera fosfor, potas, wapń, żelazo oraz magnez. Świnka morska powinna jeść seler naciowy także ze względu na fakt, że posiada on błonnik oraz witaminę C, A oraz witaminy z grupy B. Wprowadzając seler naciowy do diety świnki morskiej, powinniśmy robić to powoli małymi porcjami, gdyż zdarza się, że pomimo iż świnka morska bez przeszkód może go jeść nie zawsze robi to chętnie, gdyż okazuje się, że dla niektórych świnek jego smak jest za intensywny.

Czy świnka może jeść brokuły? 

Warzywem, które świnki morskie bardzo lubią, jest brokuł, jednak świnki morskie mogą go jeść w ograniczonych ilościach, ponieważ może powodować on wzdęcia i bóle brzucha, natomiast sporadycznie świnka morska może jeść bez przeszkód brokuła, ponieważ jest doskonałym źródłem witamin A, B oraz PP. Warzywo to dostarczy śwince morskiej także błonnika, magnezu, selenu i fosforu. Zatem świnka morska może jeść brokuły, jednak zaleca się podawać go nie częściej niż raz w tygodniu.

Czy świnka może jeść rzodkiewkę? 

Świnki morskie nie przepadają za intensywnym ostrym smakiem dlatego, pomimo że nie ma przeciwwskazań dla świnki morskiej co do jedzenia rzodkiewki może okazać się, że nie będzie chciała. Początkowo do spróbowania może zachęcić ją jej chrupkość,  jednak ostatecznie może nie zjeść. Świnka morska może jeść rzodkiewkę, gdyż zawiera ona dużo różnych witamin i mikroelementów. Znaleźć w niej można magnez, żelazo, miedź oraz witaminy B1,B2. Dodatkowym powodem, dla którego świnka może jeść rzodkiewkę, jest fakt, że pomaga ona w nawodnieniu organizmu. Zalecana porcja to jedna średniej wielkości rzodkiewka tygodniowo. 

Czy świnka może jeść mandarynki? 

Szukając odpowiedzi na pytanie, czy świnki morskie mogą jeść mandarynki? Spotykamy się z różnymi opiniami, jednak wydaje się, że wynikają one z doświadczeń właścicieli, a nie informacji medycznych, gdy nie ma wskazania, aby świnki morskie nie mogły jeść mandarynek. Jeżeli chcielibyśmy wprowadzić do diety świnki morskiej cytrusy, to na pewno musimy pamiętać, że świnka morska może jeść mandarynki, ale tylko bez skórki i białych włókien a przed obraniem powinna ona być parzona, aby pozbyć się oprysków. Ilości powinny być bardzo małe również ze względu na fakt, że sok mandarynek może podrażniać kąciki ust świnki morskiej.

Czy świnka może jeść kalafior? 

Kalafior podobnie jak wszystkie warzywa z grupy kapustnych jest odżywczy i smaczny dlatego świnka morska może go jeść, jednak należy pamiętać, że może być także wzdymający, więc świnka morska kalafiora nie powinna jeść w dużych ilościach nie częściej niż raz w tygodniu. Po podaniu go powinniśmy obserwować czy nie ma żadnych dolegliwości brzusznych. Świnki morskie mogą jeść kalafior, ponieważ bogaty on jest w sód, potas, magnez, cynk, fosfor oraz witaminy z grupy B. Ma dużą zawartość witaminy C, która także jest niezbędna dla świnki morskiej, a co ciekawe jej organizm nie potrafi jej wytworzyć, dlatego ważne jest pozyskanie jej z pożywienia. Okazuje się więc, że kalafior będzie doskonałym uzupełnieniem diety naszej świnki morskiej, jednak powinna  jeść go z umiarem.