Czy żółw może jeść, szpinak, pomidora, jabłko, sałatę, marchewkę, truskawki i bazylię?

Czy żółw może jeść, szpinak, pomidora, jabłko, sałatę, marchewkę, truskawki i bazylię (1)

Nie ma jednej powszechnie akceptowanej diety dla żółwi, ponieważ różne gatunki żółwi mają różne potrzeby żywieniowe i preferencje dotyczące pokarmu. Jednak ogólnie rzecz biorąc, dieta żółwia powinna być zróżnicowana i dostarczać mu niezbędnych składników odżywczych.

Większość żółwi to roślinożercy i powinny być karmione głównie świeżymi warzywami i owocami. W ich diecie powinny znaleźć się m.in. liście sałaty, szpinaku, kapusty, marchewki, papryki, dyni, ogórki, pomidory, jabłka, banany, truskawki, maliny. Ważne, aby warzywa i owoce były dokładnie umyte i pokrojone na małe kawałki, aby żółwie mogły je łatwo przełknąć.

Jeżeli szukasz informacji na temat żywienia żółwia, to dobrze trafiłeś, gdyż poniżej wskażemy jakie pokarmy będą dla niego odpowiednie. Dowiesz się, czy żółw może jeść szpinak, marchewkę? Oraz czy odpowiednia będzie dla niego bazylia lub sałata. 

Czy żółw może jeść szpinak? 

Dieta gadów a w tym głównie żółwi jest roślinna i powinna opierać się na świeżych produktach tylko czy wszystkie warzywa będą odpowiednie? No właśnie nie i tak na przykład żółw nie może jeść szpinaku, bo zawiera on szczawiany czyli związki chemiczne, które blokują wchłanianie wapnia z pożywienia. Zbyt częste karmienie żółwia szpinakiem może doprowadzić także do powstania u niego kamieni nerkowych lub – co gorsza – problemów z metabolizmem kwasu moczowego dlatego należy pamiętać, że żółw nie może jeść szpinaku, bo może mu bardziej zaszkodzić niż wzmocnić organizm. 

Czy żółw może jeść pomidora? 

Wśród warzyw, które śmiało możemy włączyć do diety naszego żółwia, jest pomidor, gdyż może on go jeść jednak aby był bezpieczny, należy zadbać o kilka ważnych rzeczy. Po pierwsze, aby żółw mógł zjeść pomidora, powinien on być umyty, aby usunąć ze skórki substancje szkodliwe zwłaszcza pestycydy używane przy uprawie pomidorów, aby mieć pewność, że nie zaszkodzi naszemu żółwiowi najlepiej sparzyć pomidora lub pozbawić go skórki. Należy pamiętać także, że żółw może jeść pomidora, tylko jeżeli będzie on podzielony na odpowiednio małe porcje lub rozdrobniony. Pomidor będzie także doskonałym źródłem wapnia. 

Sprawdź również – Czy pies może jeść banana, paprykę, pomidory, ziemniaki, szpinak, kiwi, melona i arbuza?

Czy żółw może jeść jabłko? 

Prawdziwym rarytasem dla naszego żółwia będą owoce jednak nie wszystkie. Zastanawiając się, czy żółw może jeść jabłka, musimy mieć na uwadze fakt, że nie są one zakazane, jednak zawierają dużą ilość cukru i mogą wywoływać u żółwia biegunki, które mogą doprowadzić do poważnego odwodnienia. Jeżeli zdecydujemy się na podanie naszemu żółwiowi jabłka to najlepiej wybrać świeże z odmiany słodkiej, gdyż ta najbardziej mu posmakuje. Musimy pamiętać, że aby żółw mógł zjeść jabłko, musi być ono dokładnie umyte a najlepiej pozbawione skóry i na pewno nie może stanowić podstawy codziennej diety. 

Czy żółw może jeść sałatę? 

Bardzo popularna jest opinia, że żółwie należy karmić sałatą, jednak coraz częściej pojawiają się opinie, że jest ona szkodliwa i zapewne dlatego powtarza się pytanie, czy żółw może jeść sałatę? Otóż okazuje się, że nie powinien, ponieważ zawiera ona dużo kwasów zwłaszcza szczawiowego. Żółw nie może jeść sałaty w dużych ilościach, gdyż zawarte w niej kwasy zaburzają przyswajanie wapnia, co może wpłynąć na złą kondycję skorupy naszego żółwia. Z racji tego, że żółw nie może jeść sałaty, a okazuje się, że nadal jest ona częstym składnikiem gotowych mieszanek, przed wyborem pożywienia powinniśmy dokładnie przeczytać jego skład. 

Czy żółw może jeść marchewkę? 

Warzywa w diecie żółwia powinny występować raczej okazjonalnie i nie powinny stanowić podstawy żywienia. Zatem odpowiedź na pytanie, czy żółw może jeść marchewkę nie będzie jednoznaczna. Możemy podać marchewkę, jednak powinna być ona obrana i starta na tarce, ponieważ żółw nie poradzi sobie z tym twardym warzywem. Nasz żółw może jeść marchewkę i co prawda, dostarczy ona składników odżywczych, jednak tak naprawdę będzie ona bardziej urozmaiceniem diety niż niezbędnym jej składnikiem. W większych ilościach nasz żółw może jeść marchewkę jedynie, jeżeli pojawiły się problemy z oczami, gdyż okazuje się, że zawarta w niej witamina A pomaga w dolegliwościach. 

Czy żółw może jeść truskawki? 

Aby mieć pewność, że żółw ma wszystkie niezbędne witaminy i minerały, można okazjonalnie podawać mu owoce i najlepiej sezonowe np. truskawki, które żółw jak najbardziej może jeść. Oczywiście należy pamiętać, że owoce zawierają dużo cukru, którego nadmiar jest szkodliwy a z racji tego, że żółwie w naturalnym środowisku nie jedzą cukru, to ich organizm ma małe zdolności jego metabolizowana. Żółw może jeść truskawki, jednak powinny być one świeże i dojrzałe podawane w małych porcjach. Odradza się natomiast podawania zielonych oraz mrożonych owoców, gdyż takich po prostu nasz żółw może nie zjeść. Niewątpliwie zaletą tych owoców jest fakt, że doskonale nawadniają organizm. 

Czy żółw może jeść bazylię? 

Jeżeli zastanawiasz się, czy twój żółw może jeść bazylię to zdecydowanie będzie ona świetnym wyborem, ponieważ dostarczy mu niezbędnych witamin i minerałów. Właściciele tych gadów zaznaczają natomiast, że pomimo iż żółwie mogą jeść bazylię, to ze względu na intensywny zapach nie jest ich ulubionym pokarmem, jednak może wchodzić w skład zbilansowanej zdrowej diety. Zaletą tego zioła jest niewątpliwie fakt, że ze względu możliwości zakupu jej w doniczce możemy serwować ją świeżą cały rok. Żółw może jeść bazylię także suszoną i jeżeli na taką się zdecydujemy to na pewno najlepiej  będzie, jak sami wysuszymy liście, gdyż często zdarza się, że ta kupiona w torebce nie jest tak wartościowa.