Boa tęczowy brazylijski – jakie terrarium, charakterystyka, co ile karmić, cena

Boa tęczowy brazylijski - jakie terrarium, charakterystyka, co ile karmić, cena (1)

Boa tęczowy brazylijski, znany także jako boa tęczowa, to gatunek węża z rodziny dusicieli. Jest on endemiczny dla lasów deszczowych w Brazylii i często spotykany na obszarach wilgotnych, nadbrzeżnych i podmokłych.

Boa tęczowy brazylijski może osiągać długość od 1,5 do 3 metrów, a jego ciało pokryte jest jaskrawymi kolorami, w tym czerwienią, żółcią, niebieskim i zielonym. U dorosłych osobników głowa ma ciemnobrązową barwę, a na grzbiecie występują wyraźne ciemne plamy.

Te węże są drapieżnikami, polującymi głównie na małe ssaki i ptaki. Są stosunkowo spokojne i nie agresywne wobec ludzi, ale w przypadku zagrożenia mogą bronić się poprzez gryzienie lub zwinięcie się w kłębek.

Ponieważ pojawia się coraz więcej zapytań o węża boa tęczowego brazylijskiego, postanowiliśmy odpowiedzieć na niektóre z nich, dlatego dzisiaj dowiecie się, jaka jest charakterystyka węża boa tęczowego brazylijskiego, ile kosztuje boa tęczowy? Oraz czy można go kupić na olx?

Sprawdź również – Żmija to gad czy płaz?

Boa tęczowy brazylijski – charakterystyka

Wyróżnia się 9 podgatunków węży boa i właśnie jednym z nich jest boa tęczowy brazylijski, który ze względu na swój charakterystyczny wygląd staje się coraz popularniejszy. Charakterystykę boa tęczowego brazylijskiego zaczniemy od opisania jego wyglądu. Przede wszystkim jest on znacznie mniejszy, niż najpopularniejszy waż boa dusiciel i nie przekracza on 2 metrów długości i wagi około 4 kilo. Ciało węża boa brazylijskiego jest szczupłe z silnie wyodrębnioną głową oraz pokryte gładkimi łuskami. Wąż boa brazylijski zachwyca niepowtarzalnym i pięknym ubarwieniem, które jest wiśniowo- brązowe z jaskrawymi pierścieniami. Charakterystyka stylu życia węża boa brazylijskiego jest taka sama jak wszystkich węży, z tego gatunku co oznacza, że prowadzi on nocny tryb życia. Poluje od zmierzchu do świtu, a ponieważ nie lubi światła, w dzień zazwyczaj ukrywa się w zaroślach oraz wśród korzeni drzew. Zgodnie z charakterystyką gatunku wąż boa tęczowy brazylijski żyje około 20 lat. 

Jakie terrarium dla boa tęczowego?

Hodowla boa tęczowego nie jest prosta i wymaga solidnego przygotowania. Najważniejsze jest oczywiście terrarium, a jakie powinno być? Bez wątpienia na pewno musi być odpowiednio duże, gdyż nasz wąż urośnie do sporych rozmiarów. Dla boa tęczowego należy przygotować, tak zwane terrarium wilgotne co oznacza, że klimat i roślinność powinna być podobna jak w lesie tropikalnym. Terrarium na pewno nie powinno być mniejsze niż ¾ na ½ rozmiarów węża. Jeżeli mamy zamiar hodować więcej niż jednego węża, to wielkość terrarium powinna być zwiększona o 20% dla każdego boa. Dno terrarium najlepiej wyłożyć torfem wymieszanym z piaskiem i substratem kokosowym jednak sprawdzi się także płat ligniny, ręcznik papierowy oraz trociny. Boa tęczowy lubi wspinać się, dlatego w terrarium powinny znaleźć się także konary drzew oraz przedmioty pozwalające na ukrycie się węża np. rury ceramiczne lub donice. Temperatura powinna wynosić od 21 do 30 C a wilgotność na wysokim poziomie. 

Co ile karmić węża boa?  

Wąż boa to bez wątpienia żarłoczny gad, który nigdy nie odmawia jedzenia, co jednak nie oznacza, że ciągle mamy go karmić. Młode węże boa powinno karmić się kilka razy w tygodniu a dojrzałe osobniki zazwyczaj raz w miesiącu. Najlepiej jednak dostosować karmienie węża boa do jego cyklu wypróżnień co pomoże uniknąć przejedzenia. Zastanawiając się co ile karmić węża boa najlepiej po obserwacji dostosować ją  zgodnie z preferencjami naszego węża, gdyż jego apetyt będzie zależał także od jego charakteru, gdyż jeżeli będzie aktywny, to jego zapotrzebowanie energetyczne będzie większe natomiast gdy nasz boa tęczowy prowadzi spokojny tryb życia i jest mało ruchliwy, to jego przemiana materii automatycznie będzie wolniejsza. Boa żywi się głównie myszami, chomikami, szczurami.

Sprawdź również – Wąż to gad czy płaz?

Boa tęczowy brazylijski sprzedam 

W internecie, można znaleźć dużo ofert sprzedaży węża boa, jednak sporadycznie pojawia się boa tęczowy brazylijski. Jest ciężko dostępny w Polsce zapewne dlatego, że boa tęczowy brazylijski nie jest najpopularniejszym wężem boa. Obecnie nie można znaleźć żadnych aktywnych ofert sprzedaży boa tęczowego brazylijskiego. Każde ogłoszenie charakteryzuje także fakt, że po zakupie jest tylko możliwość odbioru osobistego oraz wymagana jest przedpłata albo wpłata zaliczki. Ogłoszenia w internecie sprzedaży boa tęczowego zazwyczaj pochodzą od prywatnych osób i raczej właścicieli chcących się pozbyć węża. Na forach sprzedażowych można znaleźć także dużo porad i sugestii co do opieki nad wężem boa. 

Boa tęczowy brazylijski – OLX

Portal internetowy olx to darmowa platforma sprzedażowa zazwyczaj z ogłoszeniami lokalnymi. Podczas przeglądania olx w poszukiwaniu ogłoszeń dotyczących sprzedaży boa tęczowego brazylijskiego zauważyć można, że nie ma żadnego aktualnego ogłoszenia. Także wśród ofert nieaktualnych na olx nie ma żadnej wzmianki o wężu boa tęczowym brazylijskim. Co prawda można zauważyć ogłoszenia o sprzedaży węża boa, jednak żadne nie dotyczy boa tęczowego brazylijskiego lub po wejściu w ofertę sprzedaży okazuje się, że nie chodzi o węża boa tylko akcesoria potrzebne do hodowli np. terrarium lub książki o wężach. 

Boa tęczowy brazylijski – cena

Ceny węży boa zazwyczaj zbliżone są dla każdego podgatunku i plasują się w granicy 200-700 zł. Wpływ na cenę boa tęczowego brazylijskiego ma oczywiście jego wiek oraz płeć. Zauważyć natomiast można, że cena boa tęczowego brazylijskiego znajduje się raczej w górnej granicy cenowej zapewne dlatego, że jest rzadko dostępny. Najdroższe są dorosłe osobniki.