Żółw stepowy – informacje, hodowla, co potrzebuje, gdzie kupić, ile żyje, cena

Żółw stepowy - informacje, hodowla, co potrzebuje, gdzie kupić, ile żyje, cena (1)

Żółwie są obecne w wielu krajach na całym świecie, w niektórych miejscach żyją wolno w parkach oraz na plażach. Taki widok dla miejscowych nie jest niczym nadzwyczajnym, ale turyści za każdym razem są pod dużym wrażeniem tych zwierząt. 

Mniejsze żółwie są często hodowane w naszych domach oraz różnych oceanariach, dlatego możemy je poobserwować. Do najpopularniejszych należą oczywiście żółwie wodno-lądowe, ale możecie także spotkać żółwie stepowe. Te osobniki po okresie zimowej hibernacji mogą okazać się bardzo żywymi stworzeniami, dlatego w poniższym artykule zdradzamy Wam wszystkie informacje o żółwiu stepowym. 

Kierując się Waszymi pytaniami o żółwia stepowego, zdradzamy, jak wygląda hodowla żółwia stepowego, co żółw stepowy potrzebuje, aby prawidłowo się rozwijał oraz ile żyje żółw stepowy. Przybliżamy Wam także, gdzie kupić żółwia stepowego oraz jaka jest cena żółwia stepowego. 

Żółw stepowy – informacje 

Jednym z ciekawszych gatunków żółwi jest żółw stepowy, jego charakterystyczną cechą jest oliwkowy kolor skorupy oraz owalny, płaski kształt. Kończyny żółwia stepowego składają się z czterech palców, co wyróżnia ten gatunek. 

Dorosłe osobniki żółwia stepowego osiągają maksymalnie 23 cm, a co ciekawe samice żółwia stepowego są większe, dlatego będziecie mogli je odróżnić. Dla badaczy oraz miłośników żółwia stepowego ciekawym zjawiskiem jest zapadanie tego osobnika w sen zimowy. Jego stagnacja rozpoczyna się już podczas wakacji, kiedy to przygotowują się do snu zimowego. Na wiosnę budzą się do życia w celu znalezienia sobie partnera do godów. 

Okres deszczowy nie jest dla żółwia stepowego ulubionym czasem, dlatego, kiedy ziemia jest już wystarczająco miękka, kopią podziemne nory na głębokość do 2 metrów. Wykopane nory są dla żółwia miejscem zimowego snu oraz odpoczynku. 

Naturalne występowanie żółwia stepowego to teren Wielkiego Stepu, Kazachstan, Rosji, Iranu, Afganistanu, Uzbekistanu oraz Pakistanu. 

Sprawdź również – Żółw zawiasowy – informacje, żywienie, hodowla,  ile żyje, sprzedam, ile kosztuje?

Żółw stepowy – hodowla

Dosyć często wyszukiwaną informacją o żółwiu stepowym jest hodowla tego osobnika. Oczywiście hodowla żółwia stepowego nie jest skomplikowana, ale musicie poznać jego potrzeby oraz wymagania dotyczące terrarium. 

Podstawą podczas hodowli żółwia stepowego jest obszerne terrarium, które zapewni mu odpowiednio dużo miejsca. Minimalna wielkość terrarium dla żółwia stepowego to 1 m x 0,5 m x 0,5 m. Konstrukcja jest dowolna, ponieważ może być drewniane lub z płyt, ale pamiętajcie o jednej transparentnej szybie lub terrarium ze szkła. Hodowla żółwia stepowego nie może się odbywać bez lampy grzewczej, to urządzenie jest wymagane, ponieważ w innym przypadku gad może zmarznąć i zacznie chorować. Dodatkowo pamiętajcie o baseniku, świetlówce UVB oraz ziemi wymieszanej z piaskiem. 

Żółw stepowy – co potrzebuje? 

Wymagania bytowe żółwia stepowego już znacie, teraz pora na potrzeby tego osobnika, ponieważ takie pytania także się pojawiają. Co potrzebuje żółw stepowy? To nie jest trudne, żółw stepowy potrzebuje przede wszystkim spokoju. Nie należy umieszczać terrarium z żółwiem stepowym w głośnym, często uczęszczanym miejscu w domu. Te zwierzęta lubią ciszę, źle znoszą ciągłe bodźce dochodzące z zewnątrz. 

Żółw stepowy potrzebuje także otrzymywać odpowiednie jedzenie, tego gada nie możecie karmić żadnymi owadami oraz mięsem. Żółw stepowy żywi się tylko roślinami, dlatego jego zapotrzebowanie na zbilansowane posiłki nie jest ciężkie do zdobycia. 

Hodując żółwia stepowego, jak już wcześniej wspominaliśmy, musicie mu zapewnić ciepło od lampy, te osobniki uwielbiają się wygrzewać w promieniach słonecznych, w domowych hodowlach niezastąpiona jest lampa grzewcza. 

Sprawdź również – Żółw wodno lądowy – opis, ile żyje, gatunki, co jedzą, co potrzebuje, ile kosztuje?

Żółw stepowy – ile żyje?

Wielu zainteresowanych hodowlą żółwia stepowego sprawdza, ile żyje żółw stepowy. Takie informacje są bardzo ważne, ponieważ te osobniki są długowiecznymi gadami. Każda osoba zdecydowana na hodowle żółwia stepowego powinna mu zapewnić dobre warunki życia oraz ewentualną opiekę, ponieważ to ile żyje żółw stepowy, może być zaskoczeniem dla osób, które nie miały z nimi wcześniej nic do czynienia. 

To, ile żyje żółw stepowy, zobowiązuje jego właściciela do odpowiedzialnej przyszłości dla gada, ponieważ żółw stepowy żyje od 50 do 80 lat. 

Żółw stepowy – gdzie kupić?

Jeżeli zastanawiacie się, gdzie kupić żółwia stepowego to dobrze jest sprawdzić lokalne oferty sprzedaży. Czasami ludzie chcą oddać swojego żółwia, ponieważ nie mogą się nim już dłużej opiekować. Starsze osoby oczywiście nie mają już jak pielęgnować żółwia. 

Dodatkowo to, gdzie kupicie żółwia stepowego to sklepy zoologiczne oraz prywatne hodowle. 

Żółw stepowy – cena 

Cena żółwia stepowego jest zależna od wieku oraz wielkości osobnika. Oczywiście możecie się spotkać z ceną żółwia stepowego podejrzanie niską. Wtedy dobrze sprawdzajcie sprzedawcę oraz kondycję zwierzęcia, jeśli żółw ma miękką skorupę lub widoczne są zmiany na głowie, takiego właściciela należy zgłosić, ponieważ żółw stepowy jest chory. 

Rynkowa aktualna cena żółwia stepowego to około 300-450 złotych.