Gekon lamparci – informacje, jakie terrarium, hodowla, ile żyją, wielkość, co jedzą?

Gekon lamparci - informacje, jakie terrarium, hodowla, ile żyją, wielkość, co jedzą (1)

Gady a w szczególności jaszczurki w ostatnich latach nabierają na popularności w domowych hodowlach. Najczęściej w terrariach możecie spotkać gekona lamparciego, ponieważ ten gatunek jest rozpowszechniony poprzez spokojne usposobienie oraz otwartą naturę na nawiązanie kontaktu z człowiekiem. 

Gekon lamparci dodatkowo przyciąga wzrok każdego, kto ma okazję go zobaczyć. Ten gad jest uważany przez wielu za najpiękniejszą hodowlaną jaszczurkę. Z tego właśnie powodu możecie spotkać się z licznymi pytaniami o gekona lamparciego, dlatego przedstawiamy Wam wszystkie istotne informacje o gekonie lamparcim, zdradzamy, jak wygląda hodowla gekona lamparciego, jakie terrarium powinniście wybrać dla gekona lamparciego, co jedzą gekony. Odpowiadamy na pytanie, ile żyje gekon lamparci oraz jaka jest wielkość gekona lamparciego. 

Gekon lamparci – informacje 

Rodzina gadów jest bardzo obfita w różne osobniki oraz odmiany tych gadów, ponieważ liczne mutacje gekonów pozwoliły na poznanie wyjątkowych osobników. Gekon lamparci został odkryty w 1827 roku, kiedy to brytyjski zoolog zainteresował się tym osobnikiem. Jak wskazuje historia, gekon lamparci został wyhodowany w Azji Południowo-Wschodniej. 

Nazwa gekona lamparciego wywodzi się od jego wyglądu, który imponuje wzorami na ciele jaszczurki. Jasna skóra gekona lamparciego pokryta jest czarnymi plamkami, które tworzą wyjątkowe siatki niczym linie papilarne u człowieka, ponieważ każdy gekon lamparci ma swój indywidualny fason.

Drobne łuski na ciele gekona lamparciego pozwalają na odzwierciedlenie delikatnej skóry, która w dotyku nie jest szorstka. Gekon lamparci regularnie odnawia swoją skórę, ponieważ zrzuca ją co jakiś czas. Cechą charakterystyczną gekona lamparciego są palce z pazurami, a nie z przyczepnymi przylgami. 

Sprawdź również – Żółw wodno-lądowy – opis, ile żyje, gatunki, co jedzą, co potrzebuje, ile kosztuje?

Gekon lamparci – wielkość

Wielkość gekona lamparciego jest ciekawostką, ponieważ jaszczurki mają różne rozmiary, z czego gekon lamparci jest zaliczany do stosunkowo niemałych gadów. 

Podana wielkość gekona lamparciego jest sumą ciała jaszczurki razem z ogonem, dlatego, jeżeli interesujecie się zakupem tego zwierzaka, upewnijcie się, czy sprzedający podaje Wam wielkość z ogonem, czy bez. 

Gekon lamparci jest uważany za dużą jaszczurkę, ponieważ maksymalny rozmiar to 30 cm z doliczeniem długości ogona. Gekon lamparci ma głowę przypominającą kształtem walec, w połączeniu z krępym ciałem, które jest spłaszczone, wygląda dosyć smukłe. 

Gekon lamparci – hodowla 

Hodowla gekona lamparciego nie jest skomplikowana, podstawą do prawidłowego funkcjonowania gekona lamparciego jest zadbanie o jego potrzeby, które dobrze jest poznać przed zakupem jaszczurki. 

Gekon lamparci potrzebuje mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę, która w ciągu dnia powinna wynosić od 25 do 30 stopni oraz w nocy w granicach 20 stopni. Takie warunki możecie stworzyć poprzez stosowanie termostatu w terrarium. 

Wilgotność powietrza podczas hodowli gekona lamparciego nie powinna być zbyt duża w ciągu dnia, ponieważ ustalona jest na 40-50%, z kolei w nocy wilgotność otoczenia najlepiej sprawdza się na poziomie 70%. 

Ważną informacją podczas hodowli gekona lamparciego jest odpowiednie dobranie osobników, ponieważ samce nie mogą razem przebywać w jednym terrarium poprzez walki o terytorium. Dobrze sprawdza się dobranie kilku samic do jednego samca. 

Gekon lamparci – jakie terrarium?

Jeżeli zdecydujecie się na hodowle gekona lamparciego, ważne jest odpowiednie terrarium, które musi być doskonale dopasowane do jaszczurki. Wyposażenie terrarium dla gekona lamparciego, na które składa się lampa grzewcza oraz termostat do regulowania temperatury w środku to podstawa. 

Wielkość terrarium dla gekona lamparciego dla jednej jaszczurki wynosi 60 × 50 × 50, jeżeli będziecie chcieli powiększyć swoją hodowlę, zawsze pamiętajcie o powiększeniu terrarium minimum o 0,3 m³. Dodatkowo w terrarium dla gekona lamparciego umieszczajcie różnego rodzaju konary i konstrukcje tworzące korytarze oraz kryjówki. 

Co jedzą gekony lamparcie?

Pozostając przy temacie hodowli gekona lamparciego, sprawdzamy, co jedzą gekony, ponieważ są to istotnie dane do prawidłowego funkcjonowania jaszczurki. Dieta gekona lamparciego powinna być urozmaicona, na jednym rodzaju pokarmu gekon lamparci nie będzie się dobrze rozwijał. 

Pokarm, który powinniście podawać gekonowi, jest dostępny w każdym sklepie zoologicznym, ponieważ, to co jedzą gekony to żywe owady tj. świerszcze, szarańcze i karaluchy. 

Istotne w diecie gekona jest podawanie witamin oraz suplementów diety, które poprawiają kondycję gekona. 

Ile żyje gekon lamparci?

Ludzie często sprawdzają, ile żyje gekon lamparci, te dane są dla nich ważne, ponieważ mogą się przygotować do hodowli jaszczurki. Długość życia gekona lamparciego jest inna w naturalnych warunkach i w hodowli, ponieważ gad na wolności żyje średnio o 5 lat krócej. 

Zdradzając Wam dane, ile żyje gekon lamparci w terrarium to około 15 lat.