Australia niewątpliwie zachwyca swoją różnorodnością, co wpływa na fakt, że spotkać tam można rośliny i zwierzęta, które nie występują nigdzie indziej na świecie. Niedostępny dla wszystkich kontynent ciekawi i fascynuje ludzi. Dzisiaj odpowiemy, na pytania jakich zwierząt jest najwięcej w Australii i jakie najczęściej się hoduje?
Jakich zwierząt jest najwięcej w Australii?
Australia ze względu na swoje położenie geograficzne jest bardzo zróżnicowana pod względem klimatu, a co za tym idzie także fauny i flory. Ssaki stanowią najliczniejszą grupę zwierząt zamieszkujących Australię, zapewne ze względu na stepowy klimat tego kontynentu co także powoduje, że niektóre gatunku zwierząt występują tylko w Australii. Nikogo pewnie nie zdziwi informacja, że najliczniejszą grupą zwierząt zamieszkujących Australię są kangury, które żyją prawie w całym kraju, a także stały się jego swoistą wizytówką. W całej Australii liczba kangurów sięga prawie 50 mln, co sprawia, że jest ich prawie 3 razy więcej niż ludzi na tym kontynencie. W Australii występują głównie 3 gatunki tych torbaczy, a najpopularniejsze są kangur szary, czerwony oraz antylopinowy. Kangury to zwierzęta stadne i w Australii żyją na wolności. W aglomeracjach miejskich przeważnie są oswojone jednak wbrew pozorom bardzo płochliwe i raczej uciekają przed ludźmi, a co ciekawe kangury nie umieją poruszać się do tyłu, więc zawsze skaczą przed siebie. Pomimo że mięso z kangura jest bardzo zdrowe i legalne to rdzenni mieszkańcy Australii niezbyt często po nie sięgają.
Kolejnym torbaczem kojarzonym z Australią jest koala, jednak okazuje się, że miło wyglądający misiu wcale nie jest towarzyski i prowadzi leniwy tryb życia. Żywi się głównie pędami bambusa i niechętnie schodzi z drzewa. Bogata fauna i flora Australii wpływa także na obecność dużej ilości owadów oraz gadów. Pisząc o zwierzętach w Australii, nie sposób także pominąć faktu, że zamieszkuje tam także ogromna liczba jadowitych i niebezpiecznych zwierząt zaczynając od wielkiego gada, jakim jest krokodyl poprzez najniebezpieczniejszego pająka na świecie, czyli czarnej wdowy do jadowitego węża Tajpana pustynnego, którego jad jest uznawany za najbardziej toksyczny na świecie.
Zwierzęta hodowlane w Australii
Najpopularniejsza w Australii jest hodowla bydła, a zwłaszcza owiec i krów. Ich przeznaczenie w zależności od terenu, na którym wypasa się zwierzęta, znacznie różni się, gdyż w pasie przybrzeżnym hoduje się bydło mleczne na północy i cmentarnej części kraju natomiast mięsne. W Australii hoduje się około 26 mln sztuk bydła, a zdarza się także, że największe farmy bydła powierzchnią większe są od Polski. Australia przoduje także w produkcji produktów mlecznych, w tym głównie mleka jednak ze względu na duże cła, a co finalnie przekłada się na wysoką cenę w Europie, nie są eksportowane. W Australii hoduje się aż 9 różnych ras krów i byków przystosowanych do zróżnicowanych jak na Australię warunków klimatycznych.
Obok krów popularny jest także chów owiec, w którym Australia przoduje za sprawą ogromnego eksportu wełny. Mięso owiec nie jest tak popularne, jak wołowina więc owce hodowane są głównie dla wełny, a rzadziej dla mięsa. Najpopularniejszą i najliczniejszą grupą są Merynosy, właśnie ze względu na rodzaj runa i powstającej z niego wełny, która jest najlepszej jakości na świecie. Obecnie w Australii choruje się 3 odmiany Merynosów, które różnią się od siebie kolorem i grubością runa. Dużą popularnością cieszy się także hodowla koni oraz przydomowe rancza.
Co hoduje się w centralnej części Australii?
Australia poza bogatą roślinnością i zróżnicowanym klimatem ma także warunki do hodowli zwierząt. Poza mięsem kangura, które jest jadalne, jednak mało popularne poza kontynentem przoduje w hodowli bydła. W centralnej części kontynentu poza rolnictwem większość mieszkańców Australii zajmuje się chowem bydła, a zwłaszcza krów, bo najpopularniejszym mięsem na tym kontynencie jest wołowina, której to Australijczycy spożywają najwięcej.
Ze względu na unikalny i różny klimat panujący na kontynencie w zależności od położenia hodowli mięso krów różni się smakiem i dlatego właśnie jest tak pożądane na świecie. Hodowla bydła dzieli się na produkcję mleczną i mięsną, która to właśnie przeważa w centralnej części kraju. Do kolejnej równie licznej grupy zaliczają się hodowcy owiec, których wełna jest jedną z najpopularniejszych na świecie i stanowi ⅓ całej produkcji światowej. Poza ubojem Australia równie intensywnie eksportuje swoje bydło głównie do Japonii, Malezji do Stanów Zjednoczonych oraz na Bliski Wschód. Australia jest drugim co do wielkości producentem i eksporterem bydła i jego produktów na świecie. Obok krów także owce stanowią liczną grupę zwierząt hodowlanych w centralnej części Australii jednak głównie ze względu na runo i pozyskiwaną z niego wełnę.