Papuga ara – jak wygląda, ile żyje, hodowla, gdzie kupić, ile kosztuje, cena?

Papuga ara - jak wygląda, ile żyje, hodowla, gdzie kupić, ile kosztuje, cena (1)

Jedną z popularniejszych papug hodowlanych jest ara, ten gatunek występuje w filmach, bajkach oraz pytaniach w krzyżówkach. Jako przedstawiciel z rodziny papugowatych ara jest znanym i bardzo popularnym ptakiem, ponieważ większość ludzi pytanych o gatunek dowolnej papugi odpowiada “ara”. 

Swoją popularność zdobyła za liczne występy w cyrkach, po premierze bajkowej animacji Rio, ara okrzyknięta została wrażliwą oraz przywiązującą się ludzi papugą. Nazwę ary każdy zna, jednak nie wszyscy poznali najważniejsze informacje związane z tym gatunkiem. Czasami ludzie nawet nie wiedzą, jak wygląda papuga ara, dlatego postanowiliśmy wam to zaprezentować w poniższym wpisie. 

Dodatkowo postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości osób, które chciałyby posiadać arę, ale nie wiedzą, jak powinna wyglądać hodowla papugi ara. Zdradzamy także, ile żyje papuga ara, abyście byli świadomi, jak długo ara będzie wam towarzyszyła w codziennym życiu. Sprawdzamy, gdzie kupić papugę ara, ile kosztuje papuga ara gadająca oraz jaka jest cena papugi ara. Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części wpisu.

Papuga ara – jak wygląda?

Papuga ara jest najpopularniejszym gatunkiem egzotycznego ptaka. Pochodząca z terenów Ameryki Południowej, swoim wyglądem zdumiewa wszystkich, ponieważ ara jest jedną z większych gatunków papugi. 

Jak zatem wygląda papuga ara? Upierzenie papugi ara zachwyca, przeważnie możecie spotkać ją w kolorze czerwonym z niebiesko zielono żółtymi skrzydłami. Na głowie w okolicy oczodołów zauważalne są białe otoki, które podkreślają oczy ary. Dziób prezentuje się w dwóch kolorach, górna część jest biała, z kolei dolna czarna. Ara ma kilka odmian naturalnie występujących, możecie spotkać niebieską papugę arę, o żółtym spodzie ciała oraz zielonym czole. Ara zielona jest rzadko spotykana, ten gatunek cechuje się niebieskim spodem ciała oraz czerwonym czołem. 

Ara hiacyntowa to pożądany okaz przez ornitologów, jej boki głowy mają żółty kolor i cechują się brakiem piór, oczy tej papugi są zarysowane wyraźną żółtą kreską. Wygląd papugi ara jest przy każdej odmianie naturalną modyfikacją, w tym przypadku nie ma mowy o ingerencji człowieka. W dalszej części wpisu poruszymy kwestię związaną z tym, jak wygląda hodowla papugi ara.

Sprawdź również – Papuga Mnicha nizinna – jak rozpoznać płeć żywienie, hodowla, ile żyje, mutacje, cena

Papuga ara – hodowla

Hodowla papugi ara nurtuje wiele osób, ponieważ ten gatunek jest znacznie większy od popularnych w naszych domach papugach. Rozpiętość skrzydeł ary może wynosić nawet 100 cm, dlatego przy takich rozmiarach ara koniecznie musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Jak zatem powinna wyglądać opieka i hodowla tej papugi?

Ara w hodowlach oczekuje przede wszystkim dużej klatki, która minimalnie powinna mieć 1,5 m x 1,5 m oraz wysokość minimalną 2,5 m. Taka klata będzie oczywiście dla ary tylko miejscem przebywania, ponieważ w ciągu dnia ara musi być wypuszczona z klatki. Oczywiście na świeże powietrze arę wypuszcza się tylko w słoneczne, ciepłe dni. Oczywiście warto to robić w odpowiednich do tego warunkach.

Hodowla papugi ara opiera się przede wszystkim na towarzystwie człowieka, ponieważ ara jest niezwykle towarzyska oraz inteligenta. Szybko nawiązuje kontakt z ludźmi. Pozostawiona sama sobie dziczeje, a w konsekwencji nabawi się depresji. Dieta dla papugi ara to kolejny ważny punkt do spełnienia podczas hodowli ary, pokarm podawany tej papudze to głównie zboża tj. pestki dyni, słonecznik, proso, ryż paddy, gryka, kukurydza, jęczmień oraz oczyszczony owies. W takich warunkach zapewnicie papudze ara szczęśliwe życie, co przeniesie się na długość jej życia. 

Sprawdź również – Imię dla papugi  – przykłady TOP50

Papuga ara – ile żyje?

Długość życia papugi ara jest podzielony na papugi wolno żyjące oraz te w hodowlach, oraz domach. Na forum pojawiają się liczne pytania odnoszące się do tego, ile żyje papuga ara, powielają się, ponieważ ludzie często wolą się przygotować i poznać wszystkie informacje o tym ptaku. 

Papuga ara, która wolno żyje w naturalnym środowisku, średnio przeżywa 30-40 lat. Tutaj długość życia ary będzie krótsza, ponieważ wolność to także zagrożenia pochodzące od innych drapieżników. W hodowlach oraz w domu papuga ara może żyć nawet ponad 50 lat, oczywiście mówimy o prawidłowym życiu z przestrzeganiem wszystkich zasad. Poznaliście już podstawy o naturze papugi ara, w dalszej części zdradzamy gdzie kupić papugę ara oraz jaka jest cena ary. 

Papuga ara – gdzie kupić?

Wiele zwierząt egzotycznych możecie kupić w różnego rodzaju sklepach zoologicznych oraz hodowlach, jednak w przypadku papugi ara, sprawa wygląda trochę inaczej. 

Nie wszystkie sklepy zoologiczne będą w stanie sprowadzić tę papugę.

Zawsze musicie sprawdzać, gdzie kupić papugę arę, podczas poszukiwań upewnijcie się, że hodowla jest legalna, ponieważ w innym przypadku możecie sprowadzić na siebie problemy. 

Papugę arę z pewnością kupicie w certyfikowanych hodowlach oraz dużych sklepach, które spełnią warunki niezbędne do życia ary. Oferty z papugą arą pojawiają się również na OLX czy Allegro, natomiast należy dokładnie zapoznać się z hodowcami, tym samym warto sprawdzić czy taka hodowla ma odpowiednie certyfikaty i co wskazują na jej temat opinie.

Innym miejscem, w którym można kupić papugę ara są targi zoologiczne. Wystawiają się tam znane i szanowane osoby, które oferują zdrowe papugi i pochodzą one od sprawdzonych hodowców.

Ile kosztuje papuga ara gadająca?

Papuga ara jako jedno z mądrzejszych ptaków bardzo szybko uczy się nowych słów od ludzi oraz naśladuje ich zachowania. Na forum jest masa pytań, ile kosztuje ara gadająca, takie ptaki, które już potrafią powiedzieć podstawowe słowa, są pożądanymi okazami. 

Ara nie należy do najtańszych ptaków, dlatego cena za gadającą arę będzie wysoka. Średnio musicie przyjąć, że koszt papugi ary gadającej będzie zaczynał się od 2000 do 4000 złotych. 

Papuga ara – cena

Cena papugi ara jest różna, w zależności od źródła oraz jej rodzaju cena papugi ara nie będzie taka sama. W sklepach możecie spotkać papugę arę karłowatą, cena za ten gatunek to około 1500 złotych. Z kolei ara pospolita będzie w cenie od 2000 do nawet 5000 złotych.