Struś – informacje, hodowla, ile żyje, co jedzą, ile kosztuje sam struś i jego utrzymanie

Struś - informacje, hodowla, ile żyje, co jedzą, ile kosztuje sam struś i jego utrzymanie (1)

Powiedzenie, nie chowaj głowy w piasek, jest doskonale znane każdemu człowiekowi. Bohaterem tego zdania jest struś, który wbrew tego, co się mówi, nie chowa głowy w piasek. Powiedzenie przyjęło się wiele lat temu, powodem było wierzenie, że struś w sytuacji zagrożenia chowa głowę w piasek, w rzeczywistości ich głowy leżą bardzo blisko ciała na powierzchni, co mogło dawać błędny obraz. 

Strusie są największymi ptakami na świecie, dlatego są obiektem zainteresowania. Ich natura oraz sposób bycia potrafi zaskoczyć wiele osób. Liczne pytania na forach o strusie zachęciły nas do przygotowania dla Was obszernego materiału o tych ptakach nielotnych. W poniższym artykule znajdziecie najważniejsze informacje o strusiach. Opisujemy dodatkowo, co jedzą strusie, ile żyje struś oraz jak wygląda hodowla strusia, która potrafi zaskoczyć nawet wprawionych hodowców. 

Zdradzamy także, ile kosztuje struś, ile kosztuje utrzymanie strusia oraz najważniejsze dla pasjonatów jajecznicy, ile kosztuje jajo strusia. 

Struś – informacje 

Struś jest zaliczany do grupy największych ptaków świata, pochodzący z Azji, jak wskazują starodawne zapiski, naturalnie występuje na terenach Afryki, Półwyspu Arabskiego, Syrii oraz na obszarach południowych Sahary. Strusie nazywane to gatunek ptaków, jednak są nielotami, ich domeną jest bieg, który w dorosłym okresie może osiągnąć nawet 70 km/h. 

Cechą rozpoznawalną strusia jest jego wielkość oraz posiadanie dwóch palców. Strusie żyją w niewielkich stadach i są poligamiczne, dlatego może się tak zdarzyć, że struś zmieni miejsce bytowania i przejdzie do innego stada. Jakiś czas temu zostało udowodnione, że struś posiada mniejszy mózg, niż wielkość jego oka. 

Strusie nie są ptakami narażonymi na wyginięcie, ponieważ bardzo rzadko są ofiarami drapieżników, głównie przez fakt, że potrafią bardzo szybko biegać oraz ze względu na niekontrolowane odruchy w czasie stresu. Struś w sytuacji zagrożenia może być naprawdę niebezpieczny, dlatego podczas hodowania tych ptaków, należy zachować ostrożność. 

Sprawdź również – Małpka kapucynka – informacje, adopcja, jak i gdzie kupić, ile kosztuje, cena

Ile żyje struś?

Kolejnym chętnie zadawanym pytanie odnośnie tego gatunku jest to ile żyje struś. Strusie nie dosyć, że są największymi ptakami, to jeszcze struś żyje najdłużej ze wszystkich znanych ptaków. Średnia długość życia strusia na wolności jest dłuższa niż ta w hodowli, ponieważ strusie hodowlane nie zawsze są trzymane tylko do dekoracji czy znoszenia jaj. 

Strusie żyjące na wolności mogą dożyć nawet 77-80 lat, co naprawdę imponuje, ponieważ rzadko które zwierze może przetrwać taki okres. W hodowlach to zależy, jednak odnotowywane są osobniki, które mają 60 lat. Istotną kwestią jest również ich dieta, która przyczynia się do takiej żywotności tych ptaków, w związku z tym powstaje pytanie, co jedzą strusie?

Co jedzą strusie?

Strusie do prawidłowego wzrostu powinny otrzymywać pełnowartościowy pokarm, który uchroni je przed występowaniem chorób. To, co jedzą strusie, musi być odpowiednio zbilansowane, ponieważ w przeciwnym razie ptak może mieć problemy z nogami. 

Pełnowartościowy pokarm dla strusia to oczywiście zboża, kukurydza, owies, pszenica, żyto oraz jęczmień. Dodatkowo strusie jedzą zielonki np. z marchwi czy lucerny. 

Uzupełnieniem diety są białka dostarczane w słoneczniku oraz soi. 

Strusie żyjące na wolności jedzą jeszcze niewielkie gady, które są przez nie łapane. 

Jak wygląda hodowla strusia?

W Polsce jest kilkadziesiąt hodowli strusi. Te miejsca bardzo często są otwarte na wizyty turystów, ponieważ strusie są chętnie oglądanymi ptakami. Podstawową zasadą w takich miejscach jest kategoryczny zakaz zbliżania się do ptaków, ponieważ mogą poczuć się zagrożone. 

Hodowla strusia jest objęta przepisami Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podstawowym i najważniejszym punktem jest stały dostęp do czystej wody, oraz dostarczanie pokarmu minimum raz dziennie. Przepisy wyznaczają także, jak ma wyglądać wybieg oraz miejsce spoczynku, hodowla strusi w pomieszczeniach zamkniętych musi zagwarantować minimum 3 m wysokości przy 3,5 m² na osobnika. 

Temperatura w pomieszczeniach dla strusi powinna być utrzymana na poziomie 26 stopni dla młodych osobników. Starsze strusie dosyć dobrze znoszą niższe wartości, jednak podczas zimy, cały budynek musi być ogrzewany. To, jak wygląda hodowla strusia, jest sprawdzane przez jednostki rolnictwa, komisja odwiedza każde gospodarstwo minimum raz w roku.  W związku z tym należy dokładnie przygotować się do hodowla strusia.

Ile kosztuje struś?

Ile dokładnie kosztuje struś i gdzie można je kupić? Decydując się na założenie hodowli strusi, musicie liczyć się z pewnymi kosztami. Sprawdzając, ile kosztuje struś, domyślamy się, że kapitał potrzebny stanowi pokaźną kwotę. Pomieszczenia oraz zakup ptaków jest wyceniony na sporą kwotę. 

Jeden struś kosztuje około 1300-2000 złotych, dlatego zakup kilku na początek stanowi wyzwanie, wiele osób korzysta z dotacji, aby móc założyć imponującą hodowlę. Oczywiście to, ile kosztuje struś jest najczęściej uzależnione od różnych czynników, m.in. uwzględnia się wiek, wzrost i płeć strusia, to wszystko ma wpływ na ostateczną wycenę tego ptaka.

Ile kosztuje utrzymanie strusia?

Kolejnym punktem przed założeniem hodowli, jest sprawdzanie, ile kosztuje utrzymanie strusia, ponieważ taka kalkulacja jest ważna. Oczywiście nie będziecie w stanie dokładnie wyliczyć prognozowanych kosztów utrzymania strusia, ponieważ to jest w końcowym rozrachunku indywidualnie rozliczane. W koszt utrzymania strusia musicie doliczyć opłaty za pomieszczenia gospodarcze, wynagrodzenia pracowników oraz pożywienie. Średnio szacuje się, że samo wyżywienie to koszt ok. 800-1000 zł.

Ile kosztuje strusie jajo?

Strusie jajo jest w smaku znacznie lepsze niż kurze, dlatego ludzie chętnie po nie sięgają. Pytania, ile kosztuje jajo strusia, są powielane. Sprawdzając różne ceny jaja strusiego z wielu hodowli, musicie się przyszykować na cenę od 40 do 80 złotych. 

Aktualne ceny rynkowe ulegają ciągłej zmianie, w związku z tym warto również upewnić się poprzez kontakt ze sklepami, które oferują takie produkty.